W dniu 24. 10. 2018 w naszej szkole odbył się pobór krwi. Włączyliśmy się do akcji honorowego krwiodawstwa pod hasłem „100 litrów krwi na 100-lecie niepodległości”. Dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły tę zaszczytną inicjatywę. Zarejestrowano 40 osób, z których 37 oddało honorowo krew. W sumie pobrano około 17 litrów tego bezcennego leku - krwi. Wszystkim honorowym dawcom krwi serdecznie dziękujemy i zapraszamy do kontynuowania dzielenia się cząstką siebie z osobami potrzebującymi.
Spotkanie ze Zbigniewem Jabłońskim
W dniu 18 października 2018 r grupa uczniów z klasy I H z nauczycielem bibliotekarzem uczestniczyła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mławie w spotkaniu z Panem Zbigniewem Jabłońskim – komandorem, lekarzem medycyny i poetą z Gdyni.Gość jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Mławie oraz Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku. Po ukończeniu studiów medycznych początkowo pracował jako lekarz w szpitalu w Mławie, Szpitalu Marynarki Wojennej w mieście Hel, sanatorium „Bryza” w Juracie, Przychodni Zakładowej „Koga” w Helu, szpitalach wojskowych ONZ w Egipcie i Libanie Płd.
Pan Zbigniew Jabłoński z wykształcenia jest lekarzem, z zamiłowania pasjonatem sportu, autorem tekstu „Piosenki kibica” na Euro 2012 r. i literatem, prezesem Związku Lekarzy i Farmaceutów oraz działaczem społecznym. Wydał kilka tomików poetyckich, powieść i opowiadanie: reportaż o tematyce marynistyczno – sportowej.
Podczas spotkania odbyła się promocja najnowszej książki „Trafiony- zatopiony” wydanej w 2017 r., w której znajdują się opowiadania, eseje i wiersze. Autor przeczytał fragmenty swojej twórczości oraz zaprezentował krótkie filmy z podróży swojego autorstwa m.in. do Norwegii pt. „Ballada o fiordzie” z 2010 r.
Uczestnicy spotkania dzięki twórczości Pana Zbigniewa Jabłońskiego mogli „wypłynąć w rejs do niemierzalnych przestrzeni wyobraźni” co z chęcią i zainteresowaniem uczynili.
Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze dzięki pogodnemu usposobieniu gościa.
Spotkania z kulturą wysoką w stolicy
18 października 2018 roku młodzież z pierwszej i drugiej klasy o profilu humanistycznym miała okazję wyjechać na wycieczkę przedmiotową do Warszawy. Wraz ze swoimi polonistami oglądali wystawy stałe Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Można było zobaczyć osiem galerii prezentujących historię Żydów na ziemiach polskich ,od średniowiecza po dziś dzień. Atutami wystaw były ciekawe wizualizacje, bogate zbiory pamiątek, muzyka, dzieła sztuki, nietypowe rozwiązania przestrzenne sal.Wrażenie zrobił na nas także Pomnik Bohaterów Getta, u sytuowany naprzeciw wejścia do Muzeum. Spędziliśmy czas na spacerze ulicą Chmielną, by później zasiąść w sali kina ATLANTIC na niecodziennym wieczorze. Mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu ze znaną autorką opowiadań i powieści o tematyce holocaustu- Hanną Krall. Wieczór autorski odbył się z okazji premiery „Poli i innych rzeczy teatralnych”, zbioru opowiadań wydanych przez Wydawnictwo Literackie. Gościem honorowym była Hanna Krall i znana operatorka i autorka scenariuszy Jolanta Dylewska. Fragmenty nowych opowiadań odczytali dla zgromadzonych: Małgorzata Pieczyńska, Piotr Kozłowski, Wojciech Solarz, Katarzyna Kwiatkowska, Monika Pikuła, Irena Melcer, Jakub Kamieński i Modest Ruciński, aktorzy znani ze szklanego ekranu i desek teatralnych. Swoją muzyczną interpretację jednego z krótkich tekstów H. Krall ( „Głosy) zaśpiewała Natalia Przybysz. Słodką niespodziankę dla uczestników przygotowała cukiernia A. Blikle, skosztowaliśmy tortu specjalnie upieczonego na tę okazję, a po zrobieniu pamiątkowych zdjęć wróciliśmy do Mławy. Wielkie czytanie Hanny Krall i zwiedzenie muzeum to sposoby na zetknięcie się z kulturą dużego formatu. Młodzież zauważyła profesjonalność przygotowania wieczoru czytelniczego, powagę tematu podjętego w rozmowach z Hanną Krall, poziom intelektualny spotkania. Przez chwilę i my mogliśmy się przeobrazić w krytyków literackich.
