„ Czy płatności elektroniczne powinny wyprzeć gotówkę?”
13 lutego 2024 roku uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Mławie wraz z opiekunami w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Złote Szkoły NBP” popularyzującego wiedzę ekonomiczną w środowiskach szkolnych zrealizowali zadanie polegające na organizacji debaty szkolnej poświęconej tematowi przewodniemu Programu: „Polski Złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”.
Debata przeprowadzona była w auli Akademickiego Centrum Kształcenia w Mławie przy PANS im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie.
Temat debaty: „ Czy płatności elektroniczne powinny wyprzeć gotówkę?”.
Temat został wybrany przez uczniów - powodem jego podjęcia było zmierzenie się z aktualnymi zmianami, kiedy to pieniądze (banknoty i monety) tracą swoją pozycję na rzecz elektronicznych form płatności.
3Na prośbę opiekunów Programu ekspertem debaty została Pani Anna Karpiak-Olszewska – główny specjalista Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Olsztynie. Na debatę zaproszenie przyjęli również: Dyrektor Wydziału Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Mławie Pani Bożena Tomkiel, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Akademickiego Centrum Kształcenia w Mławie Pani Iwona Godlewska, Wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego Akademickiego Centrum Kształcenia w Mławie Pani Monika Kujawa, specjalista ds. księgowości Pani Edyta Bogucka, Dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Mławie Pan Stanisław Matyjasik, Wicedyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Mławie Pani Ewa Frąckiewicz-Szałas. Uczestnikami debaty byli uczniowie Zespołu Szkół nr 4 i Akademickiego Centrum Kształcenia w Mławie oraz nauczyciele obydwu szkół. Głównym celem spotkania było wspieranie rozwoju kompetencji finansowych młodego pokolenia.
Spotkanie stacjonarne przyjęło formę debaty oksfordzkiej (merytorycznej dyskusji). Drużyny podważały prawdziwość tez wygłaszanych przez przeciwników. Proponenci i oponenci biorący udział w wydarzeniu przedstawili swoje argumenty za i przeciw zastąpieniu gotówki płatnościami elektronicznymi. Uczniowie bardzo poważnie potraktowali to wydarzenie, byli rzetelnie przygotowani do tematu debaty.
Publiczność aktywnie uczestniczyła w debacie. Na bieżąco reagowała na zadawane pytania, co przyczyniło się do podniesienia jakości dyskusji i lepszego zrozumienia punktów widzenia obydwu zespołów.
Ostatnią częścią debaty było głosowanie. Zgromadzeni nauczyciele i uczniowie zostali poproszeni o przedstawienie swojego stanowiska na temat obiegu gotówki i płatności elektronicznych.
W wyniku ankiety przeprowadzonej z wykorzystaniem kodu QR publiczność większością głosów zdecydowała, że gotówka nie powinna zostać wyparta przez płatności elektroniczne. Wymienione zostały powody, dla których ludzie preferują gotówkę - m.in. prywatność, kontrola nad wydatkami i brak konieczności posiadania środków na koncie bankowym.
To wydarzenie było ciekawym doświadczeniem przede wszystkim dla uczniów, a wynik głosowania był zaskakujący. Żyjemy w świecie nowinek elektronicznych a okazało się, że tradycyjna forma płatności gotówkowych jest bardziej atrakcyjna dla młodych ludzi niż transakcje elektroniczne. Pomimo rozwoju technologii i popularności płatności elektronicznych, wielu ludzi nadal ceni tradycyjną formę płatności, jaką jest gotówka.
Debata była transmitowana na żywo w serwisie społecznościowym Facebook, film pojawił się również na platformie YouTube. Dzięki temu wiele osób, w różnym przedziale wiekowym, mogło śledzić dyskusję i dowiedzieć się więcej na temat omawianych kwestii. Transmisja na żywo umożliwiła również archiwizowanie materiałów ze spotkania. Pozwoli to na ponowne analizowanie treści i argumentacji uczestników debaty.
Artykuł poświęcony debacie pojawił się także w lokalnym portalu informacyjnym „Codziennik Mławski” (poniżej link). Czytelnicy dzielili się opiniami, wymieniali poglądy. Do dyskusji mogli włączyć się ci, którzy bezpośrednio nie uczestniczyli w wydarzeniu.
https://codziennikmlawski.pl/2024/02/16/debata-czy-platnosci-elektroniczne-powinny-wyprzec-gotowke/
Całość debaty można obejrzeć na stronie szkoły https://zs4mlawa.edupage.org/ oraz na Facebooku Złote Szkoły NBP – „Ekonomik” Mława.
link: https://fb.watch/qpnUS0ASSc/
W debacie wzięło udział około 370 osób. Liczba uczniów Szkoły to 230 osób, pozostałe osoby to uczniowie Akademickiego Centrum Kształcenia w Mławie, zaproszeni goście oraz nauczyciele obydwu szkół. Temat debaty wywołał sporo kontrowersji. Dyskusja była intensywna, emocjonalna i przede wszystkim rzeczowa. Większość uczniów biorących udział w debacie nie miało dotychczas okazji zetknąć się z taką formą wymiany zdań.. Pojawił się więc pomysł, aby takie przedsięwzięcia organizować w przyszłości cyklicznie.
Przygotowanie debaty i udział w niej przyczynił się nie tylko do pogłębienia wiedzy uczniów, ale także pozwoliło zdobyć im cenne doświadczenie.
Działania, w które byli zaangażowanie członkowie Drużyny:
- ustalenie harmonogramu działania, przygotowanie scenariusza debaty,
- przygotowanie zaproszeń,
- zaproszenie eksperta oraz gości,
- przygotowanie dekoracji, plakatów reklamujących wydarzenie,
- udział w debacie oksfordzkiej.