Dziękuję za okazane serce i wsparcie zbiórki dla Filipa Prątnickiego ze Szreńska. Dzięki hojności całej społeczności szkolnej Zespołu Szkół Nr 4 udało się zebrać kwotę 1459,21zł. Zebrane pieniądze już zasiliły konto Filipa.Filip ma 11 lat, od urodzenia cierpi na artrogrypozę. 14 września 2019r. przeszedł pierwszy z dwóch poważnych zabiegów, dzięki którym będzie mógł chodzić. Operacja odbyła się w Warszawie, przeprowadził ją amerykański lekarz dr David Feldman. Przed chłopcem jeszcze operacja drugiej nogi. Zaplanowano ją na połowę listopada. Podobnie jak pierwsza, nie jest refundowana, dlatego rodzina musi za nią zapłacić. Wciąż brakuje ponad 90.000zł. Do tej pory, dzięki wsparciu wielu życzliwych osób, udało się zebrać 371.512zł.Zachęcamy do dalszej pomocy https://www.siepomaga.pl/pomagamy-filipowi Anna Borkowska – opiekun SKW
Podziękowanie za udział w zbiórce pieniędzy
- 5
Wolontariusz Akademii Przyszłości
Szkolne Koło Wolontariatu nawiązało współpracę ze Stowarzyszeniem WIOSNA, które promuje projekt AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI.
Projekt ma na celu niesienie pomocy dzieciom w potrzebie. Dzieciom, które mimo młodego wieku, mają za sobą trudną historię. Dzieciom, które potrzebują nie tyle rzeczy, co człowieka. Tym kimś staje się dla dziecka wolontariusz, który na cotygodniowych, indywidualnych zajęciach pomaga mu uwierzyć w siebie pokonując z nim szkolne problemy.
Zadaniem wolontariusza – tutora są regularne spotkania z dzieckiem, podczas których wolontariusz pokazuje dobre strony dziecka, podnosi jego samoocenę, motywuje, sprawia, że dziecku zaczyna się chcieć... Pomocą zostaną objęte dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Mławie.Anna Borkowska – Opiekun SKW
Sprzątanie Świata 2019
20 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły, reprezentowani przez klasę II o, na zaproszenie Nadleśnictwa Dwukoły, wzięli udział w akcji sprzątania lasu. W 80 - rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i Bitwy Mławskiej wspólnie z leśnikami zadbaliśmy o czystość lasu na pozycji mławskiej. Sprzątaliśmy leśne szlaki i otoczenie schronów bojowych znajdujących się na projektowanym szlaku historycznym, gdyż udział w akcji był również oddaniem hołdu bohaterom września 1939 r. uczniowie mieli możliwość obserwacji różnorodnych gatunków leśnych, mijaliśmy m.in. stanowisko widłaka goździstego, objętego całkowitą ochroną gatunkową. Podsumowanie akcji odbyło się w szkółce leśnej w Krajewie, przy ognisku i ciepłym posiłku. Na stoisku edukacyjnym można było obejrzeć okazy motyli i owady szkodniki drzew oraz spróbować owoców rokitnika. Udział uczniów naszej szkoły w akcji sprzątania z pewnością przyczyni się do kształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o nie. Jesteśmy wdzięczni organizatorom za stworzenie nam okazji do bezpośredniego kontaktu z przyrodą i historią.
Otrzęsiny klas pierwszych
- 8
30 września klasa 2G przygotowała otrzęsiny dla klas pierwszych. Klasy miały za zadanie przebrać się w wylosowane kostiumy, przygotować teledysk do wybranej piosenki oraz rywalizowały w 3 konkurencjach. Uczniowie wraz z wychowawcami świetnie się bawili. Zwyciężyła klasa IO, która zebrała największą ilość punktów. Nagrodą dla zwycięzców jest tydzień bez odpowiedzi ustnych, kartkówek, prac klasowych oraz organizacja przyszłorocznych otrzęsin. Dziękujemy za udział :)
Z uśmiechem Ci do twarzy - 14 października - Światowy Dzień Uśmiechu
- 12
Radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. "Smiley face" miała symbolizować bezinteresowny uśmiech i radość życia, czyli to, czego tak bardzo nam brakuje na co dzień, gdy wpadamy w wir obowiązków i od rana do wieczora jesteśmy pochłonięci odhaczaniem kolejnych zadań w naszych kalendarzach. Światowy Dzień Uśmiechu ma nam przypomnieć o tym, że warto się na chwilę zatrzymać, dostrzec drugiego człowieka i zwyczajnie się do niego uśmiechnąć, czyniąc swój i jego świat lepszym.My w szkole dziś też świętujemy ten dzień, wszyscy chodzą uśmiechnięci od ucha do ucha... Uśmiech sprawia, że ludzie odbierają nas jako bardziej pogodnych, życzliwych i miłych. W Światowy Dzień Uśmiechu zróbcie sobie prawdziwą ucztę...Oczywiście mowa o uczcie dla zmysłów i treningu dla ust! Światowy Dzień Uśmiechu to świetna okazja, by postawić na żarty, humor, luz, rżenie, a nawet wycie. Tego dnia wszelkie przejawy radości dozwolone! Zatem zachęcamy do uśmiechu. Z wielkim uśmiechem – Anna Borkowska - opiekun SKW
Pamięć i tożsamość - wrzesień wielkich rocznic w Zespole Szkół nr 4 w Mławie
- 11
A czy znasz ty, bracie młody Twoje ziemie, twoje wody?
Z czego słyną, kędy giną, W jakim kraju i Dunaju?
(W. Pol, Pieśń o ziemi naszej)
27 września 2019r. w Zespole Szkół nr 4 w Mławie, w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, miała miejsce podniosła uroczystość, poświęcona Patronom Szkoły. Szczególnych rocznic przypadło jednak w tym roku więcej. We wrześniu br. szkoła obchodziła bowiem 95-lecie swojego istnienia ( przypomnijmy, że Mławska Szkoła Handlowa została utworzona w wolnej Polsce w 1924roku) oraz 45-lecie nadania jej zaszczytnego imienia Żołnierzy z Września 1939r.
W związku z tymi szczególnymi datami zgromadzona na sali publiczność, po wprowadzeniu sztandaru ZS nr 4 w Mławie i sztandaru Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły, wysłuchała przemówienia dyrektora Stanisława Matyjasika. Powitał on serdecznie zaproszonych gości i przypomniał młodzieży o ważnych kartach naszej przeszłości oraz roli pamięci w życiu narodu. Następnie głos zabrali : Wicestarosta Powiatu Mławskiego Zbigniew Markiewicz, który w poetyckim słowie mówił o miłości do ojczyzny, oraz Wiceburmistrz Miasta Mława Szymon Zejer, który m.in. odczytał przed zgromadzonymi list burmistrza Sławomira Kowalewskiego dedykowany gronu pedagogicznemu i uczniowskiej społeczności z okazji przypadających rocznic.
Szczególne uświetnienie obchodów Święta Patronów Szkoły wyraziło się w zrealizowanej z dużym rozmachem barwnej i wzruszającej części artystycznej, którą młodzież przygotowała pod kierunkiem p. Anny Kołodziejskiej i p. Przemysława Olczaka. Stworzeniem scenografii i efektami świetlnymi zajął się p. Arkadiusz Burchacki, a oprawą muzyczną kierował p. Paweł Stawiński. Podzielony na trzy części spektakl słowno- muzyczny przypomniał młodemu i starszemu pokoleniu czasy międzywojnia i okoliczności powstania szkoły, przebieg bitwy pod Mławą i losy miasta w pierwszych dniach września 1939 roku , tragiczną kartę polskiego narodu w czasach wojny oraz odradzanie się państwa po kataklizmie okupacji. W ostatniej części przedstawienia podkreślono fakt, iż w 50-tą rocznicę bitwy pod Mławą patronami naszej szkoły zostali żołnierze mławskiego września 1939r. Słowa „Pieśni o ziemi naszej " Wincentego Pola , skierowane do zgromadzonego na sali młodego pokolenia , podkreśliły na zakończenie uroczystej akademii , jakie skarby kryje w sobie naród.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w „Ekonomiku”
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”Wisława Szymborska
30 września w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki i związane jest z datą urodzin (29 września) Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Czytanie rozwija wyobraźnię, język, pamięć i buduje więzi międzyludzkie, w tym między rodzicami, dziadkami a dziećmi, którym książki są czytane. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Taka forma lektury ma jak się okazuje wiele zalet, dlatego warto czytać. W ramach tej akcji uczniowie klasy biznesowej pierwszej C przeczytali i wysłuchali kilku bajek filozoficznych, w których mogli znaleźć refleksję filozoficzną z towarzyszącymi jej pytaniami. Młodzież przekonała się, że komentarz nie musi być morałem przeczytanej historii, ale można go z humorem wywrócić, ponieważ nie ma wyłączności na „prawdę absolutną”.
Akcję czytania w Zespole Szkół Nr 4 w Mławie zorganizowały i przeprowadziły: Elżbieta Kwiatkowska i Marlena Maćkowska.
Dzień Głośnego Czytania był również okazją do zaprezentowania nowości czytelniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
„Ludzie przestają myśleć gdy przestają czytać”
Denis Diderot
Koncert charytatywny dla Oskara Zawolskiego
- 2
15 września 2019r. przed Miejskim Domem Kultury w Mławie odbył się koncert charytatywny dla Oskara. Uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu pomagali podczas imprezy. Oskarek Zawolski choruje na dystrofię mięśniową. Podczas imprezy zbierane były pieniądze na kosztowny sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny, który w przyszłości będzie Oskarowi bardzo potrzebny. Podczas koncertu było wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Podczas koncertu nasi wolontariusze zapewniali atrakcje dla dzieci takie jak malowanie twarzy, gry xxl. Dziękuję wszystkim zaangażowanym wolontariuszom. Anna Borkowska – opiekun SKW
NARODOWE CZYTANIE W „EKONOMIKU”
W piątek, 6 września 2019 r., Zespół Szkół nr 4 w Mławie przyłączył się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, której kulminacja przypadła na sobotę 7 września. Wśród audytorium zgromadzonego na dziedzińcu szkoły znaleźli się: dyrekcja, nauczyciele i uczniowie. Do wzięcia udziału we wspólnym czytaniu „Nowel polskich” zostali zaproszeni również uczniowie z klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 7 w Mławie wraz z wychowawczyniami oraz pan Mateusz Przybyszewski – absolwent „Ekonomika”. Ze względu na obecność wyjątkowych, małych gości ze Szkoły Podstawowej nr 7 spośród ośmiu nowel wskazanych do czytania przez Parę Prezydencką wybrano jedną – „Katarynkę” B. Prusa. W rolę lektorów, którzy zaprezentowali opowieść o niewidomej dziewczynce, wcielili się uczniowie z klasy I a (humanistyczno – prawnej) oraz Mateusz Przybyszewski. Lekturze noweli towarzyszyły dźwięki zapomnianego już dziś nieco instrumentu – tytułowej katarynki. Uczestnicy szkolnej odsłony Narodowego Czytania wysłuchali także wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki, dotyczącej uniwersalnego przesłania polskiej nowelistyki, wzięli też udział w konkursie związanym z treścią czytanej noweli. Zwieńczeniem tegorocznej akcji była możliwość odciśnięcia pamiątkowej pieczęci z logo Narodowego Czytania.
Inaguracja roku szkolnego 2019/2020
- 4
"Im więcej wiedzy posiądziemy teraz, tym trudniej będzie nas pokonać w przyszłości - o tyle będziemy mądrzejsi…" . Takie padło motto podczas inauguracji roku szkolnego 2019/2020 w naszej szkole, czyli w naszym ukochanym "Ekonomiku". Uczniowie klasy IIIh powitali Dyrekcję Szkoły, Grono Pedagogiczne i wszystkich uczniów. Po przedstawieniu krótkiej części artystycznej zachęcili również uczniów do pilnej nauki w nowym roku szkolnym. Uczynił to także w swoim przemówieniu Pan Dyrektor Szkoły Stanisław Matyjasik. W trakcie uroczystości zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą Patronów Szkoły, czyli Obrońców Mławy z Września 1939 r. Ten rok ma być przede wszystkim wyjątkowy dla uczniów jedenastu klas pierwszych: pięciu po szkole podstawowej i sześciu po gimnazjum, którzy przystąpili do uroczystego ślubowania. Tym samym 262 nowych uczniów zostało włączonych do społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół Nr 4, a nasza szkoła stała się największą pod względem ilości uczniów w Mławie. Uczy się w niej 588 uczniów. Po części oficjalnej i artystycznej, uczniowie udali się na spotkanie z wychowawcami klas.
Konkurs matematyczny
W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie Zespołu Szkół nr 4 wzięli udział
w konkursie matematycznym „Continuum” zorganizowanym przez Politechnikę Warszawską w Płocku.Do pierwszego etapu, który się odbył 14 grudnia przystąpiło pięcioro uczniów z klas 2f, 3f, 3g. Uczeń klasy 2f Jakub Gola zakwalifikował się do drugiego etapu i uzyskał tytuł finalisty konkursu. Obecność w gronie finalistów gwarantuje Jakubowi przyjęcie poza procedurą kwalifikacyjną na wybrany przez siebie kierunek studiów na Wydziale Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii lub Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku.
PROGRAM EDUKACYJNY: „KULTURA BEZPIECZEŃSTWA” 2018/2019
W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła uczestniczyła w programie edukacyjnym „Kultura bezpieczeństwa”, zorganizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy. W ramach programu, pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warzawie, przeprowadzili 4 lekcje z zakresu prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy (zdjęcia obok).W lekcjach uczestniczyli uczniowie klas: II t, II th, I t i I th. Dzięki przystąpieniu do programu uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w konkursie: „Poznaj swoje prawa w pracy”. 20 lutego 2019 roku dwoje uczniów naszej szkoły, tj. Julia Florczak z kl. III t i Sebastian Jurkiewicz z kl. II t, wzięło udział w eliminacjach okręgowych. Konkurs przeprowadzono pod patronatem MEN. Do ścisłego finału dostała się Julia, która po ustnej dogrywce zdobyła I miejsce w województwie mazowieckim. Później uczestniczyła w etapie centralnym, ale nie zdobyła punktowanego miejsca. Może odniesie większy sukces za rok. Koordynatorem programu, jak również opiekunem merytorycznym uczniów, biorących udział w konkursie, była p. K. Przepłata.
Powiatowy Konkurs Plastyczny pod hasłem „Gdybym był malarzem… - Poznajemy twórczość Wojciecha Piechowskiego”
Miejska Biblioteka Publiczna w Mławie ogłosiła Powiatowy Konkurs Plastyczny pod hasłem „Gdybym był malarzem… - Poznajemy twórczość Wojciecha Piechowskiego” , którego wyniki poznaliśmy 11 czerwca 2019 r. W konkursie wzięło udział 19 osób w dwóch kategoriach wiekowych. Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło 10 uczniów w drugiej kategorii wiekowej: 14-18 lat. Jego celem była popularyzacja twórczości artysty malarza Wojciecha Piechowskiego, poszerzanie wiedzy o lokalnej historii oraz doskonalenie i rozwijanie umiejętności plastycznych dzieci i młodzieży.
Ogólnopolska akcja czytania „Jak nie czytam, jak czytam”
7 czerwca 2019 r. o godzinie 10.00 uczniowie ZS nr 4 w Mławie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji czytania „Jak nie czytam, jak czytam” zorganizowanej przez bibliotekę szkolną.
Akcja jest odpowiedzią na spadek czytelnictwa w całym kraju. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, aż 63 % Polaków nie przeczytało w ciągu roku żadnej książki. W związku z tym miesięcznik „Biblioteka w Szkole” zainicjował akcję masowego czytania pod patronatem Biblioteki Narodowej, zaś realizację tego przedsięwzięcia przejęły biblioteki różnych typów w całej Polsce. Po raz czwarty w tym roku odbyła się akcja polega na skupieniu w jednym dniu, w jednym miejscu o godzinie 10.00 jak największej liczby osób i cichym czytaniu przez zaledwie 15 minut.
W naszej szkole w akcji wzięła udział klas I TH, która w bibliotece czytała wybrane przez siebie książki przez określony wyżej czas. Następnie odbyła się dyskusja na temat przeczytanych fragmentów.
Uczniowie czytali w miłych i niecodziennych okolicznościach, w gronie koleżanek i kolegów z klasy. Chodziło między innymi o to, by czytanie kojarzyło się z relaksem i przyjemnością oraz rozrywką i było jednym ze sposobów spędzania czasu wolnego. Przede wszystkim chodziło aby zbudować pozytywny wizerunek książki.
Konkurs „Czytelnik Roku 2019”
Biblioteka szkolna na początku roku szkolnego ogłosiła konkurs „Czytelnik Roku 2019”. Wszyscy uczniowie obligatoryjnie brali w nim udział. Celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa, zachęcenie do częstszego odwiedzania biblioteki oraz zainteresowanie użytkowników biblioteki dobrą lekturą. Podstawowym kryterium oceny i przyznania tytułu „Czytelnik Roku 2019” jest najwięcej wypożyczonych książek z biblioteki szkolnej.
Konkurs plastyczny na plakat promujący czytelnictwo i bibliotekę
Biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny na plakat promujący czytelnictwo i bibliotekę, który polegał na wykonaniu dowolną techniką na papierze formatu A3 plakatu, który powinien zawierać hasło promujące czytanie lub bibliotekę i nawiązującą do niego ilustrację. W konkursie wzięło udział trzynastu uczniów. Dwie prace nie odpowiadały warunkom uczestnictwa. Format był inny niż w regulaminie (A4 i 86 cm na 60 cm), jedna z tych prac nie uwzględniła również hasła promującego czytanie lub bibliotekę. Obie prace nie były oceniane ponieważ nie spełniały warunków uczestnictwa. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów, popularyzacja biblioteki w środowisku szkolnym oraz promowanie czytelnictwa wśród uczniów.
Ognisko Integracyjne pod nazwą „Połączyć dwa światy”
Dnia 8 czerwca 2019r. w Szkółce Leśnej na Krajewie odbyło się Ognisko Integracyjne pod nazwą „Połączyć dwa światy” zorganizowane przez Stowarzyszenie Wspierania Społeczności Lokalnej „Bądźmy Razem” we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mławie. Wolontariusze z naszej szkoły malowali dzieciom twarze oraz rozdawali zwierzątka robione z balonów, wielu z nich przebrało się za postacie z bajek, z którymi dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Wolontariusze brali udział w obsłudze grilla (pieczenie kiełbasek, rozdawanie słodyczy, napojów i owoców), jak również pracach porządkowych na zakończenie spotkania. Było malowanie twarzy, zabawy z balonikiem, konkursy oraz wiele innych atrakcji.
Dzień Dziecka w Parku Miejskim
Dla tych najmłodszych i trochę starszych dzieci niedzielne popołudnie było świetną okazją, by aktywnie obchodzić swoje święto. W mławskim parku 2 czerwca 2019r. na dzieciaki czekało wiele atrakcji. Jak zawsze podczas takich imprez nie brakowało naszych wolontariuszy... Wszyscy są zawsze chętni by zorganizować czas dla dzieci. Podczas całego dnia odbywały się zawody, konkursy, kolorowanie obrazków, gra w chińczyka, malowanie twarzy i inne. Stoisko MOPS cieszyło się popularnością wśród najmłodczych.
Turniej sportowo – rekreacyjny
Dnia 25 maja 2019r. na stadionie miejskim w Mławie odbył się turniej sportowo - rekreacyjny organizowany przez Mławską Halę Sportową i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mławie. Podczas turnieju dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mławie, gdzie nasi wolontariusze malowali na twarzach wszystkich chętnych dzieci różnokolorowe zwierzęta, postacie z bajek oraz podobizny ulubionych bohaterów.
Dzień Otwarty
16.05.2019r. w Zespole Szkół nr 4 w Mławie odbył się Dzień Otwarty. Licznie przybyłych uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych przywitał dyrektor szkoły Stanisław Matyjasik. Podczas spotkania młodzież mogła zapoznać się z ofertą edukacyjna szkoły na rok szkolny 2019/2020 jak również poznać bliżej szkołę. Uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych wzięli udział w pokazie pierwszej pomocy w wykonaniu uczniów ekonomika i turnieju "Jaka to melodia". Oprócz oferty kształcenia młodzież mogła zapoznać się z bazą dydaktyczną szkoły i nauczycielami. W ramach dnia otwartego odbyły się spotkania „Językowy zawrót głowy”, „MaGIA” a także pokaz doświadczeń chemicznych "Super chemia". Uczniowie mogli się również sprawdzić w quizie humanistycznym i zadaniach z ekonomii. Pobyt w szkole uprzyjemniały występy wokalne w wykonaniu uczniów i słodki poczęstunek. Czas spędzony w Ekonomiku upłynął w wspaniałej atmosferze. Do zobaczenia we wrześniu!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie