ERASMUS+ ; projekt nr 2024-1-PL01-KA121-VET-000213386
Podsumowanie wyjazdu
PODSUMOWANIE PROJEKTU ERASMUS+
w ramach projektu
nr 2024-1-PL01-KA121-VET-000213386
7-18 kwietnia 2025
W dniach 7-18 kwietnia 2025 roku 27 uczniów z klas trzecich o specjalnościach technik rachunkowości, technik handlowiec oraz technik ekonomista oraz 2 opiekunów z Zespołu Szkół Nr 4 im. Obrońców Mławy Z Września 1939r. wzięło udział w zagranicznych praktykach zawodowych w ramach projektu Erasmus+. Projekt ten realizowany jest w ramach przyznanej akredytacji nr 2020-1-PL01-KA120-VET-096020, Akcja 1- Mobilność uczniów i kadry w ramach Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+. Mobilność odbyła się w słonecznej Grecji, w rejonie Riwiery Olimpijskiej, a jej celem było zdobycie praktycznych umiejętności zawodowych, rozwój kompetencji językowych oraz poznanie realiów funkcjonowania greckich przedsiębiorstw.
Podczas pobytu uczniowie uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych prowadzonych przez greckich nauczycieli i specjalistów. Program obejmował m.in. naukę języka angielskiego zawodowego, zajęcia z księgowości, podatków, obsługi klienta, sprzedaży oraz logistyki. Kluczową częścią projektu były codzienne praktyki odbywające się w lokalnych firmach takich jak Koutalakis (Nei Pori), Discount Market (Platamonas) i SOFLA (Larisa). Oprócz zajęć zawodowych uczniowie poznali strukturę administracyjną regionu dzięki zajęciom w urzędzie gminy Tempi.
Dzięki czemu uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się strukturze greckich przedsiębiorstw, systemowi podatkowemu i zasadom prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Grecji.
Uczniowie zdobyli szereg cennych kwalifikacji i umiejętności, takich jak prowadzenie dokumentacji sprzedażowej czy kadrowo-płacowej, obsługa stanowiska kasowego, obsługa programów księgowych, analizowali dane finansowe i przygotowywali raporty podatkowe, co pozwoliło im zrozumieć zasady funkcjonowania działów finansowych i zaopatrzenia w realnym środowisku pracy.
Istotnym elementem mobilności była również realizacja programu kulturowego. Uczniowie odwiedzili dwa wyjątkowe miejsca: klasztory w Meteorach – zespół klasztorny wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz malowniczą wyspę Skiathos, gdzie mieli okazję odpocząć i doświadczyć greckiej gościnności oraz kulturyśródziemnomorskiej.
Wyjazd ten wpłynął znacząco na podniesienie pewności siebie, poczucia własnej wartości oraz przełamania barier językowych uczniów uczestniczących w nim. Była to świetna okazja do poznania nowych ludzi, kraju i jego kultury. Cała mobilność to nie tylko czas na naukę, ale także inspiracja do dalszego rozwoju zawodowego i osobistego.