Miło na pionformować, że uczennica klasy 3c Agnieszka Szymańska zajęła I miejsce z konkursie na najpiękniejszą ozdrobę wielkanocną.
Konkurs został zorganizowany przez Miejski Dom Kultury w Mławie oraz Urząd Miasa Mława.
Gratuluejmy sukcesu!
Miło na pionformować, że uczennica klasy 3c Agnieszka Szymańska zajęła I miejsce z konkursie na najpiękniejszą ozdrobę wielkanocną.
Konkurs został zorganizowany przez Miejski Dom Kultury w Mławie oraz Urząd Miasa Mława.
Gratuluejmy sukcesu!
„Witam Cię kartek szelestem
Tytułem na pierwszej stronie,
Bo po to przecież jestem,
Żebyś mnie ujął w dłonie
I czytał!”
Edward Szymański „Książka”
Galeria „E” (mieszcząca się na korytarzu przed wejściem do biblioteki) prezentuje wystawę pod hasłem „Książka niezmiennie ważna”. Zaprasza wszystkich zainteresowanych ciekawostkami z historii i życia książki. Trudno wymienić wszystkie ale zawarto tu informacje o największej, najdroższej, najstarszej, najmniejszej książce, najdłuższym tytule i wiele innych. Warto również zobaczyć zdjęcia, na których książki, które miały trafić na makulaturę otrzymały drugie życie. O znaczeniu książki w naszym życiu mówią słowa Jana Amosa Komeńskiego: „ Przy pomocy książek wielu staje się ludźmi uczonymi nawet poza szkołą, bez książek nikt nie wykształci się nawet w szkole’. Zapraszamy do oglądania wystawy.
7 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji klasa 2B przygotowała dla wszystkich uczniów zdrowe przekąski oraz konkurs na Króla / Królową Smakoszy. Aby zdobyć ten zaszczytny tytuł uczestnicy musieli rozpoznać dziesięć popularnych owoców i warzyw. Nie było to łatwe, gdyż mieli zasłonięte oczy i mogli kierować się wyłącznie węchem i smakiem. Wszyscy z łatwością rozpoznali marchew i paprykę, ale kalarepa dla większości była już zbyt trudnym wyzwaniem. Tylko 4 z 12 uczestników konkursu zdobyło komplet punktów i przeszło do dogrywki. W tym etapie uczniowie musieli wykonywać przysiady na czas. Tym razem zwycięzców było dwoje. Tytuł Króla Smakoszy zdobył Igor Kądziałka z klasy 2Ta, natomiast Królową została Julia Grabowska z klasy 3C. W nagrodę oboje otrzymali dyplomy oraz owocowe królewskie berła. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy smacznego :)
Uczniom Technikum nr 4 wręczone zostały certyfikaty ukończenia praktyk zawodowych w Grecji.
Certyfikaty otrzymali uczestnicy mobilności w zawodzie: technik ekonomista i technik handlowiec, którzy odbyli praktyki zawodowe w dwóch grupach w kwietniu oraz maju 2021r.
Podczas uroczystości wręczenia dyplomów Pani wicedyrektor Ewa Frąckiewicz -Szałas zauważyła, iż dla młodzieży uczestniczącej w projekcie było to cenne, inspirujące doświadczenie. Podziękowała również uczniom i nauczycielom za trud włożony w realizację działań projektowych w niełatwych warunkach panującej pandemii.
Projekt „Ekonomista i Handlowiec na Europejskim Rynku Pracy” w ramach programu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” został finansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w projekcie edukacyjnym przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jest to projekt ZUS oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
W ramach tego projektu uczniowie zgłębili wiedzę na temat ubezpieczeń społecznych jak również dowiedzieli się czym są ubezpieczenia społeczne, jak funkcjonuje system emerytalny oraz czy warto płacić składki.
