Lekcja z ekonomią
- „Pieniądz i szkoła – 100 lat finansów i nauki ”
- Kredyty bankowe dla przedsiębiorstw.
- Reforma monetarna ukazana przez Stefana Żeromskiego w powieści z okresu 20-lecia międzywojennego pt. „Przedwiośnie”.
- Rund ums Geld - wokół pieniądza
- Chemia pieniądza
- Historia polskiej waluty
- Pieniądz wczoraj i dziś
- Działalność emisyjna Narodowego Banku Polskiego
- Pieniądze w codziennym życiu
Działalność emisyjna Narodowego Banku Polskiego
Działalność emisyjna Narodowego Banku Polskiego to temat zrealizowany na lekcjach z przedmiotów zawodowych w ramach jednego z zadań tj. "Lekcja z ekonomią" programu "ZŁOTE SZKOŁY NBP" IV edycji.
Na zajęciach omówiono takie zagadnienia jak proces emisji pieniądza, czyli sposób w jaki bank centralny wprowadza nowe banknoty i monety do obiegu oraz konsekwencje tego działania dla gospodarki. Na początku lekcji omówiliśmy genezę banku emisyjnego, czyli Narodowego Banku Polskiego oraz jego rolę w emisji pieniądza.
Uczniowie poznali zabezpieczona jakie stosuje Banku, aby zapewnić stabilność i wartość złotego oraz wpływ emisji pieniądza na gospodarkę kraju.
4Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się jak rozpoznać fałszywe banknoty oraz gdzie i w jaki sposób są produkowane. W ramach zajęć młodzież obejrzała filmik z mennicy polskiej, który pokazywał proces produkcji pieniędzy. Następnie przeprowadzono warsztat, podczas którego uczniowie mieli okazję bliżej przyjrzeć się banknotom i ich zabezpieczeniom.
Na zakończenie lekcji przeprowadzono quiz, który był podsumowaniem zdobytych wiadomości z zajęć.
Lekcja była interesująca i pouczającą, dająca młodzieży nowe informacje na temat funkcjonowania systemu bankowego i waluty.
Lekcja przeprowadzona została przez nauczyciela przedmiotów zawodowych Panią Agatę Grabowską.