Dzięki udziałowi w inicjatywie młodzież miała szansę rozwijać kompetencje i umiejętności zawodowe w międzynarodowym środowisku, wzmacniać znajomość języka angielskiego i poznać lepiej Grecję – kraj przyjmujący.
Mobilność przeprowadzona została w ramach projektu „Ekonomista i Handlowiec na Europejskim rynku pracy” (Numer projektu: 2021-1-PL01-KA121-VET-000008363), który finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” ze środków Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
W mobilności tej wzięło udział 31 uczniów z klas o profilu technik ekonomista i technik handlowiec. 14-dniowa mobilność objęła: 2 dni podróży, 2 dni programu kulturowego oraz 10 dni praktyk, zorganizowanych we współpracy z partnerem OLYMPUS EDUCATION SERVICES Single Member P.C. Młodzieży towarzyszyli opiekunowie z polskiej szkoły, a same staże i szkolenia odbywały się pod okiem mentorów z firm i instytucji kraju przyjmującego.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy o godzinie 2.00 razem z naszym przewoźnikiem firmą KL Team Lubański z Warszawy oraz pilotem - Panią Pauliną Kubacką. Miejscem docelowym była miejscowość Leptokaria i hotel Posejdon Palace.
Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji przyjmującej. Przedstawiono regulamin pobytu i harmonogram praktyk. W godzinach popołudniowych odbyły się gry i zabawy integracyjne na terenie hotelu.
Program staży opracowany został w porozumieniu z instytucją partnerską, odpowiadał potrzebom naszych uczniów, a także został przygotowany w zgodności z podstawą programową obu kierunków.
Zagraniczne praktyki Handlowców
Podczas praktyk realizowanych w greckim przedsiębiorstwie, młodzież kompleksowo poznała realia pracy w zawodzie technik handlowiec. Uczniowie pod okiem greckich opiekunów poznali zasady ustalania ceny i liczenia marży. Dokonywali kontroli ilościowej i jakościowej zamawianych towarów. Znakowali towary zgodnie z zasadami obowiązującymi w danym przedsiębiorstwie. Analizowali oferty sprzedażowe. Poznali grecki system magazynowania i transportu. Zapoznali się z warunkami przechowywania towarów. Każdego dnia praktyk mieli możliwość obsługi klientów a tym samym mogli prowadzić rozmowy sprzedażowe.
Zagraniczne praktyki Ekonomistów
Ekonomiści poznali zasady korespondencji zarówno z kontrahentem lokalnym jak i zagranicznym. Odpowiadali za zapytanie ofertowe. Dowiedzieli się jak wygląda system podatkowy oraz system ubezpieczeń społecznych w Grecji. Pod opieką greckiego księgowego próbowali wyliczać podatki. Poznali specyfikę zakładania działalności gospodarczej w Grecji. Porównywali zasady zakładania działalności w Grecji i Polsce. Tworzyli analizę SWOT i biznesplan. Poznali greckie dowody księgowe i podglądali zasady księgowania. System zatrudniania pracownika greckiego i naliczania wynagrodzenia, nadgodzin nie jest już obcy naszym ekonomistom.
Zarówno w przypadku ekonomistów jak i handlowców możliwość pracy pod okiem greckich ekspertów
pozwoliła młodzieży zwiększać kompetencje, wiedzę i umiejętności w zgodzie z międzynarodowymi standardami, a także podnosić poziom znajomości języka angielskiego w swoich zawodowym wymiarze.
Dzięki temu, że uczniowie realizowali zadania w grupach projektowych, w praktyce uczyli się także współpracy zespołowej, organizacji i przydziału zadań, monitorowania postępów prac. O tym aspekcie nie można zapomnieć nie tylko ze względu na istotna rolę takich kompetencji w dalszej karierze zawodowej młodzieży.
Podczas praktyk nie tylko żyliśmy pracą. Zobaczyliśmy ruiny zamku w pobliskiej miejscowości Platamonas.
Odbyliśmy rejs statkiem na wyspę Skiatos.
Wąskim wąwozem podróżowaliśmy do wodospadu Zeusa i Wanien Afrodyty.
Zobaczyliśmy klasztory zawieszone w chmurach czyli słynne Meteory.
Codziennie mieliśmy możliwość korzystania z greckich przysmaków. No i uczyliśmy się narodowego tańca greckiego. Jak również poznawaliśmy podstawowe greckie słówka i zwroty.
Walizki spakowane, czas powrotu.
τα λέμε στην Ελλάδα
Do zobaczenia w Grecji