Ponadto trzy nasze uczennice: Kamila Kowalska III TA, Jolanta Gierczak III H, Zuzanna Talarek II TA wzięły udział w eliminacjach okręgowych Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Koordynatorkami projektu w naszej szkole są Panie Anna Borkowska, Aleksandra Radzka, Joanna Zimolzak.
W dniach 24 – 25 marca 2022 r. w Bydgoszczy odbyła się uroczysta „Gala Laureatów” dla zwycięzców i najlepszych uczestników VII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich.
Zawody centralne VII Olimpiady WiUHM przeprowadzono 10. 12. 2021 r. i już wtedy poznano zwycięzców. ZS nr 4 reprezentowało 2 uczniów:
z egzaminów pisemnych z dwóch kwalifikacji oraz zdobył indeks na wybrane kierunki uczelni ekonomicznych.
Opiekunem merytorycznym uczniów była p. K. Przepłata
W VII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich brali udział uczniowie średnich szkół zawodowych. Program Olimpiady obejmował wiedzę i umiejętności w zakresie problematyki ogólnej i tematu wiodącego w dziedzinie nauk ekonomicznych. Temat wiodący VII Olimpiady WiUH-M brzmiał: „Inflacja a zachowania podmiotów gospodarczych w Polsce”. W tym roku w etapie szkolnym uczestniczyło ponad 1900 uczniów z 75 szkół. W etapie okręgowym wzięło udział 390 uczniów z 69 szkół, a do etapu centralnego zakwalifikowało się 66 uczniów. Zachęcamy do wzięcia udziału w olimpiadzie w nowym roku szkolnym oraz do udziału w zajęciach rozwijających z zakresu ekonomii.
29 marca 2022r. zostało podpisane porozumienie o współpracy i patronacie pomiędzy Zespołem Szkół Nr 4 w Mławie reprezentowanym przez Dyrektora Stanisława Matyjasika i Wyższą Szkołą Inżynierii i Zdrowia w Warszawie reprezentowaną przez Rektora dr. n. chem. Sebastiana Grzyba.
W ramach nawiązanej współpracy w dniu 8 kwietnia 2022r. wicedyrektor Ewa Frąckiewicz-Szałas uczestniczyła w I Kongresie Dyrektorów Szkół Patronackich WSIiZ. Wydarzenie to pozwoliło ustalić możliwości współpracy szkoły patronackiej z uczelnią mającej na celu podnoszenie kompetencji kadry dydaktycznej szkół patronackich oraz kompetencji uczniów. Jednym z omawianych punktów była debata połączona z dyskusją na temat „Profile i kierunki kształcenia, a zainteresowania młodzieży w aspekcie współpracy i roli szkół i uczelni wyższych”. Spotkanie przebiegało w bardzo otwartej i życzliwej atmosferze i zakończyło się wręczeniem pamiątkowych tablic patronackich.
Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia kształci swoich studentów w następujących kierunkach: kosmetologia, chemia ogólna, chemia kosmetyczna, chemia żywności, dietetyka i inżynieria ochrony zdrowia i promocji. Oferta uczelni daje naszej młodzieży szczególnie uczniom II Liceum Ogólnokształcącego o profilu biotechnologicznym możliwość udziału w wielu innowacyjnych projektach.
Tradycyjnie od kilku lat w naszej szkole uczniowie przystępują z powodzeniem do Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego „OLIMPUS”.
W tym roku chęć udziału w konkursie zgłosiło 7 uczniów, a z przyczych obiektywnych jedna osoba nie przystąpiła do niego. „OLIMPUS” odbył się 1 kwietnia 2022 roku, wzięli w nim udział uczniowie trzecich klas:
Wiktoria Dumińska klasa III G
Jakub Mazurek klasa III F
i czwórka uczniów z klasy III A
Maria Brzozowska
Zuzanna Bartołd
Nikola Kwiatkowska
Arkadiusz Nowacki.
Organizatorem i koordynatorem konkursu w szkole jest nauczyciel geografii Krzysztof Kwiatkowski.
Wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów w postaci bardzo wysokich wyników, które będą ogłoszone w czerwcu.
31 stycznia bieżącego roku miłośnicy „królewskiej gry” uczestniczyli w turnieju szachowym.
W rozgrywkach wzięło udział 16 uczniów. Turniej rozgrywano „systemem pucharowym”, w którym zarówno przegrani jak i wygrani mogli awansować do dalszej gry.
Czołowe miejsca zdobyli:
I miejsce – Mateusz Gosik klasa I TB
II miejsce – Arkadiusz Nowacki klasa III A
III miejsce – Aleksandra Laskowska klasa III A
Wyróżnienie – Adrian Kowalski klasa IV T
Uczniowie zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami, które wręczył Dyrektor Szkoły Pan Stanisław Matyjasik z organizatorem konkursu nauczycielem Krzysztofem Kwiatkowskim.
Mamy nadzieję, że turniej taki wejdzie do stałego kalendarza imprez szkolnych, ponieważ gra w szachy rozwija nie tylko umiejętności logicznego myślenia, ale wpływa również na wszechstronny rozwój intelektualny.
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom.
W Ekonomiku solidaryzujemy się z Ukrainą!
Śledząc najnowsze informacje czujemy przerażenie i współczucie, mamy nadzieję, że niedługo znów zapanuje spokój i bezpieczeństwo. Jesteśmy gotowi pomóc w każdy możliwy sposób.
Od wielu lat nasza społeczność szkolna udowadnia, że jako społeczność Pomagaczy jest najlepszą na świecie. Wszyscy mają wielkie i szczere serca, chętnie włączają się do wszystkich akcji.
W dniach 28 lutego i 1 marca podczas zbiórki udało się zebrać kwotę 4219,07zl. Za zebrane pieniądze zostały zakupione najpotrzebniejsze rzeczy (artykuły dla niemowląt, leki, środki opatrunkowe i higieniczne, koce, ręczniki, karimaty itp.) oraz żywność. Wolontariusze przekazali wszystkie rzeczy do punktu na ul. Lelewela w Mławie.
Dziękujemy też Wszystkim, którzy przynieśli dary w postaci środków opatrunkowych, środków higienicznych i środków czystości itp.
1 marca - cały Ekonomik przybrał barwy żółto – niebieskie. Wolontariusze rozdawali wstążeczki na znak solidarności z obywatelami Ukrainy.
Anna Borkowska, Katarzyna Kaczmarczyk - opiekunowie SKW ZS4 Mława.
30 stycznia 2022r. po raz 30. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku zbiórka była prowadzona pod kątem okulistyki dziecięcej. Celem było zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci w Polsce.
Z naszej szkoły było aż 35 wolontariuszy. Każdy spisał się na medal. Mieliśmy wolontariuszy, którzy kwestowali do puszki na terenie miasta, inni pracowali na stoisku „Koło fortuny”.
W sumie udało nam się uzbierać niezłą sumkę. Do 4 puszek trafiło 4739,43zł + 940zł z licytacji na allegro koszulki piłkarza Łukasza Teodorczyka (przekazana przez Tomasza Borkowskiego), co łącznie daje kwotę 5679,43zł.
Dziękujemy Wszystkim, którzy pracowali podczas 30. finału, ale także Wszystkim, którzy wsparli naszą zbiórkę, przynosząc pluszaki na loterię fantową.
Anna Borkowska, Katarzyna Kaczmarczyk – opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu ZS4 Mława.
W galerii „E” można obejrzeć wystawę poświęconą Januszowi Korczakowi pod hasłem: „Za syna wybrałem ideę służenia dziecku i jego sprawie”.
Janusz Korczak, a właściwie Henryk Goldszmit był pedagogiem, lekarzem i pisarzem. W latach 1911-1942 kierował Domem Sierot w Warszawie dla dzieci żydowskich oraz sierocińcem pod nazwą „Nasz Dom” dla dzieci polskich. Był również wykładowcą w Wolnej Wszechnicy Polskiej i w Instytucie Pedagogiki Specjalnej, kuratorem sądu dla nieletnich oraz autorem niezapomnianych pogadanek radiowych dla dzieci i młodzieży.
Stworzył system wychowania w domu dziecka, w sposób interesujący łącząc zasadę kierowania dziećmi z zasadą ich samodzielności. Janusz Korczak prowadził szeroką działalność popularyzatorską w obronie praw dziecka za pośrednictwem radia, prasy i książek. Zginął wraz z dziećmi z Domu Sierot w hitlerowskim obozie zagłady w Treblince, dokąd został wywieziony wraz ze swoimi wychowankami.
Wymagania egzaminacyjne obowiązujące na egzaminie maturalnym w roku 2023 i 2024
Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.
,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’
Termin Akcji: 14.02.2022r. – 28.02.2022r.
Miejsce Akcji: ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 4; UL. WARSZAWSKA 44 A
( w dni powszednie w godz. 8:00 - 17:00 )
W tym roku szkolnym Stypendium Prezesa Rady Ministrów mogło być przyznane uczniowi czteroletniego liceum ogólnokształcącego i pięcioletniego technikum oraz uczniowi klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego i czteroletniego technikum (absolwentowi gimnazjum).
Uczeń otrzymuje stypendium na trwający rok szkolny za osiągnięcia edukacyjne w poprzednim roku szkolnym. W bieżącym roku wysokość stypendium to kwota 3 000 zł.
To szczególne wyróżnienie w roku szkolnym 2021/22 otrzymały 2 uczennice II Liceum Ogólnokształcącego: Karina Niewiadomska z klasy 3h (średnia ocen 5,63) i Brzozowska Maria z klasy 3a (średnia ocen 5,36) oraz 2 uczennice z Technikum nr 4: Magdalena Kowalczyk z klasy 3t (średnia ocen 4,94) i Wiktoria Pakuszewska z klasy 3tb (średnia ocen 4,94)
W dniu 8 grudnia odbyło się spotkanie stypendystek Prezesa Rady Ministrów z Dyrekcją Szkoły, na którym zostały wręczone listy gratulacyjne dla uczennic i ich rodziców. Wspólnie wysłuchano on-line przemówienia Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Serdecznie gratulujmy wyjątkowo zdolnym i pracowitym Stypendystkom, ich Rodzicom i Nauczycielom oraz wszystkim Osobom, które wspierały Uczennice.
Uczennice w styczniu otrzymały listy gratulacyjne od Prezesa Rady Ministrów Mariusza Morawieckiego.
Na początku października 2021 r. nauczyciel bibliotekarz Elżbieta Kwiatkowska w imieniu biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie ogłosiła konkurs fotograficzny pod hasłem „Ubrani w książkę ”.
Polegał na zrobieniu zdjęcia z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała, tak aby całość była spójna. Konkurs trwał dwa miesiące (październik, listopad). Celem konkursu było rozwijanie kreatywności i wyobraźni uczniów, zainteresowań i pasji czytelniczych, promocja czytelnictwa w niekonwencjonalny sposób, a także popularyzacja nowości czytelniczych.
Informacje o konkursie zostały zamieszczone w dzienniku elektronicznym LIBRUS w ogłoszeniach, dodatkowo każdy uczeń otrzymał wiadomość z regulaminem konkursu i zaproszeniem do udziału.
W konkursie wzięli udział uczniowie poszczególnych klas.
Jury po obejrzeniu prac i starannym ich przeanalizowaniu przyznało lokaty:
I miejsce: Szczepkowska Paulina kl. IV. T
II miejsce: Miecznikowska Anna kl. I. C
III miejsce: Zaborowska Wiktoria kl. II TB
Wyróżnienia: Banaś Małgorzata kl. II. C, Cichocka Natalia kl. I. C, Materska Nikola kl. I. A
Specjalne wyróżnienie otrzymał dziecięcy model pozujący na zdjęciu Wiktorii Zaborowskiej z klasy II TB.
W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych w dniu 5 grudnia obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym. W tym dniu w sposób szczególny pamiętamy o wolontariuszach i dziękujemy im za ich pracę. Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest bezcenna! Małe działania zmieniają świat! Wszystkim Wolontariuszom w dniu ich święta pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia, a także podziękować za współpracę, bezinteresowną pomoc, trud włożony w służbę drugiemu człowiekowi oraz za każdy podarowany uśmiech! Z tej okazji życzymy wszystkim Wolontariuszom, spełnienia marzeń, radości w sercu, dużo entuzjazmu, wytrwałości i niesłabnącej wiary, że to co robią ma sens!
W dniu 18 listopada 2021r. w naszej szkole został przeprowadzony konkurs geograficzny pod hasłem: „Znam terminologię geograficzną”.
W zmaganiach wzięło udział 14 uczestników. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Wiktoria Dumińska kl. III G
II miejsce – Jakub Mazurek kl. III F
III miejsce – Daria Nadolna kl. II C
Organizatorem i autorem zadań był nauczyciel geografii Krzysztof Kwiatkowski.
2 grudnia 2021r. odbyło się podsumowanie wyników, na którym Dyrektor Szkoły p. Stanisław Matyjasik wręczył laureatom dyplomy i nagrody.
Dziękuję i gratuluję wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie.
W ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta” 29 października 2021 roku uczniowie klasy 2 Ta odwiedzili Miejsca Pamięci Narodowej, które znajdują się w naszym mieście.
Uczestnicy wycieczki udali się na cmentarz parafialny św. Wawrzyńca gdzie zapalili znicze na grobie Klemensa Henryka Sokalskiego, harcerza I Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej, który zginął z rąk niemieckiego żandarma mając zaledwie 18 lat oraz na grobie młodych żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy zostali zabici przez Niemców w 1918 roku.
Następnie uczniowie uczcili pamięć pomordowanych i represjonowanych Polaków poprzez zapalenia znicza przy pomniku poświęconym Bohaterom Walk roku 1920 roku oraz przy pomniku poświęconemu pamięci generałów i oficerów Wojska Polskiego, Policji Państwowej i pracowników Służb Granicznych zamordowanych przez komunistyczny totalitaryzm sowiecki w 1940 roku.
Kolejnym punktem był pomnik, z oryginalnymi słupami ogrodzeniowymi z obozu koncentracyjnego z Oświęcimia, usytuowany przy budynku Archiwum Państwowego - dawnego więzienia i obozu pracy przymusowej - przy ulicy Narutowicza. Tu uczniowie uczcili pamięć zamordowanych i torturowanych w czasie II wojny światowej.
Następnie uczniowie dotarli do miejsca pamięci związanego z egzekucją żołnierzy Armii Krajowej powieszonych przez Niemców w 1942 roku i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie bloku na rogu ulic Stary Rynek i Chrobrego.
Ostatnimi punktami na trasie wycieczki był Dąb Pamięci ku czci tragicznie zmarłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki oraz wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem i pomnik pamięci 50 nauczycieli i wychowanków Seminarium Nauczycielskiego poległych w walce frontowej i partyzanckiej, pomordowanych w więzieniach, obozach koncentracyjnych i obozach jenieckich.
Wycieczka Miejscami Pamięci Narodowej stworzyła klimat sprzyjający budzeniu postaw patriotycznych i emocjonalnemu przywiązaniu do własnej ziemi i jej dziedzictwa. Uświadomiła uczniom poświęcenie przedstawicieli poprzednich pokoleń.
Powered by aSc EduPage