29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, związane jest z datą urodzin autorki książek dla dzieci i młodzieży –Janiny Porazińskiej.
Celem akcji jest „promowanie głośnego czytania, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej”.
Głośne czytanie rozwija bowiem wyobraźnię, pamięć, język, trenuje mózg, pomaga zachować psychiczną równowagę i poprawia krążenie . Można spotkać się z opinią, że również odmładza i wygładza zmarszczki rozluźniając mięśni twarzy. Przede wszystkim jednak poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, uczy myślenia, poprawia koncentrację, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Warto czytać, taka forma lektury ma wiele zalet.
Gościem honorowym akcji w tym roku w szkole była znana mławska poetka Pani Helena Grącka, która przeczytała kilka bajek filozoficznych pt. „Jak żyć razem”.
W ramach tej akcji uczniowie klasy A – humanistyczno-prawnej II LO przeczytali również kilka bajek filozoficznych pt. „Jak żyć razem”.
W przeczytanych tekstach poruszane są skomplikowane i trudne stosunki międzyludzkie oraz kontakty człowieka z naturą. Młodzież przekonała się, że komentarz nie musi być morałem przeczytanej historii, ale można go z humorem wywrócić, ponieważ nie ma wyłączności na „prawdę absolutną”, wielokrotnie zło okazuje się szczęściem w nieszczęściu.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Zespole Szkół Nr 4 w Mławie zorganizowały i przeprowadziły: Elżbieta Kwiatkowska i Joanna Skowronek.
Podczas tej akcji bibliotekarz zachęcił również młodzież do odwiedzania biblioteki , wypożyczania nowości i brania udziału w organizowanych wydarzeniach.
Spotkanie odbyło się z zachowaniem wszelkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa.
„Nie błądzi – kto pyta,
Wie więcej – kto czyta!”