Spotkanie z Herbertem
Rok Herberta i zbliżająca się rocznica urodzin poety zainspirowały uczniów i nauczycieli ZS nr 4 w Mławie do zorganizowania wieczoru poezji, którego mottem stały się słowa: „Pomiędzy rokiem 1924 a 1998 rozciąga się ciemna przestrzeń jednego ludzkiego życia rozświetlona jasnymi płomykami wierszy”
17 października 2018 roku w jednej z klasopracowni stworzono gabinet Herberta i dekoracje jesiennego parku. Scenariusz, opracowany przez Bogumiłę Pawłowską i Arkadiusza Burchackiego, zawierał fragmenty biografii czytane przez ucznia wcielającego się w rolę poety i wiersze czytane przez uczniów. „Herbert” wspominał czasy dzieciństwa i młodości, z sentymentem mówił o Lwowie , ze smutkiem o śmierci brata i wydarzeniach historycznych, które na trwałe zmieniły Jego spojrzenie na świat. Z wielkim dystansem pisarz opisuje koniec swojego życia:
„Wiem, że dni moje są policzone
Zostało ich niewiele
Tyle żeby jeszcze zdążyć zebrać piasek
Którym przykryją mi twarz
Nie zdążę już
Zadośćuczynić skrzywdzonym
Ani przeprosić tych wszystkich
Którym wyrządziłem zło
Dlatego smutna jest moja dusza.”
Lekturze wierszy towarzyszyła dyskusja o trudnej historii Polski i Lwowa, lekturze znamienitych dzieł, roli autorytetu w życiu młodych ludzi. Sam poeta zwracał się do Henryka Elzenberga (filozofa): „Kim stałbym się gdybym Cię nie spotkał – mój Mistrzu / Do którego po raz pierwszy zwracam się po imieniu / Z pietyzmem czcią jaka należy się - Wysokim Cieniom / Byłbym do końca życia śmiesznym chłopcem / który szuka / Zdyszanym małomównym zawstydzonym własnym istnieniem / Chłopcem który nie wie”.
Młodzież rozważała również zagadnienie konformizmu i postaw życiowych oraz związanych z nimi następstw. Refleksje te zawierają słowa Zbigniewa Herberta: „Ja jestem za wartościami. One muszą być stałe, nie można powiedzieć: A, żyjemy w innej epoce, to wszystko się zmieniło. Coś musi być stałego, bo wtedy ruch nie ma sensu. Można się oddalać, można się przybliżać, ale ja lubię pewne rzeczy stałe”.
Spotkanie z mławską poetką Heleną Grącką
17 października 2018 roku w bibliotece Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie odbyło się spotkanie z mławską poetką – Panią Heleną Grącką. W spotkaniu uczestniczyła klasa IV TH.
Pani Helena prezentowała książki - dwie to samodzielne publikacje naszego Gościa, czyli „POLSKIE SERCE” i „Fakty z życia aktywnego seniora” (najnowsza) oraz książki, w których są zamieszczone jej wiersze tj. „Mława uwodzi”, „Mława nas pozna – wiersze wybrane” i „ MODLITWY” . Antologia poetów współczesnych. Edycja piąta – tu swoje wiersze, wrażliwość oraz osobowość zaprezentowała min. Helena Grącka. Tę publikację wydało Wydawnictwo Astrum.
Na spotkaniu Pani Grącka rozmawiała z młodzieżą również o życiu, poezji i patriotyzmie. Mówiła, że wrażliwość to wielki dar serca, że tylko osoby o wrażliwym sercu doświadczają miłości i są w stanie dostrzec codzienne piękno. Oczywiście przeczytała również kilka swoich nowych wierszy ze zbiorku „Fakty z życia aktywnego seniora” czym zachwyciła zarówno młodzież, jak i pedagogów. Obcowanie z poezją naszego Gościa było ciekawym doświadczeniem jak również atrakcyjną formą rozwijania wyobraźni i umiejętności słuchania.
Pani Helena Grącka dała się poznać jako osoba otwarta na drugiego człowieka, pełna radości życia i optymizmu czym wszystkich uczestników spotkania zaraziła.
Stypendium Stowarzyszenia "Pontyfikat Papieża Jana Pawła II" w Mławie
Stowarzyszenie Pontyfikat Papieża Jana Pawła II w Mławie w ramach edycji Stypendium 2018 przyznało stypendia wszechstronnie uzdolnionym i wykazującym się szczególnymi osiągnięciami uczniom, wśród których znalazła się również uczennica klasy IIF II Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie – Aleksandra Grzywińska. Wręczenie stypendium odbyło się 16 października 2018 r. w Sali Papieskiej Muzeum Ziemi Zakrzeńskiej w Mławie. Aleksandra otrzymała również dodatkowe wyróżnienie za uświetnianie swoim talentem wokalnym uroczystości związanych z mławskimi obchodami Dnia Sybiraka. W tym ważnym dla Aleksandry wydarzeniu, towarzyszyli jej rodzice, dyrekcja szkoły, wychowawczyni oraz siostra Marietta – Katechetka. Po uroczystości wręczenia stypendium, odbyła się Msza św. w kościele św. Trójcy oraz uroczystości pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II.
Dzień Edukacji Narodowej
15 października 2018 r. odbyła się w Zespole Szkół Nr 4 w Mławie uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W części oficjalnej Dyrektor szkoły, pan Stanisław Matyjasik wygłosił krótkie przemówienie. Złożył życzenia i podziękował nauczycielom za trud, poświęcenie i zaangażowanie przejawiające się w sumiennym wykonywaniu codziennej pracy dydaktyczno – wychowawczej, a także w podejmowaniu kreatywnych inicjatyw prowadzących do wszechstronnego rozwoju uczniów naszej szkoły. Następnie wręczył nagrody wyróżnionym nauczycielom.W części artystycznej uroczystości mieliśmy okazję podziwiać wokalno – recytatorski talent naszych uczniów, którzy przedstawili program słowno – muzyczny dedykowany nauczycielom i pracownikom szkoły.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
1 października 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie klasy II G i nauczyciele włączyli się również w akcję propagowania takiej formy lektury – głośnego wspólnego czytania.
Czytano teksty o Irenie Sendlerowej i wiersze Zbigniewa Herberta. Dokonano takiego wyboru ze względu na przypadające rocznice – 2018 jest rokiem pamięci Sendlerowej ze względu na przypadającą 108. rocznicę urodzin i 10. rocznicę śmierci oraz Herberta, którego w tym roku obchodzimy 94. rocznicę urodzin i 20. rocznicę śmierci. Uczniowie próbowali zrozumieć Herberta w całym skomplikowaniu jego człowieczeństwa i odwołaniu do cytatów z przesłania Pana Cogito:
„idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
ocalałeś nie po to aby żyć
masz mało czasu trzeba dać świadectwo”,
czy
„strzeż się jednak dumy niepotrzebnej
oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz
powtarzaj: zostałem powołany – czyż nie było lepszych”.
Odczytano krótki fragment biografii Ireny Sendlerowej „sprawiedliwej wśród Narodów Świata”, „matki dzieci Holocaustu”, która ocaliła ponad 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Zaprezentowano uczniom książkę o Irenie Sendlerowej pt. Listy w butelce, którą ofiarowała szkole lokalna poetka i przyjaciel szkoły Pani Helena Grącka.
Tego dnia, w Zespole Szkół nr 4, udało się z lekcji głośnego czytania uczynić wartość nadrzędną. Obcowanie z żywym słowem stało się nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale również atrakcyjną formą rozwijania wyobraźni i umiejętności słuchania oraz bezcenną pomocą w kształtowaniu wartości takich jak prawda, dobro, miłość.
Mimo upływu czasu, w dobie audio- i ebooków, słowa nie straciły nic ze swej aktualności. Książka jest przyjacielem, najwspanialszą przygodą, lekarstwem dla umysłu, kluczem do zrozumienia otaczającego nas świata, do zrozumienia samych siebie.
Akcja Narodowego Czytania "Przedwiośnia" w Zespole Szkół Nr 4 w Mławie
Akcja Narodowego Czytania "Przedwiośnia" w Zespole Szkół Nr 4 w Mławie została przeprowadzona w piątek 7 września 2018 r. Wydarzenie odbyło się na dziedzińcu przed budynkiem szkoły i miało charakter widowiska słowno-muzycznego. Otworzyła je informacja dotycząca genezy i problematyki powieści oraz życia i twórczości St. Żeromskiego. Wybrane fragmenty "Przedwiośnia" przeczytali i zaprezentowali w formie scenek teatralnych: dyrekcja, nauczyciele i uczniowie szkoły. Lektura powieści S. Żeromskiego została urozmaicona kompozycjami współczesnych artystów muzyków. Zwieńczeniem akcji było wspólne czytanie fragmentu "Przedwiośnia" przez wszystkich uczestników spotkania w formule flash mob.
Obchody dnia patronów: Obrońców Mławy z Września 1939 roku
„O miłości mego kraju niechaj płynie pieśń”
28 września 2018 roku w naszej szkole przeżywaliśmy obchody Dnia Patronów: Obrońców Mławy z Września 1939 roku. Z okazji tego szczególnego dla ZS nr 4 święta przygotowaliśmy akademię o podniosłym charakterze.
Zaszczycili nas swą obecnością kombatanci: Irena Polakowska, Tadeusz Jasiński, Antoni Słabek, przedstawiciele władz : starosta Włodzimierz Wojnarowski, burmistrz Sławomir Kowalewski, , dyrektor wydziału edukacji -Bożena Tomkiel, prezes TPZM :Przemysław Miecznik, regionalista i fotograf- Janusz Dębski, lokalna poetka- Helena Grącka, przyjaciele naszej szkoły.
Podczas montażu słowno- muzycznego, potęgującego poczucie przywiązania do tradycji narodowych, przypomniano informacje historyczne dotyczące obrony Mławy z dni 1-4 września 1939 roku, deklamowano wiersze lokalnych poetów piszących o bitwie pod Mławą lub o wrażeniach z odwiedzin miejsc upamiętniających walki 1939 roku, śpiewano piosenki o treści patriotycznej. Z młodzieżą prezentującą apel i wykonującą dekoracje pracowały panie : E. Kwiatkowska i K. Załęska- Karbowska, a nad śpiewem czuwał pan P. Stawiński. Po raz pierwszy wykorzystaliśmy podczas apelu twórczość poetycką Janusza Dylewskiego, Wiktora Małkowskiego, Roberta Panka, Macieja Lewandowskiego.
Uczciliśmy minutą ciszy i złożyliśmy kwiaty pod pamiątkową tablicą poświęconą Patronom naszej szkoły oraz zapaliliśmy symbolicznie, biało- czerwone znicze przy kamieniu poświęconemu oficerowi Września – Panu Stanisławowi Marianowi Madejskiemu, zamordowanemu przez Sowietów w Katyniu w 1940 roku.
Tego dnia w szkole odbyły się także klasowe spotkania z zaproszonymi kombatantami i poetką, panią Heleną Grącką.
Cieszy nas fakt, iż możemy w ten sposób uczcić pamięć Obrońców Mławy z Września 1939 roku.„ Sylwetka Piechura wyrasta
Pełna dumy, męstwa i czci,
By pokoleniom przypomnieć,
Co znaczy dar krwi. ”
Rajd rowerowy szlakiem linii obronnej Bitwy pod Mławą z września 1939 r.
21 września 2018r. uczniowie ZS nr 4 w Mławie wzięli udział w rajdzie rowerowym szlakiem linii obronnej Bitwy pod Mławą z września 1939 roku. W trakcie przejazdu poznali oraz najważniejsze miejsca obrony naszego miasta w kampanii wrześniowej. Opiekun rajdu, nauczyciel historii, Przemysław Olczak zapoznał młodzież z przebiegiem wydarzeń, które miały miejsce od 1 do 3 września 1939 roku pod Mławą. Żywa lekcja historii i jej niecodzienny przebieg wzbudziły duże zainteresowanie młodzieży oraz poszerzyły ich wiedzę o przebiegu walk w obronie niepodległości. Rajd wplótł się w cykl imprez organizowanych przez naszą szkołę w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Cześć ich pamięci!
- 17 września 2018 roku, w dzień agresji Związku Radzieckiego na Polskę , jak co roku, nasza szkoła przygotowała Apel Poległych dla Związku Sybiraków w Mławie.Uroczystość odbyła się na wzgórzu cmentarnym przy symbolicznym grobie Zesłańców.Pełen powagi montaż słowno- muzyczny wprowadził element zadumy nad losem prześladowanych Polaków i był uzupełnieniem wygłoszonych przez zaproszonych gości przemówień.Tym samym młodzież ZS nr 4 kultywuje tradycje patriotyczne, ważne dla szkoły noszącej imię Obrońców Mławy z Września 1939 roku.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
Dnia 03-09.2018 r. o godz. 9.00 w naszej szkole uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019.
Inaugurację roku szkolnego umiliła nam krótka część artystyczna pod tytułem: „Był taki wrzesień – jest taki wrzesień” w wykonaniu uczniów klasy II t. Nowi uczniowie klas pierwszych złożyli przysięgę na sztandar szkoły im. Obrońców Mławy z Września 1939 r.Podczas apelu padły różne serdeczności. „Życzenia samych piątek, kierujemy w szczególności do uczniów klas maturalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego. Oby matura okazała się dla Was prosta i przystępna i żeby ten ostatni rok w naszej szkole był nie tylko ciężką pracą, ale również przyjemnością i zabawą. Czeka Was przecież Studniówka! Mamy też nadzieję, że wszyscy rozpoczniecie wymarzone studia i będziecie miło wspominać lata spędzone w naszej szkole.”„ Nie zapominamy też o naszych Pierwszakach! Pamiętajcie, że nie taki diabeł straszny, jak go malują i że każdy z nas był kiedyś w pierwszej klasie. Początki nie zawsze będą łatwe, ale wierzymy, że nasza szkoła stanie się Waszą szkołą, a nauka w niej niech będzie dla Was owocna i przyjemna.”„Mamy nadzieję, że pozostali uczniowie też nie spoczną na laurach i będą brać aktywny udział w życiu szkoły, w konkursach, zawodach sportowych i olimpiadach rozsławiając imię naszej szkoły na terenie powiatu, województwa a nawet kraju.”
Pozostanie w naszej pamięci
25 lipca 2018 roku podczas Mszy Św. w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego Mława - Wólka pożegnaliśmy Śp. Wojciecha Smolińskiego, wieloletniego nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie, kierownika Szkolnego Internatu przy ul. Warszawskiej 52.
Zmarłego niespodziewanie Nauczyciela oprócz pogrążonej w żałobie rodziny, przyjaciół i znajomych żegnali współpracownicy z ZS nr 4 , wychowankowie i uczniowie "Ekonomika".
Poniżej zamieszczamy zdjęcie kadry pedagogicznej z czasów, gdy Śp. Wojciech Smoliński jeszcze z nami pracował.
Dzień z Temidą
W maju 2018r. młodzież naszej szkoły, w ramach edukacji prawnej, odwiedziła Ministerstwo Sprawiedliwości. Przewodnikiem po meandrach polskiego prawa był sędzia – pan Jerzy Piaseczny.
Pierwszym punktem wycieczki było spotkanie z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości panem Michałem Wójcikiem, który wręczył młodzieży certyfikat uczestnictwa w zajęciach z zakresu edukacji prawnej.
Pan Jerzy Piaseczny z kolei, zachęcał uczniów do podjęcia studiów z zakresu prawa, wskazywał pozytywne aspekty pracy w zawodach prawniczych. Młodzież uczestniczyła również w symulacji rozprawy sądowej. Przewodniczył jej pan Jerzy Piaseczny, uczniowie natomiast wcielili się w role: prokuratora, adwokata, oskarżonego, ławników.
Zwieńczeniem wyprawy do stolicy było zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które mieści się w Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej 37.
Było arcyciekawie. Emocjonująco. I z całą pewnością, nie było to nasze ostatnie, edukacyjne spotkanie z Temidą!
Konkurs "Młodzież jakiej nie znacie"
Ekonomik laureatem prestiżowego konkursu
MŁOZIEŻ JAKIEJ NIE ZNACIE
WZÓR OSOBOWY GODNY NAŚLADOWANIA
15 czerwca 2018r. w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej miała miejsce uroczystość wręczenia nagród nauczycielom i uczniom, uczestnikom trzynastej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Biografię Ucznia –wzoru godnego naśladowania,. zorganizowanego przez Katedrę Dydaktyki i Edukacji Szkolnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pod patronatem Senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Zadaniem uczestników konkursu, skierowanego do nauczycieli ,było napisanie biografii ucznia - wzoru godnego naśladowania. Nagrodzone prace zostały zebrane i wydane w postaci książki. Naszą szkołę reprezentowały w tym konkursie s.Marietta Jadwiga Kuniszewska oraz pani profesor Anna Kołodziejska, które poświęciły swój esej biograficzny uczennicy klasy III o , Agnieszce Kańgowskiej. Odpowiedzialna za organizację i przebieg konkursu prof. dr hab. Krystyna Chałas z KUL w pięknych słowach powitała i podziękowała za obecność laureatom tegorocznej edycji konkursu. Organizatorów i patronów reprezentowali także między innymi: przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Kazimierz Wiatr, członek tej komisji- senator Łukasz Mikołajczyk,, ksiądz profesor Adam Maj (KUL) oraz przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Osobnym uświetnieniem konkursu była niezapomniana wizyta w Pałacu Prezydenckim i spotkanie z Panią Prezydentową Agatą Kornhauser- Dudą, która serdecznie przywitała swoich gości oraz rozmawiała z zebranymi o konkursie i osiągnięciach naszej wspaniałej młodzieży , nie kryjąc swojego podziwu i radości ze spotkania z koleżankami i kolegami nauczycielami. Konkurs jest bardzo potrzebną inicjatywą ponieważ promuje wspaniale postawy, a także zaangażowanie w różne dziedziny życia - zauważyła Pierwsza Dama. - To Wy, bohaterowie biografii pisanych przez nauczycieli, jesteście wzorami do naśladowania - kontynuowała zwracając się do młodzieży. Dodała, że choć czasem nauczyciele wydają się bardzo surowi, „to naprawdę Was zauważają i doceniają!”.
Wierni historii miasta i patronom szkoły
14 czerwca 2018 roku młodzież i pedagodzy naszej szkoły czynnie uczestniczyli w korowodzie „Ku Niepodległej”, inicjatywie miejskiej w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zespół Szkół nr 4 w Mławie, biorąc udział w korowodzie dziejów, oddał hołd mieszkańcom walczącej Mławy i okolic. Stylizacje młodzieży i nauczycieli szkoły nawiązywały do wydarzeń z lat 1939-1945. Prezentowane stroje oddawały ducha czasów wojny i okupacji.
Korowód otworzyła grupka żołnierzy z 20 Dywizji Piechoty 80 Pułku Piechoty, bohatersko broniących we wrześniu 1939 r. przedpól Mławy. W ciągu 80 godzin zaciętych walk Dywizja zyskała u przeciwnika zaszczytne miano ,, żelaznej dywizji ''.
Oprócz żołnierzy w pochodzie uczestniczyli przedstawiciele ludności Mławy i powiatu mławskiego, wśród nich zobaczyliśmy: ludność cywilną, miejscową inteligencję, przedstawicieli mniejszości żydowskiej, chłopki i chłopów, przestraszonych zaistniałą sytuacją i opuszczających swoje sioła z niewielkim dobytkiem.
Wśród mieszczan i chłopów byli przedstawiciele zakonspirowanego podziemia niepodległościowego, partyzanci skupieni w szeregach Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i narodowych Sił Zbrojnych. To ludzie stąd, z Mławy i z okolicznych wiosek.
Społeczność Zespołu Szkół nr 4 przywołała w swej prezentacji obrazy z czasów II wojny i okupacji, chciała zachować pamięć tych trudnych doświadczeń i oddać hołd wszystkim, dzięki którym nasze miasto Mława i cała Polska są wolne.
To wydarzenie kulturalne pokazało jednocześnie, że szkoła to nie tylko miejsce, gdzie odbywają się zajęcia dydaktyczne, ale także przestrzeń do wspólnej pracy i zabawy pedagogów z uczniami, do ciekawych spotkań z historią, choćby przez kompletowanie strojów i rekwizytów, dzielenie się pomysłami i pokonywanie trudów.Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, znajomym i serdecznym ludziom, którzy pomogli nam zorganizować rekonstrukcję i stworzyć ciekawe stylizacje ubiorów, użyczyli rekwizytów!
Piknik charytatywny
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Mławy i okolic na piknik charytatywny pod patronatem Starosty Powiatu Mławskiego, Pana Włodzimierza Wojnarowskiego, który odbędzie się 15 czerwca 2018 na terenie Zespołu Szkół nr 4 przy ulicy Warszawskiej 44a. W programie imprezy jest koncert znanych zespołów Disco Polo, pokaz zumby, malowanie twarzy, loteria fantowa oraz inne atrakcje. Cel jest szczytny – pomoc dla Pawła Żywiec, 23-letniego chłopaka, który od dwóch lat cierpi na chorobę Wilsona. Jest to rzadka, ale bardzo niebezpieczna choroba metaboliczna. W jej przebiegu miedź, która gromadzi się w nadmiarze w organizmie, uszkadza mózg i wątrobę, stopniowo prowadząc do ich niewydolności. Choroba zabrała Pawłowi wszystko – wymarzone studia, sprawność, a nawet kontakt ze światem zewnętrznym i przyjaciółmi. Ponieważ obecnie nie chodzi i nie mówi, niezbędne są fundusze na rehabilitację oraz specjalistyczny wózek inwalidzki, by pomóc mu odzyskać samodzielność. W trakcie pikniku odbędzie się zbiórka do puszek zarejestrowana w MSWiA przez Komitet Społeczny „Pomoc dla Pawła”. Jego członkami są nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół nr 4. Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przekazane na rehabilitację Pawła, więc liczymy na wielkie serca mieszkańców naszego miasta i okolic.
Dzień Dziecka - festyn "Przez zabawę do bezpieczeństwa"
Dnia 3 czerwca 2018 r. w parku miejskim odbył się Dzień Dziecka - festyn "Przez zabawę do bezpieczeństwa", w którym udział wziął również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Na stoisku uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu malowali dzieciom twarze, zachęcali do wzięcia udziału w quizie oraz gry w chińczyka. Dla wszystkich dzieci, które zdecydowały się odwiedzić stoisko MOPS za udział w zabawach otrzymały odblaskowe bransoletki i breloki. Stoisko MOPS w trakcie trwania festynu cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Ognisko Integracyjne pod nazwą ,,POŁACZYĆ DWA ŚWIATY''
Dnia 2 czerwca 2018 roku w Szkółce Leśnej na Krajewie odbyło się Ognisko Integracyjne pod nazwą ,,POŁACZYĆ DWA ŚWIATY'' zorganizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Społeczności Lokalnej ,,BADŹMY RAZEM''. Nasi wolontariusze czynnie włączyli się w opiekę i organizację zabaw dla dzieci. Było malowanie twarzy, zabawy z balonikiem, konkursy oraz wiele innych atrakcji.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie