Jubileusz Stulecia istnienia szkoły.
Jubileusz Stulecia istnienia szkoły.
Już po raz czwarty wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta” pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Mławie podjęli działania mające na celu upamiętnienie ważnych postaci i wydarzeń regionalnej społeczności. W październiku 2022 r. młodzież z klasy 2c, pod opieką nauczycielki historii Joanny Wydry odwiedzili lokalne miejsca pamięci i zgłębili ich historię.
Natomiast uczniowie wszystkich klas pierwszych wraz z wychowawcami zapalili znicze na grobach nauczycieli i pracowników Szkoły. Za podjęte działania otrzymaliśmy Dyplom Ministra Edukacji i Nauki.
W dniu 28. października br. blisko stuosobowa grupa maturzystów z naszej szkoły, wraz z wychowawcami, nauczycielami i katechetami wzięła udział w pielgrzymce na Jasną Górę.
Nasze wspólne pielgrzymowanie do Matki Bożej Jasnogórskiej rozpoczęliśmy o 5:30 spod Kościoła Św. Trójcy w Mławie. Podczas drogi na jasnogórski szczyt towarzyszyła nam modlitwa w intencji naszych tegorocznych maturzystów.Na miejscu wzięliśmy udział w Mszy Świętej podczas, której modliliśmy się o dobre przygotowanie i przebieg egzaminów maturalnych, a także o rozeznanie i dobre wybory na drodze życiowej która rozpocznie się po zakończeniu szkoły. Niespodziewanie okazało się, że niektórzy z naszych rodzin, mogli zobaczyć nas na żywo w telewizji ;) gdyż Msza Święta była transmitowana w Telewizji. Po Mszy Świętej cała grupa brała udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Po niej był czas prywatny, na zwiedzanie i modlitwę w Sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie.Dziękujemy za dobrze i pobożnie spędzony wspólny czas.
25 i 26 listopada 2022r. po raz 26. odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności. W tym roku pod hasłem „Święta godne, a nie głodne”. 25 wolontariuszy ze Szkolnego Koła Wolontariatu ZS4 Mława zbierało żywność w sklepie Carrefour. Wolontariusze zbierali produkty o długim terminie przydatności do spożycia, takie jak: mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze. Zebrane jedzenie w postaci paczek trafi do osób najuboższych jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Dziękujemy Wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie i poświęcony czas. Anna Borkowska, Katarzyna Kaczmarczyk – opiekunowie SKW ZS4 Mława
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje. Ekonomik również celebrował ten dzień. Kolor żółty, który jest związany z dniem życzliwości królował w całej szkole. Można też było zostać aniołem życzliwości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką. Anna Borkowska, Katarzyna Kaczmarczyk.
W tym roku szkolnym Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem Veritatis splendor („Blask prawdy”).
Jest to to dziesiąta encyklika Papieża Jana Pawła II o podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła, ogłoszona 6.08.1993 r. Podstawowym celem encykliki było przypomnienie fundamentalnych prawd doktryny katolickiej z zakresu moralności, odnoszących się do różnych dziedzin ludzkiego życia, w kontekście współczesnych prób ich podważania lub zniekształcania.
W dniu 21 października młodzież przedstawiła program artystyczny poświęcony Św. Janowi Pawłowi II. Podczas przedstawienia słowno – muzycznego zostały przypomniane wydarzenia z życia duchownego. Wydarzenia te odzwierciedlały świętość naszego papieża. Komentarze oraz wypowiedzi papieża były przeplatane piosenkamireligijnymi, które śpiewała młodzież pod kierunkiem pana Pawła Stawińskiego.Program uroczystości przygotował uczeń klasy II TR Dominik Puźmirowski pod opieką siostry Marietty i ks. Bartosza Krzyczkowskiego.Po uroczystości zabrał głos Pan Dyrektor, który podziękował za przygotowanie apelu podkreślając wielkość i świętość Jana Pawła II.
10 listopada podczas patriotycznej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie I edycji Powiatowego Konkursu Historycznego im. prof. dr hab. Ryszarda Juszkiewicza pt. „Wojna obronna Polski w 1939 roku
Wrzesień 1939 roku na Mazowszu Północnym. Bitwa pod Mławą” oraz wręczenie nagród laureatom.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu mławskiego. Pierwszy etap odbył się 10 października i polegał na napisaniu testu z wiedzy o bitwie pod Mławą, innych działaniach militarnych na Mazowszu Północnym i kampanii wrześniowej. Do konkursu zgłosiło się 13 uczniów z 5 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 5 uczniów z najlepszymi wynikami. Drugi etap odbył się 7 listopada, uczniowie przygotowali, a następnie przedstawiali prezentacje multimedialne.
Organizatorami konkursu byli: Zespół Szkół nr 4 im. Obrońców Mławy z Września 1939 roku w Mławie oraz Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Mławie. Koordynatorem konkursu był Michał Nowakowski - nauczyciel historii i doradca metodyczny. Konkurs objął patronatem Jerzy Rakowski - Starosta Mławski.
Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany. I miejsce zajęła Zuzanna Zdrojewska z I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Wyspiańskiego, 2 miejsce zajęła Wiktoria Adamkowska , również uczennica ILO w Mławie. Opiekunem dziewczyn był Tomasz Chodubski - nauczyciel historii. 3 miejsce przypadło dla Zuzanny Miklaszewskiej, uczennicy Zespołu Szkół nr 4 w Mławie, której opiekunem był Przemysław Olczak nauczyciel historii.
Krew jest potrzebna codziennie, w dużych ilościach, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego mimo wielu prób i postępu w nauce nie udało się wytworzyć syntetycznie.
Jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie.
18.10.2022 r. w naszej szkole, odbyła się akcja krwiodawstwa organizowana we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Mławie; 28 osób oddało krew. Udało się zebrać 12 litrów krwi.
Dziękujemy wszystkim za udział i poparcie akcji – opiekunowie SK HDK
18 października 2022 roku klasy 1b i 2b wraz z opiekunami, w ramach wycieczki szkolnej odwiedziły Łódź. Wspólny wyjazd służył zapoznaniu się uczniów klasy pierwszej, integracji ze starszymi kolegami, oraz zobaczenia miejsca ściśle związanego z profilem obu klas.
Uczestnicy wycieczki byli w łódzkim Orientarium, które jest najnowocześniejszym takim kompleksem w Europie, jak również w przestrzeni zewnętrznej ogrodu zoologicznego . Mogli zobaczyć ponad 500 gatunków różnych zwierząt, oraz środowiska w jakich żyją.
Następnie spacerowali słynną ulicą Piotrkowską- reprezentacyjną ulicę Łodzi liczącą ok. 4,2km. Na ulicy tej znajdują się kamienice, kawiarnie, ogródki i kluby muzyczne. Uczniowie, choć lekko zmęczeni długą wędrówką, byli pod wrażeniem uroku ulicy Piotrkowskiej.
Następnym punktem wycieczki był Pasaż Róży- kamienica, której wszystkie ściany zostały pokryte drobnymi kawałkami luster, układając piękne wzory róż. Pasaż Róży ma niezwykłą historię i jest idealnym miejscem do robienia zdjęć.
Na koniec, uczestnicy spędzili około dwóch godzin w Manufakturze- galerii handlowej powstałej na terenach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Tam wszyscy mieli chwilę by odpocząć i zjeść ciepły posiłek. W drodze powrotnej, w autokarze zapanowała wesoła atmosfera. Uczniowie chętnie śpiewali piosenki oraz rozmawiali.
Wycieczkę do Łodzi zdecydowanie można uznać za udaną, a uczniowie już wyczekują kolejnej.
Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VII”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie klas 2b i 3b poprzez grę planszową i otrzymane materiały edukacyjne mieli szansę zrozumieć czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń.
Uczniowie zapoznali się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzieli się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Idea akcji opiera się na szczegółowo zaprojektowanych scenariuszach zajęć i materiałach dydaktycznych. Nasza placówka otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych: broszury, upominki dla uczniów, gry planszowe, a także konspekt lekcji. Na podstawie otrzymanych materiałów zostały przeprowadzone ciekawe i niekonwencjonalne zajęcia.
Nauczyciel wraz z uczniami przystąpi również do konkursu „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosi swój pomysł na nową inwestycję w lokalnej przestrzeni. Dla autorów najciekawszych prac, organizatorzy przewidzieli wartościowe nagrody, które będą wspierać edukację w szkołach.
Opiekunem merytorycznym projektu jest p.Anna Borkowska.
Więcej informacji o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja
10 października 2022 odbyła się akademia z okazji Dnia Patronów Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie, którymi są Obrońcy Mławy z Września 1939 roku.
Jak co roku święto poświęcone naszym Patronom zajmuje ważne miejsce w kalendarzu imprez szkolnych i obchodzone jest w sposób szczególny. W uroczystości wzięli udział: dyrektor Stanisław Matyjasik, wicedyrektor Ewa Frąckiewicz Szałas, zaproszeni goście: Starosta Powiatu Mławskiego Jerzy Rakowski, Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski, proboszcz parafii pw. Św. Stanisława BM w Mławie ks. kan. Sławomir Krasiński, dyrektor PODN Jolanta Bem, kierownik Oddziału w Mławie Archiwum Państwowego Katarzyna Oleksiak, lokalni poeci Barbara Strzałkowska i Tomasz Tyszka, nauczyciele oraz społeczność uczniowska. Część artystyczną przygotowały: Joanna Bednarska i Martyna Szczygłowska.
O godzinie 9.00 odbyła się pierwsza edycja powiatowego Konkursu Historycznego im. prof. dr. habilitowanego Ryszarda Juszkiewicza pod tytułem: Wojna obronna Polski w 1939 roku. Wrzesień 1939 roku na Mazowszu Północnym. Bitwa pod Mławą. Konkurs przygotował nauczyciel historii Michał Nowakowski.
Uroczystość otworzyło wystąpienie Pana Dyrektora Stanisława Matyjasika, który powitał przybyłych gości, uczniów i nauczycieli. W swoim wystąpieniu przypomniał o tradycjach związanych z patronami szkoły oraz nawiązał do wartości wypływających z postaw bohaterów. Następnie zgodnie z tradycją Mławy w południe zabrzmiał hejnał miasta i rozpoczął część artystyczną, która była swoistą podróżą historii naszego miasta począwszy od założenia, poprzez bitwę mławską aż po czasy współczesne. Całość przepleciona była wzruszającymi listami zwykłych ludzi, którzy cierpieli z powodu wojny, poezją opisującą tragizm ówczesnych wydarzeń, a także prezentacją własnej twórczości współczesnych artystów lokalnych, członków Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie panią Barbarę Strzałkowską i pana Tomasza Tyszkę. Program uświetnili nasi młodzi artyści: Zuzanna Bartołd, Kinga Józefowicz, Zuzanna Kolczyńska i Jakub Banaś.
Podczas uroczystości złożono podziękowania kadrze dydaktycznej za trud nauczania i wychowania młodzieży oraz wręczono nagrody Dyrektora Szkoły za wyróżniającą się pracę dydaktyczno - wychowawczą. W tym roku nagrody otrzymali: Joanna Skowronek, Joanna Bednarska, Renata Mianowska-Wiącek, Katarzyna Załęska - Karbowska, Anna Zglinicka, Mariusz Śmiegel i Maciej Grabowski.
Starosta Powiatu Mławskiego - Jerzy Rakowski, podczas Sesji Rady Powiatu w dniu 29 września 2022r. wręczył nagrody maturzystom, którzy w roku szkolnym 2021/2022 uzyskali najwyższe wyniki w szkole.
Laureatką nagrody w naszej szkole jest Wiktoria Dumińska , absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego, która uzyskała najwyższe wyniki maturalne, biorąc pod uwagę przedmioty zdawane na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.
Nagrodę w imieniu Wiktorii odebrał dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 Stanisław Matyjasik.
Obecnie Wiktoria jest studentką Nawigacji na Uniwersytecie Morskim w Gdyni.
Cała społeczność szkolna serdecznie gratuluje i życzy dalszych jak najlepszych wyników w nauce, wytrwałości w realizacji obranych celów i marzeń.
Powered by aSc EduPage