Cześć ich pamięci!
- 17 września 2018 roku, w dzień agresji Związku Radzieckiego na Polskę , jak co roku, nasza szkoła przygotowała Apel Poległych dla Związku Sybiraków w Mławie.Uroczystość odbyła się na wzgórzu cmentarnym przy symbolicznym grobie Zesłańców.Pełen powagi montaż słowno- muzyczny wprowadził element zadumy nad losem prześladowanych Polaków i był uzupełnieniem wygłoszonych przez zaproszonych gości przemówień.Tym samym młodzież ZS nr 4 kultywuje tradycje patriotyczne, ważne dla szkoły noszącej imię Obrońców Mławy z Września 1939 roku.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
Dnia 03-09.2018 r. o godz. 9.00 w naszej szkole uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019.
Inaugurację roku szkolnego umiliła nam krótka część artystyczna pod tytułem: „Był taki wrzesień – jest taki wrzesień” w wykonaniu uczniów klasy II t. Nowi uczniowie klas pierwszych złożyli przysięgę na sztandar szkoły im. Obrońców Mławy z Września 1939 r.Podczas apelu padły różne serdeczności. „Życzenia samych piątek, kierujemy w szczególności do uczniów klas maturalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego. Oby matura okazała się dla Was prosta i przystępna i żeby ten ostatni rok w naszej szkole był nie tylko ciężką pracą, ale również przyjemnością i zabawą. Czeka Was przecież Studniówka! Mamy też nadzieję, że wszyscy rozpoczniecie wymarzone studia i będziecie miło wspominać lata spędzone w naszej szkole.”„ Nie zapominamy też o naszych Pierwszakach! Pamiętajcie, że nie taki diabeł straszny, jak go malują i że każdy z nas był kiedyś w pierwszej klasie. Początki nie zawsze będą łatwe, ale wierzymy, że nasza szkoła stanie się Waszą szkołą, a nauka w niej niech będzie dla Was owocna i przyjemna.”„Mamy nadzieję, że pozostali uczniowie też nie spoczną na laurach i będą brać aktywny udział w życiu szkoły, w konkursach, zawodach sportowych i olimpiadach rozsławiając imię naszej szkoły na terenie powiatu, województwa a nawet kraju.”
Pozostanie w naszej pamięci
25 lipca 2018 roku podczas Mszy Św. w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego Mława - Wólka pożegnaliśmy Śp. Wojciecha Smolińskiego, wieloletniego nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie, kierownika Szkolnego Internatu przy ul. Warszawskiej 52.
Zmarłego niespodziewanie Nauczyciela oprócz pogrążonej w żałobie rodziny, przyjaciół i znajomych żegnali współpracownicy z ZS nr 4 , wychowankowie i uczniowie "Ekonomika".
Poniżej zamieszczamy zdjęcie kadry pedagogicznej z czasów, gdy Śp. Wojciech Smoliński jeszcze z nami pracował.
Dzień z Temidą
W maju 2018r. młodzież naszej szkoły, w ramach edukacji prawnej, odwiedziła Ministerstwo Sprawiedliwości. Przewodnikiem po meandrach polskiego prawa był sędzia – pan Jerzy Piaseczny.
Pierwszym punktem wycieczki było spotkanie z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości panem Michałem Wójcikiem, który wręczył młodzieży certyfikat uczestnictwa w zajęciach z zakresu edukacji prawnej.
Pan Jerzy Piaseczny z kolei, zachęcał uczniów do podjęcia studiów z zakresu prawa, wskazywał pozytywne aspekty pracy w zawodach prawniczych. Młodzież uczestniczyła również w symulacji rozprawy sądowej. Przewodniczył jej pan Jerzy Piaseczny, uczniowie natomiast wcielili się w role: prokuratora, adwokata, oskarżonego, ławników.
Zwieńczeniem wyprawy do stolicy było zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które mieści się w Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej 37.
Było arcyciekawie. Emocjonująco. I z całą pewnością, nie było to nasze ostatnie, edukacyjne spotkanie z Temidą!
Konkurs "Młodzież jakiej nie znacie"
Ekonomik laureatem prestiżowego konkursu
MŁOZIEŻ JAKIEJ NIE ZNACIE
WZÓR OSOBOWY GODNY NAŚLADOWANIA
15 czerwca 2018r. w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej miała miejsce uroczystość wręczenia nagród nauczycielom i uczniom, uczestnikom trzynastej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Biografię Ucznia –wzoru godnego naśladowania,. zorganizowanego przez Katedrę Dydaktyki i Edukacji Szkolnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pod patronatem Senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Zadaniem uczestników konkursu, skierowanego do nauczycieli ,było napisanie biografii ucznia - wzoru godnego naśladowania. Nagrodzone prace zostały zebrane i wydane w postaci książki. Naszą szkołę reprezentowały w tym konkursie s.Marietta Jadwiga Kuniszewska oraz pani profesor Anna Kołodziejska, które poświęciły swój esej biograficzny uczennicy klasy III o , Agnieszce Kańgowskiej. Odpowiedzialna za organizację i przebieg konkursu prof. dr hab. Krystyna Chałas z KUL w pięknych słowach powitała i podziękowała za obecność laureatom tegorocznej edycji konkursu. Organizatorów i patronów reprezentowali także między innymi: przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Kazimierz Wiatr, członek tej komisji- senator Łukasz Mikołajczyk,, ksiądz profesor Adam Maj (KUL) oraz przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Osobnym uświetnieniem konkursu była niezapomniana wizyta w Pałacu Prezydenckim i spotkanie z Panią Prezydentową Agatą Kornhauser- Dudą, która serdecznie przywitała swoich gości oraz rozmawiała z zebranymi o konkursie i osiągnięciach naszej wspaniałej młodzieży , nie kryjąc swojego podziwu i radości ze spotkania z koleżankami i kolegami nauczycielami. Konkurs jest bardzo potrzebną inicjatywą ponieważ promuje wspaniale postawy, a także zaangażowanie w różne dziedziny życia - zauważyła Pierwsza Dama. - To Wy, bohaterowie biografii pisanych przez nauczycieli, jesteście wzorami do naśladowania - kontynuowała zwracając się do młodzieży. Dodała, że choć czasem nauczyciele wydają się bardzo surowi, „to naprawdę Was zauważają i doceniają!”.
Wierni historii miasta i patronom szkoły
14 czerwca 2018 roku młodzież i pedagodzy naszej szkoły czynnie uczestniczyli w korowodzie „Ku Niepodległej”, inicjatywie miejskiej w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zespół Szkół nr 4 w Mławie, biorąc udział w korowodzie dziejów, oddał hołd mieszkańcom walczącej Mławy i okolic. Stylizacje młodzieży i nauczycieli szkoły nawiązywały do wydarzeń z lat 1939-1945. Prezentowane stroje oddawały ducha czasów wojny i okupacji.
Korowód otworzyła grupka żołnierzy z 20 Dywizji Piechoty 80 Pułku Piechoty, bohatersko broniących we wrześniu 1939 r. przedpól Mławy. W ciągu 80 godzin zaciętych walk Dywizja zyskała u przeciwnika zaszczytne miano ,, żelaznej dywizji ''.
Oprócz żołnierzy w pochodzie uczestniczyli przedstawiciele ludności Mławy i powiatu mławskiego, wśród nich zobaczyliśmy: ludność cywilną, miejscową inteligencję, przedstawicieli mniejszości żydowskiej, chłopki i chłopów, przestraszonych zaistniałą sytuacją i opuszczających swoje sioła z niewielkim dobytkiem.
Wśród mieszczan i chłopów byli przedstawiciele zakonspirowanego podziemia niepodległościowego, partyzanci skupieni w szeregach Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i narodowych Sił Zbrojnych. To ludzie stąd, z Mławy i z okolicznych wiosek.
Społeczność Zespołu Szkół nr 4 przywołała w swej prezentacji obrazy z czasów II wojny i okupacji, chciała zachować pamięć tych trudnych doświadczeń i oddać hołd wszystkim, dzięki którym nasze miasto Mława i cała Polska są wolne.
