Projekt „Ekonomista i handlowiec na Europejskim Rynku pracy”
Po raz pierwszy młodzież z „Ekonomika” odbyła dwutygodniowe praktyki zawodowe w Grecji. Wyjazd był możliwy dzięki przystąpieniu Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie do projektu „Ekonomista i handlowiec na europejskim rynku pracy”, dofinansowanego z projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Projekt ten skierowany był do uczniów Technikum nr 4 o profilach: technik ekonomista i technik handlowiec. Łącznie zrekrutowano do wyjazdu 27 osób, zaś opiekę nad młodzieżą pełniło dwóch nauczycieli. Staż zawodowy w Grecji trwał od 12 do 23 kwietnia , a odbywał się w miejscowości Kalamaki i jej okolicach we wschodniej części Wyspy Zakinthos nad przepiękną zatoką Laganas.
Cały projekt miał na celu rozwijanie współpracy międzynarodowej w kształceniu zawodowym, jak też potwierdzenie jakości edukacyjnej naszej placówki oświatowej oraz poznanie praw dotyczących handlu w krajach Unii Europejskiej. Każdego dnia młodzież naszej szkoły uczestniczyła w szkoleniach prowadzonych przez regionalnych przedstawicieli firm przyjmujących na staże zawodowe. Uczniowie o profilu technik ekonomista mieli przyjemność uczestniczenia w spotkaniu z przedsiębiorcą Grekasem Kastasem, który przedstawił młodzieży panujący system podatkowy i prawo pracy w Grecji. Pan Tsolakis Dimitris przedstawił analizę systemu ubezpieczeń oraz symulację ubezpieczenia majątkowego z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania.
Uczniowie o profilu technik handlowiec uczestniczyli w spotkaniu z właścicielem sklepów spożywczych panem Vagiosem Anastasiousem , gdzie zapoznali się ze specyfiką pracy w handlu w regionie turystycznym (zakup, sprzedaż, podatki). Młodzież wysłuchała wykładu przedstawiciela innowacyjnej firmy Korres Cesmetics produkującej greckie kosmetyki.
Jak widać działania podczas stażu obejmowały szeroki zakres środków orientacji zawodowej, wsparcia w zakresie wejścia na rynek pracy, jak też przygotowanie zawodowe i szkolenie zawodowe w zakresie integracji i współpracy. Na szczególną uwagę zasługuje doskonała organizacja części praktycznej, wyrabianie u naszych podopiecznych nawyków dokładności, sumienności i profesjonalizmu w pracy zawodowej. Podczas całego projektu młodzież miała możliwość doskonalenia znajomości języka angielskiego bowiem zajęcia, warsztaty prowadzone były w języku angielskim.
Na czas wolny przewidziano bogaty program kulturalny, który był okazją do zwiedzania i poznania kultury Grecji. Młodzież zwiedziła zamek Platamonas, Meteory (greckie klasztory) oraz Saloniki. Wycieczki te pozwoliły poznać kulturę Grecji i wywołały zachwyt architekturą krajobrazu. Oprócz wyjazdów poza hotel Golden Sun, gdzie przebywała młodzież wraz z opiekunami, brali udział w zawodach sportowych, turniejach wiedzy o Grecji, czy w spotkaniach towarzyskich, gdzie wspólnie poznawali i uczyli się tańców narodowych itp.
Dwutygodniowy pobyt w Grecji dostarczył niesamowitych wrażeń ale przede wszystkim grupa wróciła bogatsza o nową wiedzę oraz umiejętności praktyczne, które wykorzysta podczas dalszego kształcenia i późniejszej pracy zawodowej. Praktyka ta z pewnością podniesie kwalifikacje zawodowe młodzieży, zwiększy atrakcyjność na lokalnym, krajowym i europejskim rynku pracy, bowiem uczestnicy otrzymali certyfikaty, które mogą pozytywnie wpłynąć na dalsze życie zawodowe.
Po_pierwszym_tygodniu_Ekonomik.pdf
- Program Erasmus+, sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe, akcja 1 Mobilność edukacyjna
- Erasmus+ „Cyfrowi przedsiębiorcy przyszłością europejskiego rynku pracy”
- Erasmus+ w Ekonomiku “Ekonomista i Handlowiec na Europejskim rynku pracy”
- Ekonomik w programie Erasmus + - podsumowanie mobilności.
- Erasmus+w Ekonomiku – „Ekonomista i Handlowiec na Europejskim Rynku pracy “ – edycja 2
- Projekt „Ekonomista i handlowiec na Europejskim Rynku pracy”