Sonda "Co wiesz o NBP?"
„Złote Szkoły NBP – warsztat uczniowski”
27 lutego 2023 roku nasza szkoła przystąpiła do III edycji programu edukacyjnego „Złote Szkoły NBP” organizowanego przez Narodowy Bank Polski.
W tym programie bierzemy udział pierwszy raz i jest to dla nas nie lada wyzwanie. Ale co to dla nas???
Uczniowie klasy 2tr i 3ta podjęli się tego zadania. Do Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej należą również nauczyciele: p. Joanna Zimolzak, p. Ewa Frąckiewicz – Szałas i p. Anna Borkowska. Warsztat uczniowski, to jedno z trzech zadań do wykonania w procesie ubiegania się o tytuł „Złotej Szkoły NBP”.
Członkowie drużyny rozdzielili między sobą zadania do wykonania. Każdy z członków został zaangażowany w pracę w zespole. Współpraca układała się bardzo dobrze, wszystkie zaplanowane zadania udało się zrealizować.
Panowie Bartosz Włodarski i Dominik Puźmirowski przeprowadzili lekcje na temat banku centralnego. Podczas zajęć szczegółowo zostały omówione zadania i organy Narodowego Banku Polskiego.
Uczennice Zuzanna Falencka, Julia Łyczek, Oliwia Siemianowska i Julia przygotowały wystawę o banku centralnym, która była wystawiona w holu szkoły, aby mogła trafić do jak największej liczby osób. Dziewczyny przygotowały również ulotkę informacyjną o funkcjach NBP, która była wręczana i uczniom i mieszkańcom Mławy. Uczennice przeprowadziły również sondę na temat NBP na terenie miasta Mława. Okazało się, że tematyka NBP jest dobrze znana mieszkańcom. Uczennice trafiły nie tylko do swoich rówieśników i osób starszych (mieszkańców Mławy), ale także do przedszkolaków. W Zespole Placówek Oświatowych nr 1 w Mławie dziewczyny przeprowadziły zajęcia dla przedszkolaków na temat banknotów i monet. Przedszkolaki chętnie brały udział w grach i zabawach przygotowanych przez uczennice. Tematyka zabaw była ściśle związana z tematyką pieniądza. Okazało się, że 5 – latki świetnie odnajdują się w świecie finansów, znają nawet takie pojęcie jak bitcoin. Dzieciaki obejrzały również film animowany o pieniądzach. Całe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.
Drużyna przygotowała również wystawę banknotów i monet. Anna Nowicka, Emilia Prześlakiewicz i Dominik Puźmirowski wśród społeczności szkolnej przeprowadzili sondę, która zawierała pytania dotyczące NBP.
Zuzanna Talarek we współpracy z p. Anna Borkowską przygotowała quiz sprawdzający wiedzę. Został przygotowany również plakat informujący i zachęcający do udziału w konkursie.
Wszystkie przedsięwzięcia podejmowane przez drużynę przy wykonywaniu zadań sprawiły przyrost wiedzy na temat banku centralnego, rozwinęły zainteresowania i zdolności. Praca w zespole pozwoliła na kształtowanie poczucia odpowiedzialności za działania własne i zespołu, podniesienie samooceny i rozwijanie umiejętności komunikowania się.
Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej
8
Ogólnopolski projekt „Złote Szkoły NBP”
Uczniowie mławskiego Ekonomika biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Narodowego Banku Polskiego dla środowisk szkolnych. Program popularyzuje wiedzę ekonomiczną w szkołach, integruje nauczycieli i uczniów oraz rozwija kompetencje społeczne. W tym roku odbywa się III edycja programu pod hasłem „Poznajemy Bank Centralny”.
27 lutego 2023 r. w szkole zawiązała się Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Uczniowie podjęli wyzwanie i będą walczyć o tytuł „Złotej Szkoły NBP”. Drużyna zdobywa niezbędną wiedzę do wykonania zadań, opracowuje pomysły na ich realizację i przeprowadza zadania programu.
Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej składa się:
- Joanna Zimolzak – koordynator
- Anna Borkowska
- Ewa Frąckiewicz – Szałas
- Anna Nowicka – 2tr
- Emilia Prześlakiewicz – 2tr
- Dominik Puźmirowski – 2tr
- Zuzanna Falencka – 3ta
- Julia Łyczek – 3ta
- Oliwia Siemianowska – 3ta
- Zuzanna Talarek – 3ta
- Julia Wardęga – 3ta
- Bartosz Włodarski – 3ta
Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, ma do wykonania trzy obowiązkowe zadania:
- Lekcję z ekonomią
- Szkolna debata
- Warsztat uczniowski
Trzymajcie za nas kciuki!!!
Olimpiada "Zwolnieni z Teorii"
Zrobiliśmy to! 💪👏Zwolnieni z Teorii w ZS4 Mława. Po raz kolejny nasza szkoła dołączyła do olimpiady ,,Zwolnieni z Teorii" w ramach, której w tym roku szkolnym zrealizowaliśmy dwa projekty społeczne.
Uczestnicy zdobyli międzynarodowe certyfikaty cenione przez pracodawców na całym świecie: certyfikat zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP oraz certyfikat od Google z kompetencji cyfrowych.
Nasi uczniowie utworzyli dwa zespoły i rozpoczęli pracę nad autorskimi projektami: ,,W zdrowym ciele zdrowy duch". Tworzą go uczniowie klasy 3c i 3b: Sandra Łucjanek, Julia Dworznicka, Gabriela Nagucka, Maja Antczak, Julia Piotrkowska, Piotr Czarnecki, Dagmara Wrotna. W projekcie ,,OdrzucaMY modowe ramy" uczestniczyły: Maria Tadrzak, Otylia Bendyk, Zuzanna Jakubowska, Zuzanna Florczak, Maja Gorgolewska, Ewelina Nowakowska, Julia Sobczak, Nikola Materska z klasy 2a. Pierwszy z nich podejmował tematy zdrowia psychicznego i fizycznego u dzieci i młodzieży po nauce zdalnej. Drugi zaś miał na celu zwiększenie świadomości na tematy konsumpcjonizmu oraz tzw. "szybkiej mody".
Obie grupy przeprowadziły szereg działań. Uczennice zajmujące się reklamą społeczną ,,OdrzucaMY modowe ramy" zorganizowały zajęcia informujące o problemie konsumpcjonizmu i sposobach jego eliminacji dla uczniów naszej szkoły oraz w Akademickim Centrum Kształcenia w Mławie. Przygotowały również kiermasz ubrań i promocję plakatową w mławskich szkołach oraz gościnnie uczestniczyły w audycjach lokalnego radia.
Natomiast uczestnicy projektu ,,W zdrowym ciele zdrowy duch" współpracowali z lokalnymi szkołami m.in. SP7, SP1 i ACK. Artykuł na temat projektu można było przeczytać w lokalnej gazecie oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta. Beneficjenci projektu uczestniczyli w różnorodnych lekcjach m.in. na temat aktywności fizycznej i zdrowym odżywianiu oraz w zajęciach praktycznych o charakterze sportowym.
Nasi laureaci mają szansę na udział w Wielkim Finale. Jest to wielkie święto wszystkich, którzy ukończyli swoje projekty w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. To uroczyste podsumowanie i okazja, by poznać i wymienić się doświadczeniami z uczestnikami z różnych stron kraju. Głównym punktem Finału jest wręczenie nagród - Złotych Wilków - "Oskarów" projektów społecznych.
SUKCES NA BANK
W dniu 22.03.2023 r. reprezentacja naszego technikum wzięła udział w eliminacjach turnieju SUKCES NA BANK.
Szkołę reprezentowali: Anna Nowicka, Kamila Kowalska, Agnieszka Kaczmarczyk, Bartosz Włodarski, Filip Pokropski. Test składał się z 40 pytań i był trudny, ale drużyna uporała się z nim w krótkim czasie i uzyskała wysoki wynik punktowy. Gratulujemy !.
Opiekę nad uczniami sprawowała Pani Aleksandra Radzka i Pani Joanna Zimolzak.
Pierwszy Dzień Wiosny w Ekonomiku
🌼🌿🌞Wiosna, ach to ty‼️Dziś pierwszy dzień wiosny. To wyjątkowy czas, kiedy wszystko budzi się do życia, dni stają się dłuższe i ciplejsze🌞
7A w naszej szkole pierwszy dzień wiosny upłynął w radosnym nastroju‼️Młodzież wcieliła się w rolę nauczycieli i prowadziła wybrane zajęcia, następnie uczniowie na sali gimnastycznej wzięli udział w quizach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski pt."Dzień Wiosny" wszyscy zostali nagrodzeni. Na szczególną uwagę i wyróżnienie zasłużyła uczennica klasy I tr - Natalia Gorlewska, która zachwyciła swoim strojem wiosennym wykonanym własnoręcznie, wielkie brawa‼️‼️Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za udział‼️Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego👏👏👏👏🌼🌞🏵
Dzień Świętego Patryka.
17 marca 2023 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka.
1817 marca 2023 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. Klasa 2ta zadbała o irlandzki wystrój szkoły i przyjemną atmosferę podczas kiermaszu słodkości. Uczniowie tej klasy przygotowali też wiele atrakcji, m.in. ściankę do zdjęć i mini quizy z nagrodami.
Lekcje w projekcie BALCYL
Celem projektu edukacyjnego Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL jest podnoszenie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, cyberbezpieczeństwa oraz inspirowanie świadomych działań i budowanie właściwych postaw w zakresie przedsiębiorczości.
Projekt jest częścią jednego z największych programów pozaformalnej edukacji finansowej w Europie – „Bankowcy dla Edukacji”.
W ramach tego projektu nasi uczniowie odbyli spotkania webinarowe z ekspertami w dziedzinie bankowości.
Finał konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych
16 marca 2023 r. w mławskim starostwie odbył się finał konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych organizowany przez wiceministra Aktywów Państwowych i posła na Sejm RP Macieja Małeckiego.
Udział wzięli uczniowie naszej szkoły- John Stańczak z klasy IIIa, Dominika Ozimina z klasy IIIb oraz Mateusz Drzewi z klasy IIa. Po pierwszym etapie eliminacji szkolnych przyszedł czas na drugi etap konkursu, w którym spotkali się uczniowie mławskich szkół. Do części pisemnej podeszło łącznie 19 uczestników, jednak tylko 5 osób zakwalifikowało się do finału. Wśród finalistów znalazła się Dominika Ozimina, która ostatecznie wygrała drugi etap."
Gratulujemy!
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej " Młodzież zapobiega pożarom", uczestnicy Wiktor Bonisławski I miejsce, Hadrian Gruszewski III miejsce.
OLIMPIADA ZNAJOMOŚCI AFRYKI
4 marca 2023 r. uczennice naszej szkoły Zuzanna Kolczyńska z kl. III A i Sandra Łucjanek z kl. III C uczestniczyły w etapie okręgowym OLIMPIADY ZNAJOMOŚCI AFRYKI, który odbył się w Auli Jana Pawła II Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Etap wojewódzki olimpiady polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 70 pytań, do rozwiązania których wymagany był od uczestników zakres i poziom wiedzy oraz umiejętności niezbędny do uzyskania oceny celującej na zakończenie nauki z następujących przedmiotów: geografia, historia, religia, wiedza o kulturze, filozofia. Celem edukacyjnym olimpiady jest kształtowanie postawy zrozumienia i tolerancji wobec odmiennych kultur, obyczajów i przekonań mieszczących się w kanonie wartości cywilizacyjnych oraz rozwijanie postaw tolerancji i eliminowania postaw ksenofobicznych. Trzymamy kciuki za awans dziewcząt do ogólnopolskiego etapu centralnego. Powodzenia!
"Zrozumieć statystykę"
W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie Technikum wzieli udział w cyklu zajęć edukacyjnych w ramach X edycji akcji "Zrozumieć statystykę" prowadzonych przez Urząd Statystyczny w Warszawie.
3W trakcie zajęć poruszone zostały zagadnienia m.in z zakresu demografii, rynku pracy, interpretacji i prezentowania danych statystycznych.
Archiwizacja dokumentów
Dnia 2grudnia 2022 r. Klasa 1 ta (technik ekonomista) pod opieka nauczycielek przedmiotów zawodowych Agaty Grabowskiej i Pauliny Bartoszewskiej udała się na wycieczkę do Archiwum w Mławie, gdzie uczestniczyła w zajęciach dotyczących archiwizacji dokumentów.
1
Spacer z leśnikiem wokół jeziorka w Krajewie
W związku ze Światowym Dniem Mokradeł, przypadającym 2 lutego 2023 r., którego tegorocznym hasłem jest: “Już czas przywrócić mokradła”, klasy biotechnologiczne: 1b i 3b, odpowiadając na zaproszenie Nadleśnictwa Dwukoły, wzięły udział w spacerze wokół cennego pod względem przyrodniczym i krajobrazowym jeziorka w Krajewie. Rolę przewodnika pełnił nadleśniczy Jaromir Skrzypecki. Uczniowie dowiedzieli się wiele o roli terenów podmokłych w przyrodzie i działalności człowieka, a także o wrażliwości występujących tu siedlisk na zmiany warunków wodnych i troficznych, co czyni je bardzo zagrożonymi degradacją.
6
POLSKA POEZJA XX i XXI WIEKU - KONKURS RECYTATORSKI
Konkurs recytatorski "Polska poezja XX i XXI wieku" od ośmiu lat jest wydarzeniem, które otwiera obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie.
Jury Konkursu w składzie: dr Milena Gauer, dr Magdalena Zaorska, Barbara Raduszkiewicz wysłuchało 32 prezentacji uczestników z kilkunastu szkół ponadpodstawowych. W kategorii "Recytacja" Jury nagrodziło WYRÓŻNIENIEM ucznia naszej szkoły JAKUBA BANASIA.
“Lekcje z ZUS” - po raz kolejny projekt ZUS w Ekonomiku
“Lekcje z ZUS” – projekt Zakładu Ubezpieczeń Społecznych był realizowany w naszym “Ekonomiku”.
Wroku szkolnym 2022/2023 w projekcie brali udział uczniowie klas ekonomicznych – 2 TBR, 3TBR, 4TA, 4TBjak i ogólnokształcących - 2B, 3B, 4A.“Lekcje z ZUS” to projekt autorski ZUS, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne.
Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w etapie szkolnym Olimpiady. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się trzy uczennice: Anna Nowicka 2TR, Wiktoria Rogowska 2TR, Gabriela Skuzińska 3B.Nasze dziewczynyuzyskały59pkt/60pkt. W bieżącym roku szkolnym w województwie mazowieckim próg kwalifikujący do kolejnego etapu Olimpiady wynosił 59pkt. Nie pozwoliło to niestety uczniom na dalszą kontynuację olimpijskich zmagań. Mamy jednak nadzieję,że wiedza jaką młodzież zdobyła podczas rzetelnego przygotowania,będzie im towarzyszyła przy różnych wyborach związanych z przyszła aktywnością zawodową i rodzinną.
W dowód uznania zarówno szkoła, opiekunowie jak i trójka najlepszych uczniów otrzymała dyplomy.
Praktyczne aspekty pracy księgowego
Nasze technikum w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce oddział w Warszawie corocznie organizuje cykl spotkań mających przybliżyć praktyczne aspekty pracy księgowego.
Uczniowie technikum mieli możliwość uczestniczyć w webinarach, których tematem były:
- “Prawne aspekty prawa pracy”
- “Amortyzacja środków trwałych”
- “Dokumentowanie transakcji dla celów podatku od towarów i usług”
- “Wartość godziwa – istota i zastosowanie”
Dzięki takim spotkaniom uczniowie mają możliwość nabywania wiedzy teoretycznej i praktycznej od specjalistów i praktyków z dziedziny księgowości, dzięki czemu stają się atrakcyjniejsi na rynku pracy.
Zabawa z odrobiną grozy
Zabawa z odrobiną grozy: tak można podsumować Dzień Detektywa w naszej szkole.
5Uczniowie mieli za zadanie rozwikłać zagadkę detektywistyczną! Liczyły się refleks, spostrzegawczość umiejętność pracy w zespole i znajomość języków obcych.
Turniej szachowy
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 4 im. Obrońców Mławy z Września 1939 r. w Mławie po raz kolejny przystąpili do szkolnego turnieju szachowego.
Rozgrywki systemem „każdy z każdym” zostały przeprowadzone w pierwszym tygodniu tegorocznych ferii zimowych tj. 15 lutego 2023r.
Pomysłodawcą i organizatorem turnieju był nauczyciel geografii tej szkoły Pan Krzysztof Kwiatkowski.
Celem konkursu oprócz pożytecznego zorganizowania czasu wolnego młodzieży w czasie ferii było również rozbudzanie zainteresowania samą grą w szachy. Ta „królewska gra” rozwija umiejętność logicznego myślenia, które procentuje później w zdobywaniu wiedzy nie tylko ze ścisłych przedmiotów.
Uczy radzenia sobie z problemami, a także kształtuje osobowość.
Zmagania trwały kilka godzin i do ostatniej partii nie wiadomo było kto zajmie czołowe miejsca i w jakiej kolejności. Zwycięzcą został uczeń klasy I C Kacper Wodzyński, drugie miejsce wywalczył uczeń klasy III B Adam Jurkiewicz, a trzecia lokata przypadła uczniowi klasy IV A Jakubowi Banasiowi. Wyróżniony został uczeń klasy I TA Krystian Budzichowski zdobywając czwarte miejsce.
Wymienieni uczniowie otrzymali dyplomy, a zdobywcy trzech pierwszych lokat również nagrody książkowe.
Archiwum Aktualności