To wydarzenie kulturalne pokazało jednocześnie, że szkoła to nie tylko miejsce, gdzie odbywają się zajęcia dydaktyczne, ale także przestrzeń do wspólnej pracy i zabawy pedagogów z uczniami, do ciekawych spotkań z historią, choćby przez kompletowanie strojów i rekwizytów, dzielenie się pomysłami i pokonywanie trudów.Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, znajomym i serdecznym ludziom, którzy pomogli nam zorganizować rekonstrukcję i stworzyć ciekawe stylizacje ubiorów, użyczyli rekwizytów!
Piknik charytatywny
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Mławy i okolic na piknik charytatywny pod patronatem Starosty Powiatu Mławskiego, Pana Włodzimierza Wojnarowskiego, który odbędzie się 15 czerwca 2018 na terenie Zespołu Szkół nr 4 przy ulicy Warszawskiej 44a. W programie imprezy jest koncert znanych zespołów Disco Polo, pokaz zumby, malowanie twarzy, loteria fantowa oraz inne atrakcje. Cel jest szczytny – pomoc dla Pawła Żywiec, 23-letniego chłopaka, który od dwóch lat cierpi na chorobę Wilsona. Jest to rzadka, ale bardzo niebezpieczna choroba metaboliczna. W jej przebiegu miedź, która gromadzi się w nadmiarze w organizmie, uszkadza mózg i wątrobę, stopniowo prowadząc do ich niewydolności. Choroba zabrała Pawłowi wszystko – wymarzone studia, sprawność, a nawet kontakt ze światem zewnętrznym i przyjaciółmi. Ponieważ obecnie nie chodzi i nie mówi, niezbędne są fundusze na rehabilitację oraz specjalistyczny wózek inwalidzki, by pomóc mu odzyskać samodzielność. W trakcie pikniku odbędzie się zbiórka do puszek zarejestrowana w MSWiA przez Komitet Społeczny „Pomoc dla Pawła”. Jego członkami są nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół nr 4. Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przekazane na rehabilitację Pawła, więc liczymy na wielkie serca mieszkańców naszego miasta i okolic.
Dzień Dziecka - festyn "Przez zabawę do bezpieczeństwa"
Dnia 3 czerwca 2018 r. w parku miejskim odbył się Dzień Dziecka - festyn "Przez zabawę do bezpieczeństwa", w którym udział wziął również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Na stoisku uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu malowali dzieciom twarze, zachęcali do wzięcia udziału w quizie oraz gry w chińczyka. Dla wszystkich dzieci, które zdecydowały się odwiedzić stoisko MOPS za udział w zabawach otrzymały odblaskowe bransoletki i breloki. Stoisko MOPS w trakcie trwania festynu cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Ognisko Integracyjne pod nazwą ,,POŁACZYĆ DWA ŚWIATY''
Dnia 2 czerwca 2018 roku w Szkółce Leśnej na Krajewie odbyło się Ognisko Integracyjne pod nazwą ,,POŁACZYĆ DWA ŚWIATY'' zorganizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Społeczności Lokalnej ,,BADŹMY RAZEM''. Nasi wolontariusze czynnie włączyli się w opiekę i organizację zabaw dla dzieci. Było malowanie twarzy, zabawy z balonikiem, konkursy oraz wiele innych atrakcji.
19 maja 2018 r. Dzień Dobrych Uczynków
Dobre chęci…. Podobno jest nimi wybrakowane całe piekło. A czy tak samo jest z dobrymi uczynkami? Mało prawdopodobne, dlatego w Dzień Dobrych Uczynków warto zapunktować, by mieć spokojne sumienie a przede wszystkim sprawić komuś radość. Pomysłodawcą święta jest Fundacja Ekologiczna Arka. Jej członkowie wpadli na taki pomysł w 2005 roku i do dziś promują tę inicjatywę w społeczeństwie. Arka zachęca do dobrych uczynków zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt czy środowiska naturalnego. Pomysł ARKI zyskał sporą popularność i do akcji przez lata włączało się wiele firm, instytucji czy mediów. Oczywiście nie można zapominać, ze potęgą tego święta jest przede wszystkim zaangażowanie się zwyczajnych ludzi.
Jak pomagać? Każdy może zrobić to według własnego pomysłu, ale jeśli tych brakuje podpowiadamy…
- Bądź miły! Powstrzymaj się przed trąbieniem, gdy ktoś za późno ruszył na światłach, wpuść kogoś nieporadnie starającego się zmienić pas. Czekasz w kolejce do lekarza, a ktoś chce wejść tylko po receptę? Bądź wyrozumiały. Nie daj sobie oczywiście wejść na głowę, ale wszelkie konflikty staraj się łagodzić, a nie eskalować.
- Wspomóż akcję charytatywną. Nie chodzi o miliony. Nawet 10 zł może pomóc choremu, albo głodnemu psu.
- Pomóż komuś w potrzebie.
Dzień Otwarty
24.04.2018r. W naszej szkole odbył się dzień otwarty dla gimnazjalistów. Na sali gimnastycznej licznie przybyłych uczniów klas trzecich gimnazjów z Mławy i okolic przywitał pan dyrektor Stanisław Matyjasik. Następnie młodzież mogła zapoznać się z ofertą kształcenia w roku szkolnym 2018/2019. Proponowane profile klas w II Liceum Ogólnokształcącym to: humanistyczno- prawny, politechniczny, sportowo- wojskowy, biznesowy. W Technikum nr 4 zapewniamy kształcenie w zawodach technik ekonomista i technik handlowiec. Oprócz oferty kształcenia gimnazjaliści mogli zapoznać się z bazą dydaktyczną szkoły i nauczycielami. Wzięli również udział w spotkaniach „Językowy zawrót głowy” i „Kreatywna matematyka” a także w pokazie doświadczeń chemicznych. Uczniowie gimnazjów mogli się również sprawdzić w łamańcach językowych i zadaniach z ekonomii.
Główną atrakcją dnia otwartego był niewątpliwie pokaz zumby w wykonaniu Adriana Makocia i uczennic naszej szkoły. Pobyt w szkole uprzyjemniały występy wokalno- instrumentalne w wykonaniu uczniów i słodki poczęstunek. Czas spędzony w Ekonomiku upłynął w wspaniałej atmosferze.
Do zobaczenia we wrześniu!
Warsztaty dla maturzystów - Sposoby na stres przez małe "s"
Sposoby na stres przez małe 's' - warsztaty psychologiczne w Ekonomiku.
Przez ostatnich kilka tygodni w Zespole Szkół nr 4 w Mławie odbywały się warsztaty psychologiczne "Jak radzić sobie ze stresem przed maturą?". Zajęcia poprowadziła Pani psycholog z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Mławie – Urszula Sumeradzka. Warsztaty były skierowane do uczniów klas maturalnych, którzy przygotowują się do egzaminu dojrzałości i miały na celu zdobycie wiedzy na temat tego, jak rozplanowywać naukę przed egzaminem, jak się koncentrować, jakie czynności wykonać, by zniwelować poziom stresu. Uczniowie poznali sposoby i narzędzia, które umożliwiają opanowanie trudnych emocji i obniżenie napięcia. Warsztaty dawały możliwość nauki opanowywania stresu przedegzaminacyjnego i poradzenia sobie z organizacją czasu i rozplanowania materiału do nauki.
Młodzież klas maturalnych tej szkoły uczyła się, jak sprawić aby poziom stresu był na optymalnym poziomie i miał rolę motywującą a nie obezwładniającą. Otrzymali też kilka kluczowych rad, jak walczyć ze stresem przed ważnym egzaminem. Oto kilka z nich:
1. Ucz się systematycznie :)
2. Unikaj porównań z innymi.
3. Zdrowo odżywiaj się.
4. Pij dużo wody.
5. Wysypiaj się.
6. Ćwicz regularnie, uprawiaj sport.
7. Zrezygnuj ze złych nawyków.
8. Znajdź czas na relaks i na zabawę.
9. Postaw sobie realistyczne cele.
10. Zrealizuj je! :)Powodzenia na egzaminie maturalnym i zawodowym!
Jesteśmy z Was dumni
,,Jesteśmy z Was dumni''
Ekonomik żegna tegorocznych maturzystów
Dnia 27 kwietnia 2018r. o godzinie 11.00. czasu środkowoeuropejskiego w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie miała miejsce wzruszająca uroczystość pożegnania tegorocznych maturzystów. Po raz ostatni jako uczniowie naszej szkoły tegoroczni abiturienci oddali hołd sztandarowi Zespołu Szkół Nr 4 oraz wygłosili słowa roty, uroczyście ślubując wierność wartościom i ideałom, wpajanym młodzieży przez lata nauki. Nie zabrakło serdecznych słów pożegnania oraz życzeń szczęścia, pozytywnych wyników egzaminu maturalnego i wszelkiej pomyślności ze strony pana dyrektora Stanisława Matyjasika, pani wicedyrektor Ewy Frąckiewicz-Szałas, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz Rady Rodziców. Przemawiający podkreślali niezmiennie, że każdy z absolwentów współtworzył naszą szkołę i sprawił, że jest ona właśnie taka, a nie inna, dlatego pozostawia on tu już na zawsze cząstkę siebie, a w przyszłym, dorosłym życiu nie raz powracać będzie wspomnieniami do tych młodzieńczych, szczęśliwych lat. Szczególne wzruszenie wywołały wśród naszych uczniów słowa pani dyrektor: ''Jesteśmy z Was dumni". Znalazły one swoje uzasadnienie w kolejnej części uroczystości, jaką było wręczenie naszym maturzystom licznych nagród, statuetek, dyplomów i listów gratulacyjnych za godne reprezentowanie naszego mławskiego Ekonomika w konkursach wiedzy, konkursach artystycznych, zawodach sportowych, akcjach charytatywnych, darach krwiodawstwa, pokazach, pracach społecznych itd.
Nagrodę Najlepszego Absolwenta naszej szkoły otrzymała w tym roku Kinga Gawlińska, uczennica klasy IV t, trzykrotna stypendystka Prezesa Rady Ministrów, stypendystka projektu „Mazowsze-stypendia dla uczniów szkół zawodowych”, laureatka konkursów ekonomicznych. Nagrody w postaci premii pieniężnej za najwyższe noty i świadectwa z wyróżnieniem otrzymały uczennice: Patrycja Banaś(IIIo), Dominika Bukowska IIIo), Agnieszka Kańgowska(IIIo), Patrycja Kocęba(IIIo), Justyna Szatkowska(IIIo), Karolina Kot(IVt) , Natalia Marchlewicz (IVt), Paulina Trzcinka (IIIg), oraz Iza Dzierżanowska(IIIh), która w pięknych słowach podziękowała w imieniu wszystkich tegorocznych absolwentów naszej dyrekcji , wychowawcom , nauczycielom oraz pracownikom szkoły za pracę i życzliwość, okazywaną uczniom po wielekroć w trakcie ich nauki.
Szkolną akademię uświetniła również krótka część artystyczna przygotowana przez uczniów klas młodszych, nad którymi opiekę sprawowały panie: Joanna Skowronek i Martyna Szczygłowska.
VII Mławska Gala Wolontariatu
5 kwietnia 2018r. w sali kina MDK odbyła się VII Mławska Gala Wolontariatu. Podczas Gali podziękowano wszystkim wolontariuszom współpracującym
z Miejskim Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie i Stowarzyszeniem Wspierania Społeczności Lokalnej „Bądźmy Razem”. Statuetki i wyróżnienia otrzymali najlepsi z najlepszych wolontariuszy a szkoły zbierające karmę dla zwierząt w schronisku otrzymały tytuł „Szkoły przyjaznej dla zwierzaka”. Atrakcję tegorocznej Gali podniósł pokaz sztuk walki Mławskiego Centrum Sztuk Walki sekcji „Husaria” i Aikido.Gala była również okazją do poznania sylwetek wolontariuszy, którzy w 2017r. nie szczędzili sił, czasu i energii w niesieniu pomocy innym. Tytuł „Najlepszy
z Najlepszych” otrzymało pięć najbardziej zaangażowanych i aktywnych wolontariuszek. Na uwagę zasługuje fakt, że na 5 nagrodzonych osób ze wszystkich mławskich szkół – 2 nagrodzone osoby to wolontariuszki z naszej szkoły.
Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorczości 2018
21 marca 2018 r. odbyła się już 15 edycja programu organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W projekcie wzięli udział uczniowie klas: 1g i 2h. Projekt ten ma na celu zapoznanie się ze specyfiką pracy na różnych stanowiskach co ma pomóc w podjęciu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Szkolnym koordynatorem projektu jest Anna Borkowska.
Poprzez udział w programie uczniowie mieli możliwość:
- odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy,
- zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
- pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
- doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
- zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.
Debata młodzieżowa ,,Narkotyki, dopalacze – nie tędy droga ‘’
W naszej szkole w dniu 9 kwietnia 2018r. odbyła się szkolna debata profilaktyczna skierowana do uczniów, rodziców i nauczycieli w ramach Kampanii ,,Narkotyki, dopalacze – nie tędy droga’’ realizowanej przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty i Komendę Wojewódzkiej Policji w Radomiu.
W debacie uczestniczyli zaproszeni goście: mł. asp. Aneta Prusik– przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Mławie,pan Mirosław Wyszyński - psychoterapeuta z Poradni Terapii Uzależnień w Mławie,pani Zofia Bielska i pan Marek Kuczalski-przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mławie,Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mławie pani Alicja Sumeradzka, Dyrektor Wydziału Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Mławie pani Bożena Tomkiel, pani Marta Sprusińska - psycholog Zespołu Ośrodków Wsparcia w Mławie.
Głównym celem debaty było zwiększenie poziomu wiedzy uczniów, nauczycieli i rodziców o zagrożeniach, jakie związane są z narkotykami i dopalaczami, jak również kształtowanie świadomości wśród młodzieży szkolnej na temat negatywnego wpływu środków odurzających na człowieka oraz skutkach prawnych z tym związanych.
Zanim głos zabrali specjaliści uczniowie klasy 1h zaprezentowali scenkę tematyczną, która nawiązywała do poruszanej tematyki, wprowadzając wszystkich uczestników debaty w atmosferę zadumy i refleksji. Podczas debaty rozstrzygnięto szkolny konkurs wiedzy o przyczynach, mechanizmach i skutkach uzależnień , którego laureatką została Andżelika Raniszewska z klasy IIo.
Konkurs pn: "Dążenia do Niepodległości..."
10 kwietnia 2018 roku grupa chłopców z Naszej Szkoły, uczniów klas o profilu humanistyczno - prawnym: Kajetan Zarzycki, Krystian Witkowski, Filip Świderski oraz Jakub Karpiński wraz z opiekunem Panem Michałem Nowakowskim - nauczycielem historii, pojechała do Warszawy do Sejmu RP na II etap konkursu historycznego.
Konkurs pn: "Dążenia do Niepodległości..." oganizowany był w ramach 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Patronat nad konkursem objął Poseł na Sejm RP Pan Marek Jakubiak. Był to konkurs z wiedzy historycznej na temat powstań narodowych, polskich ugrupowań politycznych z II połowy XIX wieku oraz militarnego i dyplomatycznego zaangażowania Polaków w działania wojenne w czasie I wojny światowej. Warto podkreślić, że do konkursu zgłosiło się ponad 140 uczniów z całego Mazowsza Północnego. Do drugiego etapu zakwalifikowała się grupa 26 osób.CZEKAMY NA WYNIKI.
Przed konkursem młodzież zwiedziała Starówkę Warszawską i Sejm Rzeczpospolitej.
Wizyta Prezesa Sądu Rejonowego w Mławie
W dniu 6 kwietnia gościem młodzieży naszej szkoły był Prezes Sądu Rejonowego w Mławie pan Tomasz Mync. Pan Prezes, w czasie spotkania z uczniami klas humanistycznych, przedstawił strukturę polskiego systemu prawnego oraz opowiedział o specyfice pracy sędziego a następnie odpowiadał na pytania uczniów.Spotkanie było ciekawe, dostarczyło wiele informacji. W ramach współpracy przewidziane są kolejne spotkania z pracownikami Sądu Rejonowego w Mławie.
Uczestnictwo Pocztu Sztandarowego Zespołu Szkół Nr 4 w uroczystościach pogrzebowych śp. mjr Józefa Węgla
Poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Wiktoria Kurowska, Kinga Pawłowska, Julia Nieznańska, Patrycja Raniszewska, Sebastian Morawski oraz Sebastian Szempliński wraz z opiekunem Panem Profesorem Michałem Nowakowskim uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych śp. mjr Józefa Węgla, który się odbył 5 kwietnia 2018 roku w zabytkowym kościele pw. św. Jacka w Borze Zapilskim. Uroczystości pogrzebowe miały bardzo uroczysty charakter, odbywały się przy asyście wojska, harcerzy, władz.
Mjr Józef Węgiel zmarł 30 marca. W kwietniu skończyłby 104 lata. Jako żołnierz 80 Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich walczył w wojnie obronnej w bitwie pod Mławą. Za swoje zasługi otrzymał między innymi odznakę Związku Kombatantów RP i BWP "Za Wybitne Zasługi" oraz złoty medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju".
https://naszamlawa.pl/wiadomosci/ostatnia-droga-majora-mlawianie-uczestniczyli-w-uroczystosciach/
Debata oksfordzka, zorganizowana w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości
W dniu 28 marca 2018 roku (środa) w Zespole Szkół Nr 4 w Mławie odbyła się debata oksfordzka, zorganizowana w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Uroczystości otworzył Dyrektor Szkoły Pan Stanisław Matyjasik. Następnie głos zabrał Pan Michał Nowakowski - nauczyciel historii, który w swoim wystąpieniu przedstawił sytuację polityczną i gospodarczą I Rzeczypospolitej pod koniec XVIII wieku, jej upadek oraz okres 123-letniej niewoli, aż do odzyskania niepodległości w 1918 roku.
Później do dyskusji przystąpili uczniowie. Problematyka debaty ogniskowała wokół powstań narodowych. Trzyosobowe składy uczniowskie broniły na merytoryczne argumenty swoich stanowisk. Byli to proponenci i oponenci wybuchu powstań: Kościuszkowskiego (1714 r.), Listopadowego (1830-1831) i Styczniowego (1863-1864). Uczestnicy debaty byli bardzo dobrze przygotowani do dyskusji, wykazali się dużą wiedzą oraz umiejętnością logicznego interpretowania zdarzeń i przewidywania ich konsekwencji. W debacie brali udział uczniowie klasy II i III o profilu humanistyczno-prawnym. Po zakończonej dyspucie odbyło się głosowanie widowni, która odpowiedziała na pytanie co do zasadności wywołania powstań narodowych. Następnie głos zabrali goście, miejscowi historycy i regionaliści dr Leszek Arent i dr Przemysław Miecznik, których prelekcje nawiązywały do tematyki powstań narodowych i polskiego czynu militarnego w czasie pierwszej wojny światowej. Prelegenci przedstawili również sytuację w powiecie mławskim przed wybuchem I wojny światowej, w czasie jej trwania oraz w 1918 roku. Debatę spuentowali Dyrektor Szkoły, nauczyciel Michał Nowakowski oraz uczeń Dominik Kocęba. Całość przedsięwzięcia przygotowali nauczyciele: Joanna Skowronek, Przemysław Olczak i Michał Nowakowski.
https://naszamlawa.pl/wiadomosci/debata-na-100-rocznice-odzyskania-niepodleglosci/
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie