Lekcja z ekonomią
- „Pieniądz i szkoła – 100 lat finansów i nauki ”
- Kredyty bankowe dla przedsiębiorstw.
- Reforma monetarna ukazana przez Stefana Żeromskiego w powieści z okresu 20-lecia międzywojennego pt. „Przedwiośnie”.
- Rund ums Geld - wokół pieniądza
- Chemia pieniądza
- Historia polskiej waluty
- Pieniądz wczoraj i dziś
- Działalność emisyjna Narodowego Banku Polskiego
- Pieniądze w codziennym życiu
Pieniądze w codziennym życiu
W dniu 19 lutego 2024 w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. Janusz Korczaka w Mławie, przeprowadzona została lekcja na temat: Pieniądze w codziennym życiu. W zajęciach wzięli udział uczniowie I klasy branżowej szkoły I stopnia w zawodzie kucharz. Branżowa Szkoła I Stopnia obejmuje kształceniem młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
4Nauczyciel wprowadził uczniów w temat zajęć i wyjaśnił, że nie zawsze w historii ludzie używali pieniędzy takich jak obecnie, zostały omówione formy pieniądza występujące w historii oraz rodzaje pieniądza, które spotykamy współcześnie. Przedstawione zostały podstawowe zagadnienia związane z pieniądzem i jego znaczeniem w codziennym życiu. W trakcie zajęć uczniowie szukali odpowiedzi na pytania – czy pieniądze są nam potrzebne, dlaczego ludzie posługują się pieniędzmi, skąd mają pieniądze, gdzie gromadzimy pieniądze oraz co można i czego nie można kupić za pieniądze? Za pomocą testera banknotów uczniowie sprawdzili ich autentyczność, zadanie wzbudziło duże zainteresowanie.
Młodzież utrwaliła wiedzę wyglądu i nominałów polskich monet i banknotów, doskonaliła umiejętność określenia cen popularnych produktów oraz wykonywania obliczeń pieniężnych, z którymi mogą się spotkać w sytuacjach codziennych. Zarówno prowadzący zajęcia jak i uczniowie zadowoleni byli z przeprowadzonej lekcji. Uczniowie chętnie brali udział w poszczególnych zadaniach, a szczególnie zainteresował ich tester banknotów i możliwość samodzielnego sprawdzenia swoich pieniędzy. Zadania dostosowane były do możliwości uczniów, którzy wyposażeni zostali podczas tych zajęć w podstawową wiedzę przydatną w życiu codziennym.
Lekcja przeprowadzona została przez Panią Annę Radzką – pedagog szkolny.