WYDARZENIA
Mikołajkowy Konkurs Biblioteczny pt. "Moje książki"
Grywalizacja, magiczny dywan i stół multimedialny.
W dniu 24 października 2023 r. uczniowie klasy II TA i II TB pod opieką Pani Elżbiety Kwiatkowskiej i Pani Anny Borkowskiej byli w bibliotece pedagogicznej w Mławie na zajęciach edukacyjnych z elementami interaktywnej grywalizacji z zastosowaniem magicznego dywanu i stołu multimedialnego.
6Grywalizacja to wykorzystanie elementów i mechanizmów znanych z różnych gier w obszarach niezwiązanym z nimi np. w nauce. Jej celem jest motywowanie do działania oraz pobudzanie do nauki, rozwiązywanie problemów przy osiąganiu założonych celów i zachowań czy dążenie do osobistego bądź zespołowego mistrzostwa. Grywalizaja poprawia zdolność przyswajania informacji aż o 40%, jest to możliwe dzięki większemu zaangażowaniu uczniów w proces zdobywania wiedzy.
Zajęcia prowadzone przez Panią kierownik biblioteki pedagogicznej - Agatę Mierzwę i pracownika tej biblioteki - Panią Annę Wesołowską, pobobały się młodzieży, która świetnie się bawiła ucząc. Prowadzące zastosowały na zajęciach karty memory, quizy, testy i inne zadania, które uczniowie wykonywali z wielkim zaangażowaniem i chęcią. Wszystko to zapewniło uczniom zarówno rozrywkę, zabawę jak i utrwalenie wcześniej zdobytej wiedzy z różnych przedmiotów szkolnych i nie tylko. Były odskocznią od tradycyjnych zajęć w szkole. Młodzież miło wspomina te zajęcia i poleca swoim kolegom i koleżankom.
"RAZEM DLA ŻUBRA"
Została zakończona zbiórka kasztanów i żołędzi dla mławskich żubrów, organizatorem akcji "RAZEM DLA ŻUBRA" w naszej szkole był Samorząd Uczniowski.
1Uczniowie wykazali się zaangażowaniem, dzięki czemu udało nam się zebrać dużą ilość kasztanów i żołędzi.
Uczennica, która włączyła się w zbiórkę i zebrała największą ilość przysmaków dla żubrów to Natalia Gorlewska z klasy II Tr . Cała klasa otrzymała nagrodę w postaci bonu na pizze 😀
Nasze zbiory zostały przekazane do siedziby Nadleśnictwa Dwukoły w Krajewie.
Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy wzieli udzial w akcji.
II Kongres Dyrektorów Szkół Patronackich
19 października 2023r w siedzibie Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie odbył się II Kongres Dyrektorów Szkół Patronackich, na którym naszą szkołę reprezentowała pani wicedyrektor Ewa Frąckiewicz- Szałas.
2Kongres otworzył rektor WSIiZ dr n. chem. Sebastian Grzyb, który wraz z przedstawicielami Biura Marketingu przedstawił kierunki kształcenia uczelni, jej priorytety i możliwości oraz zaprezentował obustronne działania promocyjno-edukacyjne upowszechniające wiedzę i popularyzację kształcenia. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele patronackich szkół ponadpodstawowych oraz Prorektorzy, Pełnomocnicy i Koordynatorzy kierunków studiów oferowanych przez uczelnię: kosmetologii, chemii kosmetycznej, dietetyki, pielęgniarstwa. W trakcie spotkania była również możliwość zapoznania się z infrastrukturą dydaktyczną uczelni.
Współpraca patronacka umożliwia uczniom udział w wybranych zajęciach akademickich (wykładach, seminariach i warsztatach) prowadzonych na terenie uczelni , jak również w projektach edukacyjnych i konkursach wiedzy. Do tej pory dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły cieszył się konkurs „ Poczuj chemię” oraz projekt edukacyjny Akademia Wiedzy o Zdrowiu.
Klasa III TB, III TR w Izbie Pamięci Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mławy
W dniu 23 października 2023 r. uczniowie Technikum nr 4 w Zespole Szkół Nr 4 w Mławie z wychowawcą Panią Joanną Zimolzak uczestniczyli w lekcji historycznej w siedzibie GRH LC MŁAWA. Motto przewodnie spotkania – „ocalić od zapomnienia”.
7Podczas zajęć członkinie Stowarzyszenia – Jolanta Wysocka i Dorota Tadrzyńska - prezentowały uczniom przedmioty użytkowe, które były wykorzystane podczas rekonstrukcji historycznej. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała również ciekawostek z działalności rekonstruktorów, podziwiając zgromadzone stroje i przedmioty.
Niektórzy uczniowie zaprezentowali się w strojach epokowych.
Ta inna, niezwykła lekcja przebiegła w miłej, przyjaznej dla wszystkich atmosferze i z pewnością zostanie w pamięci uczestników.
Organizatorem była Elżbieta Kwiatkowska nauczyciel bibliotekarz tej szkoły.
Dzień Edukacji Narodowej - Samorząd Uczniowski
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski przygotował dla kadry nauczycielskiej miłe upominki oraz życzenia.
19
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 13 października 2023 r. Odbyły się w naszej szkole obchody z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączone z jubileuszem 250. Rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Jak co roku, jest to okazja by wyrazić uznanie i podziękować nauczycielom za ich trud i wklad w nauczanie i wychowanie młodzieży.
4Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną, którą przedstawili podczas akademii.
Dzień Edukacji Narodowej to także okazja, by nagrodzić szczególnie wyróżniających się pedagogów. Nagrodę Starosty otrzymała p. Anna Borkowska, natomiast nagrody Dyrektora otrzymali: p. Wicedyrektor Ewa Frąckiewicz- Szałas, p. Katarzyna Przepłata, p. Joanna Jarzębska, p. Joanna Zimolzak, p. Ewa Zagożdżon, p. Robert Wieczorek, p. Paweł Stawiński oraz p. Arkadiusz Burchacki.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
W dniu 10.10.2023 r. w Zespole Szkół Nr 4 im.Obrońców Mławy z Września 1939 roku przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego
W głosowaniu wzięło udział 500 uczniów. Każdy wyborca mógł oddać tylko jeden głos na wybranego przez siebie kandydata.
Komisja wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania , a po zakończeniu dokonała obliczeń głosów.
W skład samorządy weszły osoby o największej liczbie głosów i będą pełnić następujące funkcje:
Dominik Puźmirowski 138 głosów- Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego
Zuzanna Gruszewska 78 głosów
Zuzanna Falencka 40 głosów
Igor Kądziałka 39 głosów
Oliwia Piotrkowska 37 głosów
Walczak Lena 34 głosów
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Laureaci XII edycji Konkursu Plastycznego im. Hanny Rudzkiej-Cybisowej
6 października 2023 r. w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród XII edycji Konkursu Plastycznego im. Hanny Rudzkiej-Cybisowej „Tylko kolorem trzeba malować, nie przedmiotem” zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Tekli Bądarzewskiej.
Uczestnicy konkursu mieli do wykonania pracę plastyczną w dowolnej technice o tematyce związanej z twórczością Hanny Rudzkiej-Cybisowej, malarki związanej z ziemią mławską.
Trzy uczennice naszej szkoły znalazły się w gronie laureatów konkursu: I miejsce zajęła Oliwia Janowska z kl. 5tb, wyróżnienia otrzymały Wiktoria Dworznicka kl. 2a, Lena Krysztofiak kl.1c. Opiekę nad uczniami biorącymi udział w konkursie sprawowały panie Dorota Stolarczyk i Renata Mianowska-Wiącek. Gratulujemy.
Ogólnopolski Dzień Ratownictwa Medycznego
8 września 2023 roku obchodziliśmy pierwszy ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego, ustanowiony przez Sejm RP.
1W ramach edukacji i profilaktyki zdrowia w naszej szkole odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy dla uczniów z klas I, przygotowany przez Szkolne Koło PCK
z uczennicami z klasy 3b. Krótkie scenki, dzięki którym młodzież mogła poznać procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Celem spotkania było przygotowanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego postępowania w czasie wypadków, zasłabnięć i złamań.
Jesteśmy przekonani, że wiedza i umiejętności zdobyte przez młodzież są bezcenne
i mogą okazać się potrzebne w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.
Kolejne książki zakupione w ramach NPRCz.
- 1
6 października - Światowy Dzień Uśmiechu
Uśmiech ma ogromną moc. Jest tak ważny, że doczekał się nawet swojego święta. Ten dzień obchodzony jest od ponad 20 lat. Dzięki uśmiechowi łatwiej wyrazić uczucia i pokazać pozytywne nastawienie do świata i ludzi. Do tego ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Uśmiech, nawet ten wymuszony, redukuje stres. Jeszcze większe korzyści przynosi szczery śmiech: dotlenienia organizm, poprawia ukrwienie narządów, pobudza system odpornościowy, a także przynosi wiele korzyści psychologicznych, takich jak łatwiejsze nawiązywanie autentycznego kontaktu z drugim człowiekiem, radzenie sobie z trudnościami życiowymi oraz nabieranie dystansu do siebie i świata. Pamiętajcie, że UŚMIECH TO KRZYWA, KTÓRA WSZYSTKO PROSTUJE...
5
Otwarcie nowej Sali gimnastycznej przy ZS nr 4 w Mławie
29 września br. odbyło się uroczyste otwarcie nowej Sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Nr 4 w Mławie.
Ogólnopolski Program oświatowy dla szkół ponadpodstawowych INŻYNIEROWIE PRZYSZŁOŚCI
Ogólnopolski Program oświatowy dla szkół ponadpodstawowych INŻYNIEROWIE PRZYSZŁOŚCI
Akredytacja Erasmusa w sektorze Edukacja szkolna
Akredytacja Erasmusa w sektorze Edukacja szkolna
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Zespole Szkół Nr 4 w Mławie
Od 2001 roku roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki obchodzimy 29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Data ta związana jest z datą urodzin autorki książek dla dzieci i młodzieży – Janiny Porazińskiej
tym roku na obchody tego wydarzenia zaprosiliśmy (organizatorzy: Elżbieta Kwiatkowska i Ewa Zagożdżon) lokalną poetkę Paną Helenę Grącką.
Młodzież technikum - klasa III Ta i gość honorowy czytali teksty filozoficzne z morałem, dzięki czemu spędziliśmy czas zarówno przyjemnie jak i pożytecznie. Uczniowie zwrócili uwagę na morał wysłuchanych tekstów i okazało się, że zło może okazać się wybawieniem. Wspólnie doszliśmy do wniosków, że głośne czytanie poprawia samopoczucie, rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację, pogłębia wiedzę, rozluźnia ciało, dotlenia i chroni mózg, zwiększa zasób słów jak również przedłuża życie.
Młodzież miała również okazję poznać gościa jak i jego twórczość, którą Pani Helena Grącka cytowała i czytała uczniom.
Spotkanie przebiegło w miłej i pełnej życzliwości atmosferze oraz zrozumienia prezentowanych tekstów.
Brawa dla odważnej!
W sobotę, 23 września 2023 roku, w foyer Państwowej Szkoły Muzycznej w Mławie odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursach : plastycznym i literackim w ramach V odsłony VICTOR YOUNG JAZZ FESTIVAL.
Nasza uczennica, Milena Biegańska ,z klasy II technikum, zdobyła wyróżnienie w konkursie literackim „Gdzie są skrzypce Jounga?” w kategorii szkół ponadpodstawowych. Jako pierwsza z naszej szkoły zdecydowała się wysłać swoją pracę.
Milena szlak już przetarła, może w przyszłym roku znajdzie się więcej chętnych osób.
Towarzyszyliśmy Milenie w tej ważnej chwili, gratulujemy jej i życzymy dalszych pisarskich sukcesów!
Tradycja zobowiązuje!
17 września w naszej ojczyźnie co roku przypada Dzień Sybiraka. Od lat Zespół Szkół nr 4 w Mławie uczestniczył w obchodach tego Święta na terenie Mławy.
8Przygotowywaliśmy Apel Poległych przy pomniku zesłańców na cmentarzu parafialnym lub występ w sali kina. Przez okres pandemii zawieszono prezentację części artystycznej, ale w tym roku mogliśmy ponownie dołączyć do obchodów organizowanych przez Prezesa Związku Sybiraków, Pana Grzegorza Dzikowskiego. Młodzież ZS nr 4 przygotowała podniosły program muzyczno-literacki, który został wystawiony na scenie w Parku Miejskim 15 września.
Uczniom gratulujemy talentu, powagi i dziękujemy za lekcję patriotyzmu.
Na Nas zawsze można liczyć!
Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk w Zespole Szkół Nr 4 w Mławie
Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka.
Program stypendialny realizowany jest przez Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Celem projektu jest umożliwienie rozwoju edukacyjnego uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych oraz uczniów liceów ogólnokształcących w Województwie Mazowieckim Skierowany jest do uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce, w szczególności w zakresie przedmiotów przyczyniających się do podniesienia ich kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych. Wzrost kompetencji kluczowych jest jednym z celów szczegółowych projektu i ma się realizować w obszarze nauk matematycznych, informatycznych, przyrodniczych, języków obcych nowożytnych i przedsiębiorczości. W pomaganiu w rozwoju zdolności i motywowaniu do podnoszenia swoich kompetencji, kluczową rolę będą odgrywały również środki finansowe w postaci stypendium, które będą mogły być przeznaczone m.in. na pomoce dydaktyczne, materiały edukacyjne, kursy, obozy naukowe etc.
Wśród 1100 uczniów Województwa Mazowieckiego objętych wsparciem stypendialnym są uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego: Weronika Grabowska, Natalia Dmuchowska, Aleksandra Rama, Dominik Tomkiel, Paweł Gąsiorowski.
Gratulujemy naszym uczniom życząc dalszych sukcesów i zachęcamy innych do rozwijania pasji i pogłębiania wiedzy.
Poniżej zamieszczamy prezentacje, które wykonali w ramach projektu.
Weronika Grabowska - klasa II A
Język angielski w życiu codziennym
Natalia Dmuchowska - klasa IIA
Czy można nauczyć się języka angielskiego poprzez Internet i urządzenia elektroniczne?
Aleksandra Rama - klasa II B
Wpływ dwutlenku siarki na środowisko i zdrowie człowieka
Wplyw_dwutlenku_siarki_na_srodowisko_i_zdrowie_czlowieka.pptx
Dominik Tomkiel - klasa IIB
Walory przyrodnicze i zagrożenia Jeziorka Krajewo
Paweł Gąsiorowski - klasa II C
Wykorzystanie fizyki w wybranych dyscyplinach sportowych
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie