Krzysztof Martwicki o „wielkich małych” artystach
Światowy Dzień Zdrowia
W piątek 7 kwietnia 2017r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku poświęcony był on tematowi depresji. Z okazji tego dnia młodzież klas 2th i 2g uczestniczyła w czwartek 6 kwietnia w spotkaniu z panią psycholog Mileną Kordek pt. „Depresja- porozmawiajmy o tym”. W piątek klasy 1o i1 th brały udział w zajęciach z panią psycholog z Zespołu Ośrodków Wsparcia w Mławie. Samorząd Uczniowski wspólnie z klasami 1o i 2th oraz wychowawczynią panią Martyną Szczygłowską częstował w tym dniu uczniów czekoladą jako słodkim antydepresantem. Z okazji tego dnia rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny pt. „Depresja moimi oczami”. I miejsce zdobyła Marlena Przystup (2h), II miejsce Magdalena Krężelska(1o) i Dominika Strzelec (2th), III miejsce Zuzanna Rybka (4th) i Jakub Epa (1g). Zwycięzcom gratulujemy!
Technikum górą! - sukces na egzaminie zawodowym z kwalifikacji
- Miło nam poinformować, że w piątek 31 marca 2017 roku otrzymaliśmy wyniki egzaminu zawodowego z kwalifikacji.Klasa TECHNIK HANDLOWIEC- kwalifikacja A.22 osiągnęła 100% zdawalności.Klasa TECHNIK EKONOMISTA - Kwalifikacja A.36 osiągnęła 98% zdawalności.GRATULUJEMY !!!!!!
Zasłużone laury w konkursie „Młodzi przyszłością Europy” – XIV edycja
Dnia 4 kwietnia 2017r. trzy uczennice z Zespołu Szkół nr. 4 w Mławie wzięły udział w finale miedzy- powiatowego konkursu wiedzy o Unii Europejskiej w Płocku. Były to: Iza Dzierżanowska z II klasy o profilu humanistyczno – prawnym oraz dwie uczennice klasymaturalnej o profilu biznesowym, Aleksandra Żbikowska oraz Katarzyna Grzybowska. Uczennice, by dojść do finału, musiały wykazać się szeroką wiedzą i znajomością problemów UE oraz stawić czoła uczestnikom z powiatów północnego Mazowsza i Kujaw.
Konkurs ten jest wpisany w historię III LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku, które wraz z Zespołem Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza było organizatorami tego wydarzenia. Uczennice z „Ekonomika” były jedynymi reprezentantkami szkół średnich z całego powiatu mławskiego.
Jednej z nich, Izie Dzierżanowskiej, udało się uzyskać III lokatę na 13 finalistów, jednocześnie pokonując m.in. reprezentantów powiatu ciechanowskiego, gostynińskiego i żuromińskiego. Czwarte miejsce w konkursie zajęła Katarzyna Grzybowska, a szóste Aleksandra Żbikowska.
Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania problematyką UE, poszerzanie wiedzy o roli Polski we wspólnocie oraz poznawanie sposobów funkcjonowania organów UE.
Konkurs odbył się pod patronatem pani Aurelii Michałowskiej - Mazowieckiego Kuratora Oświatyw Warszawieoraz Polskiego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.
Brawo , jesteśmy z Was dumni!
Wielkanocna zbiórka żywności
W piątek 31.03.2017r. i sobotę 01.04.2017r. młodzież z naszej szkoły wzięła udział w Wielkanocnej Zbiórce Żywności organizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie i Bank Żywności w Ciechanowie. W supermarkecie "Carrefour" przy ul. Targowej w Mławie 17 wolontariuszy z naszej szkoły zachęcało kupujących do wzięcia udziału w akcji i zbierało artykuły spożywcze, ofiarowane przez ludzi o dobrym sercu. Zebrana żywność trafi najpierw do magazynów Banków Żywności, po czym zostanie przekazana lokalnym organizacjom społecznym: hospicjom, domom samotnej matki, schroniskom dla ofiar przemocy, noclegowniom dla bezdomnych, jadłodajniom dla ubogich, rodzinnym domom dziecka, świetlicom środowiskowym.
Nasi hołdzie Janowi Pawłowi 2 ….
Entuzjazm młodych działających na rzecz godności i świętości ludzkiego życia z mławskiego ekonomika zatacza szersze kręgi i przenosi się do okolicznych parafii ; i tak byliśmy w parafii Świętego Jana Kantego w Mławie - Wólce i w parafii Świętego Mikołaja w Lipowcu. Młodzież poddaje refleksje na temat ludzkiego życia w oparciu o nauczanie Świętego Jana Pawła 2 w dzień - rocznicę jego odejścia do Domu Ojca.
W krainie czekolady...
Wszystkie klasy Technik Handlowiec miały możliwość "posmakować" wiedzy na temat czekolady.
Dziś gościem u Nas była Pani Katarzyna Wrzesińska - mistrz czekolady- polska chocolatiere. Pani Kasia jest NASZĄ ABSOLWENTKĄ. Po ukończeniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Uniwersytetu w Gent w Belgii na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka została prawą ręką Hafli.iego Ragnarssona, chocolatier w islandzkiej firmie Haflidi Ragnarsson Chocolatier. Pasjonatka tworzenia czekoladowych rzeźb.
Mieliśmy możliwość zobaczenia prac jakie wykonuje nasz gość oraz posłuchania jak powstają. Nasz gość podkreślał, że nauka, pasja i upór doprowadzą każdego na szczyty.
Pani Kasiu dziękujemy za poświęcony nam czas, życzymy sukcesów oraz czekamy na nowy rodzaj czekolady.
Warto żyć mimo wszystko
Dnia 24.03.2017r. w naszej szkole uczciliśmy Dzień Obrony Życia. Z tej okazji na jednej z godzin lekcyjnych braliśmy udział w apelu poświęconym temu tematowi. Usłyszeliśmy wiele pięknych piosenek, mądrych cytatów , np. Papieża Jana Pawła II. Uzmysłowiliśmy sobie, że każde życie jest cenne i nikt nie może nam go bezprawnie odebrać. Treść apelu miała nam pokazać sens stwierdzenia, że życie jest najcenniejszym darem przekazanym przez Boga. Nad całością przygotowań do apelu czuwali: s. Marietta Kuniszewska, p. Michał Nowakowski oraz p. Paweł Stawiński.
Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia w naszej szkole była możliwość udziału w popołudniowej Mszy Św. w parafii Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Mławie.
Młodzież w Sejmie
Dnia 18 marca 2017 r. pięcioro uczniów z naszej szkoły wraz z siostrą Mariettą wzięło udział w konferencji z okazji 30 rocznicy śmierci ks. Franciszka Błachnickiego. Wydarzenie miało miejsce w Sejmie RP, w Sali Kolumnowej. Młodzież z zaciekawieniem przysłuchiwała się wygłaszanym referatom. Wyjazd był odpowiedzią na zaproszenie pani poseł Anny Cicholskiej. Dzięki jej uprzejmości uczniowie mogli zwiedzić Sejm oraz dowiedzieć się na czym polega praca posła. Po konferencji młodzież odwiedziła Muzeum Narodowe oraz słynną Galerię Faras.
Wyjazd był wspaniałym doświadczeniem dla każdego uczestnika i wartościową lekcją wosu.
Mławska Gala Wolontariatu
Gala Wolontariatu to okazja do złożenia podziękowania wszystkim wolontariuszom współpracującym z Miejskim Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie i Stowarzyszeniem Wspierania Społeczności Lokalnej „Bądźmy Razem”. Pięć statuetek i trzy wyróżnienia otrzymali najlepsi z najlepszych wolontariuszy a szkoła, która zebrała najwięcej karmy przekazanej potem do schroniska otrzymała tytuł i statuetkę „Szkoły przyjaznej dla zwierzaka”.
Tytuł „NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH” otrzymała Klaudia Wesołek – wolontariuszka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mławie. Brała czynny udział w organizowaniu zabaw dla dzieci w ramach zajęć Akademii Kompetencji Wychowawczych, z dużym zaangażowaniem pomaga młodszym kolegom w nauce. Bierze udział we wszystkich zbiórkach żywności. Skromna, odpowiedzialna, gotowa do wszelkich działań.
Wyróżnienie otrzymał Bartosz Kruszewski – wolontariusz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mławie, uczeń Zespołu Szkół Nr 4. Jest osobą otwartą, koleżeńską, bardzo zaangażowaną w działalność wolontarystyczną. Uczestniczy we wszystkich Zbiórkach Żywności. Chętnie pomaga przy organizacji pikników integracyjnych i profilaktycznych. Nie zbrakło go podczas organizacji zabaw i konkursów dla dzieci podczas ferii zimowych.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY Z MATEMATYCZNEGO PUNKTU WIDZENIA
W dniu 21 marca br. w Zespole Szkół nr 4 odbył się „Dzień matematyki”. Matematyczne zmagania objęły całą społeczność szkolną. Tego dnia klasy maturalne pisały maturę próbną z matematyki, natomiast pozostałe klasy rywalizowały między sobą w różnych konkurencjach:
- Klasy drugie: Turniej Krzyżówek SUDOKU, Krzyżówka GIGANT, Turniej matematyczny pod hasłem ”Pieniądze to nie wszystko”.
- Klasy pierwsze: Skojarzenia matematyczne, Jeden z dwunastu, Wielcy matematycy;
Klasy pierwsze przedstawiały także przygotowany wcześniej występ związany z matematyką tj. piosenkę, wiersz, scenkę.
Na poziomie klas drugich „Dzień matematyki” obejmował również rywalizację o najlepszy plakat
pt. „ Matematyka wokół nas” oraz prezentację multimedialną, w której do wyboru były dwa tematy: „Uczę się matematyki, bo…” i „Nie uczę się matematyki, bo…”.Drużyny klasowe z zapałem walczyły o laur zwycięstwa oraz nagrody dla siebie i swoich kolegów i koleżanek z klasy.
Na poziomie klas pierwszych wygrała klasa Io, natomiast wśród klas drugich zwyciężyła 2t.
Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Dyrektora Szkoły.
Celem tego dnia było uświadomienie, iż matematyka wcale nie musi być nudna!
Organizatorami tego dnia w szkole byli nauczyciele matematyki. W przygotowania zaangażowali się również uczniowie klasy IIF.
W małym miasteczku też może być ciekawie.
- 8 marca 2017 roku 20-osobowa grupa uczniów z klas I h i II h pod opieką pani wicedyrektoruczestniczyła w wyjeździe do Bieżunia. Jako cel zwiedzania obrano Muzeum Małego Miasta w tej miejscowości, unikatowe na skalę kraju. W trakcie zwiedzania uczniowie zobaczyli dawny gabinet lekarski z pełnym wyposażeniem, typową sypialnię i salonik, w którym przyjmowano gości i rodzinnie spędzano czas wolny, wystawę pamiątek z historii miasta i ludzi z czasów I i II wojny światowej. Atrakcją była także ekspozycja przedstawiająca kulturę Chin i spacer do ruin zamku Zamoyskich, pierwszych właścicieli Bieżunia.Później przyszedł czas na spotkanie z panią Ewą Michałowską, reportażystką i entuzjastką krótkofalówek.Można było poznać techniki tworzenia reportaży jako kolaży radiowych składających się z muzyki (np odgłosów natury) oraz tekstu literackiego.Na koniec było najciekawiej, gdyż młodzież udzielała wywiadu do radia.
Eliminacje powiatowe XI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”.
10 marca 2017 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straż Pożarnej w Mławie odbyły się eliminacje powiatowe XI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”.
Reprezentujący naszą szkolę Piotr Lubański zajął II miejsce.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
Spotkanie z pracownikiem Komendy Powiatowej Policji w Mławie
W dniu 15 marca 2017 r. uczniowie klas Io, Ih oraz III TH i IV TH spotkali się z pracownikiem Komendy Powiatowej Policji w Mławie p. aspirant Anną Pawłowską.
Tematem spotkania była CYBERPRZEMOC.
Nasz gość scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody.
Policjantka radziła, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. W każdym zdaniu podkreślała, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania.
Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą, wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy lub skontaktować się z profesjonalistami, pomocy można szukać np. u konsultantów Helpline.org.pl (800 100 100).
PROSIMY O PAŃSTWA GŁOS! - ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH NR 3 W MŁAWIE
Nasza szkoła wzięła udział w projekcie „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”. Spośród wszystkich laleczek wykonanych przez dzieci wytypowaliśmy jedną, która weźmie udział w konkursie UNICEF
NA NAJBARDZIEJ ORYGINALNĄ LALECZKĘ PROJEKTU.
Nagrodą w konkursie jest koncert Majki Jeżowskiej w wygranej szkole.
Musimy oddać na nią swój głos na oficjalnym fan page’u projektu „Wszystkie Kolory Świata” na portalu społecznościowym Facebook
( https://apps.facebook.com/unicef-kolory-swiata/galeria.powieksz?lalka=245 )
Konkurs wygrywa ta szkoła, na laleczkę której zostanie oddanych najwięcej głosów.
Swój głos możemy oddać 10-17 marca 2017r. do godz.11.00
PROSIMY WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW MŁAWY, ABY ODDALI SWÓJ GŁOS NA NASZĄ LALECZKĘ. WYSTĘP MAJKI JEŻOWSKIEJ BYŁBY ATRAKCJĄ DLA NASZYCH UCZNIÓW.
2017 rokiem Sary Lipskiej w naszym mieście.
Rada Urzędu Miasta w Mławie rok 2017 uchwalił rokiem Sary Lipskiej w naszym mieście i dlatego między innymi powstała w „Ekonomiku” poświęcona jej wystawa.
Na korytarzu na drugim piętrze prezentowana jest wystawa o Sarze Lipskiej, która urodziła się w Mławie, „pochodziła z zamożnej, chasydzkiej rodziny. W 1904 rozpoczęła studia na Wydziale Rzeźby w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, studiowała w pracowni Xawerego Dunikowskiego, z którym połączył ją romans. Z nieformalnego związku para miała, urodzoną w 1908, córkę Marię Xawerę. W 1911 i w 1912 prace Sary były wystawiane w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym samym czasie wykonała ilustracje do książki Janusza Korczaka Mośki, Joski i Srule. Na stronie tytułowej tej książki, podobnie zresztą, jak na liście studentów, figuruje pod nazwiskiem Lipszyc.
W 1912, wraz z córką i przyjaciółką Zofią Piramowicz, opuściła Warszawę i wyjechała do Paryża, gdzie spędziła resztę życia”.
Sara Lipska to sławna projektantka mody, projektowała stroje dla tancerzy baletu rosyjskiego przebywających na tournée po Wielkiej Brytanii. Zasłynęła jako autorka kostiumów teatralnych w Paryskiej Operze lat 20 tych. „Lipska nawiązywała w swoich projektach do stylistyki Bliskiego Wschodu. Paryżanki oszalały na punkcie jej kolorowych, bogato zdobionych sukienek. Każdy z projektów przypominał małe dzieło sztuki. Atłasowe, ręcznie haftowane płaszcze ze stójką okazały się takim hitem, że pod koniec lat 20. Lipska otworzyła swój pierwszy butik przy rue Belloni na Montparnassie, potem przeniosła go na Champs Élysées pod numer 146. Zaglądała tam między innymi Colette czy wieloletnia przyjaciółka Lipskiej, królowa kosmetyków Helena Rubinstein, znana z zamiłowania do przepychu i spektakularnej biżuterii”. Jednym z klientów Lipskiej był też najsłynniejszy paryski fryzjer i artysta polskiego pochodzenia Antoni Cierplikowski, któremu projektowała stroje i zaaranżowała dwa apartamenty, wykorzystując w nich grube, matowe szkło przemysłowe, z którego powstały reprezentacyjne schody, podłogi oraz meble, między innymi słynne łóżko kształtem przypominające trumnę.
„Artystka urządzała też posiadłość Natalie Paley, kuzynki cara Mikołaja II, a także wystawy butików Heleny Rubinstein. Dla niej projektowała również plakaty, flakony na perfumy oraz opakowania kosmetyków”.Zapraszamy do oglądania prezentowanych wystaw.
„2017 rokiem Piłsudskiego i Kościuszki” - Biblioteka szkolna zaprasza do GALERII „E”.
Biblioteka szkolna zaprasza do GALERII „E” (na korytarzu przed biblioteką), w której prezentowana jest wystawa pod hasłem „2017 rokiem Piłsudskiego i Kościuszki”.
Sejm ustanowił rok 2017 rokiem m.in. Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki. Poparł również uchwały ustanawiające rok 2017 rokiem rzeki Wisły, Josepha Conrada–Korzeniowskiego, Adama Chmielowskiego, Honorata Koźmińskiego.
Uczczenie marszałka Józefa Piłsudskiego ma związek z przypadającą w 2017 roku 150. rocznicą urodzin - jak zaznaczono w uchwale - "niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków".
W 2017 r. ma także miejsce 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki - Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, "niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość".
Wychodząc naprzeciw tym rocznicom w naszej szkolnej galerii E zorganizowano wystawę poświęconą tym bohaterom.
W 17 antyramach formatu 50×70 umieszczono materiały na temat życia prywatnego i działalności Piłsudskiego i Kościuszki. Po jednej stronie korytarza prezentowane są materiały i zdjęcia dotyczące marszałka Józefa Piłsudskiego, a po drugiej stronie Tadeusza Kościuszko.
„Od papirusu do edytora tekstu” Konkurs z historii książki i pisma
6 marca 2017 r. biblioteka szkolna zorganizowała konkurs błyskawiczny z historii książki i pisma. Do udziału w konkursie zgłosiła się klasa I o, która przed konkursem otrzymała zagadnienia i zakres tematyczny.
Pytania konkursu dotyczyły powstania pisma , wynalezienia druku, działalności drukarni, a przede wszystkim książki. Pytań było 15, a za każdą poprawną odpowiedź, uczestnik otrzymywał 1 punkt.
Poziom trudności i specyfika zagadnienia stanowiły duży problem w przyswojeniu wiedzy. Skutkiem tego było niewielkie zainteresowanie uczniów.
Mimo tego udało się przeprowadzić konkurs i wyłonić zwycięzców. Są nimi:
1. Marta Gosik (11pkt)
2. Daniel Ogrodowczyk (10 pkt)
3. Sebastian Morawski (9 pkt)
Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody.
Dzień Kobiet
Kobieto, puchu marny .....
Tą sentencją rozpoczęła się uroczystość z okazji Dnia Kobiet przygotowana przez chłopców z klas If, Io, IIf i IIg pod opieką panów Arkadiusza Burchackiego i Ireneusza Aleksandrowicza. W scenerii składającej się m.in. z blasku świec i zapachu kwiatów panowie wierszem i piosenką (wspierani przez wokalno - instrumentalna grupę dziewczyn) opiewali urok osobisty, czar, powab, urodę i zalety intelektu Kobiet.
Były życzenia od pana dyrektora Stanisława Matyjasika, który zacytował za Winstonem Churchilem "My rządzimy światem a nami kobiety". Były uśmiechy, miłe słowa, kwiaty i słodkie upominki dla wszystkich dziewczyn i kobiet z Ekonomika.
Ten dzień upłynął w sympatycznej, miłej atmosferze.Aż żal, że następny taki będziemy obchodzić dopiero za rok.
Konkurs Wiedzy Ekonomicznej
1 marca 2017r. odbyła się gala finałowa Konkursu wiedzy ekonomicznej organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Ciechanowie, Wydział Inżynierii i Ekonomii. Celem konkursu była popularyzacja nauk ekonomicznych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Konkurs odbył się w dwóch etapach. Pierwszy etap przeprowadzono 8 grudnia 2016r., do którego przystąpiło 100 uczniów z 16 szkół średnich, w tym 12 uczniów Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie.
Do etapu finałowego, który odbył się 29 stycznia 2017r. zakwalifikowało się 49 uczestników wykazujących zainteresowanie i wiedzę ekonomiczną. W grupie tej uplasowało się 9 uczniów naszej szkoły, czyli:
- z klasy IVt – Ewelina Rudzińska i Oskar Rulka,
- z klasy IIIt – Mateusz Barański, Natalia Marchlewicz, Kinga Gawlińska, Michał Wrotny, Jolanta Kobus,
- z klasy IIt – Justyna Zakrzewska i Patrycja Jabłońska.
Poziom uczniów był bardzo wysoki. 4 uczestników osiągnęło ten sam wynik. Finalistów (3 pierwsze miejsca) wytypowano na podstawie sumy punktów z I i II etapu.
Zaszczytne II miejsce wśród laureatów konkursu zdobyła uczennica klasy IIIt Konga Gawlińska. Jolanta Kobus, również z klasy IIIt zajęła 7 lokatę.
Wraz z nagrodami laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, a ich nauczyciele listy gratulacyjne.
Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowała Ann Zglinicka.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie