WYDARZENIA
Pielgrzymka Maturzystów
- 27 10. br maturzyści Ekonomika pielgrzymowali do duchowej stolicy naszego narodu na Jasną Górę by zawierzyć Bogu przez Maryję nie tylko egzaminy maturalne ale całą swoją przyszłość i wybory życiowe.Pomocą w tych przemyśleniach i refleksji posłużył naszym uczniom program pielgrzymiej wyprawy. Rozpoczęliśmy to duchowe wydarzenie wspólną modlitwą w Bazylice by następnie zapoznać się z zabytkami narodowego Sanktuarium. Młodzież miała też sposobność do skorzystania z Sakramentu Pokuty i osobistego sam na sam z Jezusem Eucharystycznym.Następnie wszyscy przeszli do Kaplicy Różańcowej by wysłuchać konferencji ojca Tomasza Chmielewskiego , paulina, który przedstawił obraz Boga jako kochającego ojca , który zawsze czeka z otwartymi ramionami na powracającego człowieka . Wystąpienie o. Tomasza było swego rodzaju wprowadzeniem do udziału w Eucharystii przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Aktem Zawierzenia młodych Maryi i wspólną drogą krzyżową na wałach jasnogórskich zakończyliśmy wspólne duchowe pielgrzymowanie.Młodzież miała czas na osobistą refleksję , na przebywanie w klasowej i szkolnej wspólnocie podczas podróży i w czasie wolnym.Zapewne będzie to czas dla młodych niezapomniany tak jak studniówka czy matura. Z życzeniami powodzenia w tegorocznych maturalnych zmaganiach -s. Marietta
Wizyta studentów z Malezji, Albanii i Gruzji w naszej szkole
W dniach 2 – 6 października 2017 w naszej szkole gościli studenci z odległych stron świata, w ramach projektu PEACE realizowanego przez organizację studencką AIESEC. Nasi goście przybyli z Malezji, Albanii i Gruzji. Cały tydzień wypełniony był spotkaniami ze studentami, podczas których opowiadali oni o swoich krajach. Opowiadaniom towarzyszyły prezentacje multimedialne. Studenci przybliżyli nam historię, kulturę i zwyczaje każdego z państw z których pochodzą. Nasi uczniowie chętnie brali udział w rozmowach, wiele osób zadawało pytania dotyczące życia codziennego w przedstawianym kraju. Cała komunikacja odbywała się w języku angielskim. Popołudnia goście spędzali w towarzystwie uczniów naszej szkoły poznając z kolei kulturę Polski. Mieli okazję spróbować typowej kuchni polskiej, odwiedzić muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. Integrację dopełniły trening Taekwondo w Akademii Sztuk Walk Senshi, zajęcia Zumby prowadzone przez naszego ucznia Adriana Makocia oraz wspólny wieczór karaoke w kręgielni Planeta. Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie odnieśli same korzyści ze spotkań z naszymi gośćmi. Była to idealna okazja, żeby sprawdzić swoje umiejętności organizacyjne, interpersonalne i językowe. Na pewno zapamiętamy na długo miłą atmosferę towarzyszącą tej wizycie.
Moja przyszłość
- Uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie przystąpili do realizacji programu "Młodzi u progu kariery" zainicjowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Mławie. O zadaniach, celach oraz przewidywanych efektach projektu
w materiale Mławskiego Tygodnika Telewizyjnego mówią kierownik referatu usług rynku pracy Beata Jakubowska oraz dyrektor ZS Nr 4 w Mławie Ewa Frąckiewicz-Szałas.Do obejrzenia relacji telewizyjnej zapraszamy pod adres:
Aktualne wsytawy w bibliotece szkolnej
Biblioteka szkolna zaprasza do oglądania wystaw prezentowanych na: korytarzu na drugim piętrze (naprzeciw sali 22) pod hasłem „2017 rokiem Piłsudskiego i Kościuszki”, w galerii „E” (na korytarzu przed biblioteką) pod hasłem „Rok dla Niepodległej” i w bibliotece – „Stanisław Wyspiański (1869-1907) 110. rocznica śmierci”.
Sejm ustanowił rok 2017 rokiem m.in. Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki. Poparł również uchwały ustanawiające rok 2017 rokiem rzeki Wisły, Josepha Conrada–Korzeniowskiego, Adama Chmielowskiego, Honorata Koźmińskiego.
Uczczenie marszałka Józefa Piłsudskiego ma związek z przypadającą w 2017 roku 150. rocznicą urodzin - jak zaznaczono w uchwale - "niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków".
W 2017 r. ma także miejsce 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki - Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, "niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość".
Wychodząc naprzeciw tym rocznicom w naszej szkole na korytarzu na drugim piętrze zorganizowano wystawę poświęconą tym bohaterom pod hasłem: „2017 rokiem Piłsudskiego i Kościuszki”. W galerii „E” prezentowana jest wystawa „Rok dla Niepodległej” upamiętniająca odzyskania niepodległości przez Polskę. W związku z tym, że w 2018 roku będziemy świętować 100-lecie odzyskania Niepodległości, dlatego minister edukacji narodowej Anna Zalewska ogłosiła rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”. Od kilku lat MEN nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. W związku z powyższym nauczyciele bibliotekarze sporządzili wystawę tematycznie związaną z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości przez Polskę. W bibliotece w listopadzie prezentowana jest wystawa poświęcona 110. rocznicy śmierci Stanisław Wyspiański (1869-1907).
Wieczór poezji Haliny Poświatowskiej
25 października 2017 r. młodzież naszej szkoły spotkała się na wieczorze poezji Haliny Poświatowskiej. Wydarzenie to, zainicjowane przez Bogumiłę Pawłowską, Joannę Skowronek i Arkadiusza Burchackiego , wpisało się w cykl imprez upamiętniających 50. rocznicę śmierci poetki. W jej historii nie sposób oddzielić życia od literatury, jej wiersze nasycone są pragnieniem miłości i świadomością przemijania. W jej twórczości przeplatają się motywy kruchości życia, miłości i śmierci. Spotkanie rozpoczęło się odtworzeniem prezentacji multimedialnej o Halinie Poświatowskiej, następnie uczniowie i nauczyciele czytali utwory przeplatane nagraniami wierszy w muzycznym wykonaniu Janusza Radka („Kiedy umrę kochanie”) i Lory Szafran („Oczekiwanie”). Uczestnicy mogli wysłuchać nagrania, na którym poetka czyta swoje wiersze. Na koniec zabrzmiała piosenka polskiego rapera Eldo - „Halina Poświatowska”. Wykorzystano teksty wierszy: „Lustro”, „***(jesteś powietrzem)”, „***(mój cień jest kobietą)”, „***(chcę pisać o Tobie)”, „***(kiedy kocham)”, „***(mówisz na śmierć)”, „***(nie wiem co kocham bardziej)”, „***(jeszcze nie wspominałam o miłości)”, „***(Jestem Julią), „***(ptaku mojego serca)”, „***(Halina Poświatowska to jest podobno człowiek)”, „***(kto potrafi pomiędzy miłość a śmierć)”. Spotkaniu towarzyszyła wystawa poświęcona życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej.
Kampania Białych Serc
19.października 2017r. trzy uczennice klasy 2h Julia Przybyszewska, Dominika Tańska i Kinga Pawłowska wraz z p. Katarzyną Kaczmarczyk- opiekunem Samorządu Uczniowskiego uczestniczyły w III debacie "Młodych o Młodych" w ramach XIII Kampanii Białych Serc. Tematem przewodnim debaty był problem agresji wśród uczniów oraz jak unikać negatywnych wzorców wśród rówieśników. 20.października 2017r. klasa 1h wraz z p. Anną Borkowską wzięła udział w VI Marszu Białych Serc- pokojowym, ale głośnym proteście przeciwko narkotykom i przemocy, który przeszedł ulicami naszego miasta.
Miniwarsztaty "Planowanie kariery"
19.10.2017r. uczniowie klas 1f, 1o, 1t, 1th. 2th i 3t mieli możliwość wzięcia udziału w miniwarsztatach - „Planowanie kariery”. Warsztaty po raz czwarty, na zaproszenie pani Anny Borkowskiej poprowadziła pani Anna Szczepańska.
Warsztaty miały na celu:
Dostarczenie podstawowej wiedzy na temat kariery zawodowej – czym jest kariera?
Wywołanie refleksji odnośnie czynników, które determinują wybór i przebieg kariery zawodowej.
Diagnoza atutów, „mocnych stron”, w oparciu o które można planować karierę zawodową.
Wywołanie refleksji odnośnie tego, że wstęp do PLANOWANIA KARIERY ZAWODOWEJ może mieć miejsce „TU I TERAZ”
Przedstawienie możliwości oferowanych na rynku przez Avon.
Dodatkową atrakcją warsztatów były bezpłatne zabiegi pielęgnacyjne na dłonie, wykonane kosmetykami firmy AVON.
Dzień Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. W pierwszej części uroczystości Pan Dyrektor Stanisław Matyjasik złożył życzenia i podziękował wszystkim nauczycielom za trud, poświęcenie i zaangażowanie. Następnie wręczył nagrody wyróżnionym nauczycielom. W drugiej części spotkania podziwialiśmy talenty aktorskie i wokalne naszych uczniów w krótkim programie artystycznym.
Uczestnictwo uczniów naszej szkoły w spotkaniu z Prof. Leszkiem Zygnerem z cyklu „SPACEREK PO MŁAWIE ph. NA MŁAWSKIM RYNKU”
5 października 2017 roku klasa I G z opiekunem Elżbietą Kwiatkowską uczestniczyła w spotkaniu z profesorem Leszkiem Zygnerem z cyklu „Spacerek po Mławie” ph. „Na mławskim rynku” zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. B. Prusa w Mławie. Uczniowie i inni spacerowicze przeszli spod biblioteki do kina, gdzie prelegent z pasją przedstawił przybyłym bieg ulic i usytuowanie budynków na rynku naszego miasta przed wybuchem II wojny. Zaprezentował nieznane dotąd zdjęcia rynku Mławy pozyskane z Niemiec. Opowiadał o pochodzeniu nazw ulic jak również o położeniu kościoła na rynku, co jest rzadkością. Wspominał również o pożarze Mławy w końcu XVII wieku, który wybuchł na ulicy Warszawskiej i zajął rynek niszcząc go doszczętnie. Mówił także o planach Niemców, którzy chcieli budować autostradę z Królewca przez Mławę, Ciechanów i Płock do Wrocławia. Młodzież poznała historię Mławy- ulic i budynków znajdujących się na rynku, kościoła Świętej Trójcy oraz plany przebudowy miasta przez okupantów niemieckich.
Obchody Dnia Patronów Szkoły
W dniu 28 września 2017r. w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście Dzień Patronów Szkoły - Obrońców Mławy z Września 1939 roku.
Zaszczycili nas swoją obecnością:- Janina Budzichowska - z-ca Burmistrza Miasta Mławy;
- Bożena Tomkiel - Dyrektor Wydziału Edukacji i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Mławie;
- prof. dr hab. Ryszard Juszkiewicz, senator I i II kadencji;
- Insp. Artur Ryfiński - Komendant Powiatowej Policji w Mławie;
- Andrzej Grzymkowski - starszy kustosz Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie,
- Zygmunt Żerański -prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych koło w Mławie oraz Antoni Słabek – członek związku.
- Tadeusz Jasiński - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i więźniów okresu stalinowskiego koło w Mławie, Irena Polakowska członek związku
- Jan Golec - prezes Stowarzyszenia Pontyfikat Papieża Jana Pawła II w Mławie
Pierwszym punktem obchodów był konkurs historyczny pn. „Wojna obronna Polski w 1939 roku. Bitwy Wrześniowe - Bitwa pod Mławą”, do którego przystąpili uczniowie szkół ponadpodstawowych z Mławy: ZS nr 2, ZS nr 3, ZS nr 4, I LO, KLO, ACK. Drugi etap konkursu odbędzie się w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. Należy nadmienić, że konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Mława pana Sławomira Kowalewskiego. Następnie miały miejsce wzruszające wspomnienia z przeszłości, czyli lekcje z przybyłymi kombatantami. Głównym punktem obchodów była uroczysta akademia, w której wzięli udział również nasi goście. Na początku profesor Ryszard Juszkiewicz wprowadził swym wystąpieniem społeczność szkolną i gości w nastrój refleksji. Jego wypowiedź dotyczyła historycznych szczegółów oblężenia Mławy z Września 1939 roku. Profesor uzmysłowił nam, że pod Mławą w sposób bohaterski walczyli m.in. nasi przodkowie pochodzący właśnie z Mławy i jej okolic, oraz w jaki sposób przez kilka dni „Twierdza Mława” stawiała twardy opór najeźdźcy niemieckiemu.
Równie ważne było wystąpienie prezesów lokalnych związków kombatanckich. Ich autentyczne wspomnienia były „żywą lekcją historii”.
Gości i uczniów wzruszyła najbardziej część artystyczna przygotowana przez nauczycieli: Joannę Jarzębską, Pawła Stawińskiego i Michała Nowakowskiego. Występująca młodzież naszej szkoły, zarówno deklamujący wiersze jak i śpiewający, oddali atmosferę walk z tamtych dni. Na twarzach odbiorców można było zauważyć łzy wzruszenia. Młodzież zgromadzona na sali z uwagą i w skupieniu współuczestniczyła w uroczystości.
Kulminacyjnym punktem był Apel Pamięci odczytany przez pana Michała Nowakowskiego. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod symboliczną tablicą Bohaterów Września 1939 roku i pod kamieniem poświęconym Stanisławowi Marianowi Madejskiemu, oficerowi Września 1939 roku zamordowanemu w Katyniu 1940 roku.
Uroczystości trwające praktycznie cały dzień były świętem całej naszej społeczności szkolnej, były swoistym dniem refleksji i zadumy oraz oddaniem hołdu bohaterskim żołnierzom- Obrońcom Mławy z Września 1939r. – Naszym Patronom.
Wycieczka przedstawicieli Szkolnego Koła Wolontariatu
Przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu dniu 29.09.2017 r. brali udział w wycieczce "Szlakiem zamków gotyckich", zorganizowanej w podziękowaniu za swoją pracę wolontarystyczną. Uczniowie zwiedzili rezydencję Zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, zamek, katedrę, oraz Górną Bramę w Olsztynie. Wycieczka była organizowana przez MOPS w Mławie.
Ogólnopolski dzień głośnego czytania
Maksyma antycznego filozofa i podróżnika Demokryta z Abdery głosi, iż „książki są lekarstwem dla umysłu”. Mimo upływu czasu,
w dobie audio- i ebooków, słowa te nie straciły nic ze swej aktualności. Książka jest lekarstwem dla umysłu, jest przyjacielem, jest najwspanialszą przygodą, jest kluczem do zrozumienia otaczającego nas świata, wreszcie do zrozumienia samych siebie.29 września 2017r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Zespół Szkół nr 4 w Mławie włączył się również w akcję propagowania takiej formy lektury – głośnego wspólnego czytania. Tego dnia, z inicjatywy kilku nauczycieli Ekonomika (Joanny Skowronek, Arkadiusza Burchackiego, Elżbiety Kwiatkowskiej), odbyło się spotkanie z lokalną poetką – panią Heleną Grącką. Okazało się, że „pełne bycie poezji to czytanie jej na głos”. Wiersze pani Heleny (z tomu „Polskie serce”) w naturalnej, niezwykle dojrzałej interpretacji uczniów klas drugich, nabrały nowych znaczeń. Sama poetka nadała im drugie życie – opowiedziała
o okolicznościach powstania niektórych utworów, kilka z nich także przeczytała.Pani Helena radością życia, optymizmem, otwartością na drugiego człowieka ujęła zarówno młodzież, jak i pedagogów. Jednak bohaterem tego spotkania było przede wszystkim słowo mówione. Tego dnia, w Zespole Szkół nr 4, udało się z lekcji głośnego czytania uczynić wartość nadrzędną. Obcowanie z żywym słowem stało się nie tylko ciekawym doświadczeniem ale również atrakcyjną formą rozwijania wyobraźni, umiejętności słuchania oraz bezcenną pomocą w kształtowaniu takich wartości jak prawda, dobro czy miłość.
I EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO
W dniu 28 września 2017 r. (czwartek) w ŚWIĘTO PATRONÓW naszej szkoły odbędzie się I etap I EDYCJI POWIATOWEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO dla szkół ponadgimnazjalnych pn. "WOJNA OBRONNA POLSKI W 1939 ROKU. BITWY WRZEŚNIOWE - BITWA POD MŁAWĄ". Patronat honorowy nad konkursem objął BURMISTRZ MIASTA MŁAWA, Pan Sławomir Kowalewski.
Zapraszamy uczestników konkursu wraz z opiekunami o przybycie do naszej szkoły w czwartek do godziny 8:45. Konkurs w formie pisemnej rozpocznie się o godzinie 9:00 w sali nr 18. Wyniki I etapu zostaną ogłoszone tego samego dnia podczas uroczystej Akademii po godzinie 12:00.
W konkursie biorą udział uczniowie: ZS nr 2, ZS nr 3, ZS nr 4, I LO, KLO, ACK.
Do II etapu zakwalifikuje się 8 uczniów z najlepszymi wynikami.
II etap odbędzie się w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie.
Życzymy sukcesów.
Organizatorzy:
ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 4 W MŁAWIE
MUZEUM ZIEMI ZAWKRZEŃŚKIEJ W MŁAWIE
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy został ustanowiony w 2000r. z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża.
Z okazji obchodzonego po raz siedemnasty Dnia Pierwszej Pomocy 11 września 2017r. w naszej szkole odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zespół dziewcząt w składzie: Wiktoria Cieślińska, Dominika Jórzak, Joanna Kalisz, Magdalena Krężelska, Andżelika Raniszewska, Patrycja Roniewicz, pod opieką pana Mariusza Śmiegla zaprezentował zasady szybkiego udzielania pomocy w wypadku zatrzymania krążenia, ukąszenia przez owady, ataku epilepsji czy urazu kończyn.
W ten sposób nasza szkoła włączyła się w akcję uwrażliwiania na potrzebę niesienia pomocy, wykształcenia właściwych postaw nauczenia zasad postępowania w razie wypadków.
Wierzymy, że coroczne obchody Światowego Dnia Pierwszej Pomocy sprawią, że każdy potrzebujący będzie mógł liczyć na pomoc, wynikającą nie tylko z powodu obowiązku, co z potrzeby serca.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
„Wybiła już godzina
Dzwonek! Rok szkolny się zaczyna
Znów dni popłyną pracowite
Nad książką szkolną, nad zeszytem…”Tymi słowami otwarto inaugurację roku szkolnego 2017/2018 w naszej szkole.
Oficjalną część uroczystości rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego i szkoły. Prowadzący tj. Patrycja Raniszewska (kl.IIo) oraz Dominik Kocęba (kl.IIf) przywitali wszystkich zgromadzonych, po czym głos zabrał Pan dyrektor Stanisław Matyjasik, który przedstawił plan pracy na najbliższy rok.
W trakcie uroczystości zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą Obrońców Mławy-patronów naszej szkoły. Przedstawiciele klas pierwszych złożyli ślubowanie i tym samym zostali włączeni do społeczności uczniowskiej ZS Nr 4.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, której tematyka związana była z piosenką Zdzisławy Sośnickiej „Żegnaj lato na rok…”.
Uroczystość zakończyło złożenie życzeń z okazji nowego roku szkolnego. Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.
PODRĘCZNIKI NA ROK SZKOLNY 2017/2018
Podręczniki dla uczniów klas I dla poszczególnych profili klas opublikowane są w zakładce Podręczniki. Uczniowie będą mieli możliwość zakupu podręczników w szkole na kiermaszu, który odbędzie się 6 września o godzinie 10.00
W każdej klasie obowiązują dwa języki: j. angielski i drugi język do wyboru: j. niemiecki lub j. rosyjski. Podręczniki do języków wyboru proszę zakupić we wrześniu po ustaleniu grup.
Zakończenie roku szkolnego 2016/17
Czerwiec to miesiąc szczególnie ulubiony przez wszystkich uczniów. Kończy się czas wypełniony intensywną nauką, zmagań z własnymi słabościami, czas szlifowania talentów i umiejętności. W czerwcu, bowiem zaczynają się wakacje!!!
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017 w naszej szkole odbyła się 23 czerwca 2017r. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” i hymnu szkoły głos zabrał pan dyrektor Stanisław Matyjasik. Powitał brać szkolną, podziękował uczniom i gronu pedagogicznemu za kolejny rok wspólnej pracy. Zauważył, że ta uroczystość to doskonała okazja do wyróżnienia młodych ludzi, którzy w ciągu całego roku osiągali sukcesy naukowe, sportowe, którzy sławili imię szkoły w różnych konkursach, olimpiadach, działaniach charytatywnych i innych.
Zwieńczenie uroczystości zakończenia roku szkolnego 2016/2017 stanowił krótki program artystyczny w trakcie, którego wszystkim zebranym życzono wspaniałych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.
„Sprawni jak żołnierze – tylko w Ekonomiku”
W dniach 19-22 czerwca 2017r. w Bornem Sulinowie odbył się Finał Centralny XL Zawodów Sportowo-Obronnych „Sprawni jak żołnierze”. Do konkurencji, którym musieli sprostać zawodnicy należały:
- rzut granatem,
- tor sprawnościowy,
- podtrzymywanie życia – pierwsza pomoc przedmedyczna,
- strzelanie,
- bieg na orientację.
W 40. edycji ogólnopolskich, młodzieżowych zmagań sportowo-obronnych wzięły udział drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych z 14 województw. Ogłoszenie wyników i uroczyste zakończenie Finału Centralnych Zawodów „Sprawni jak żołnierze 2017” odbyło się 22 czerwca 2017r. przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie. Uroczystości towarzyszył widowiskowy występ Orkiestry Wojskowej z Koszalina.
Drużyna Ekonomika reprezentowana przez: Mateusza Barańskiego, Huberta Grossa i Sylwestra Grossa (przygotowana przez pana Mariusza Śmiegla) w XL Finale Centralnych Zawodów zajęła VIII miejsce. Ponadto, Sylwester Gross zajął I miejsce w konkurencji: strzelanie z małokalibrowego karabinka sportowego kbks.
Zważywszy na fakt, że w zawodach wzięła udział młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, serdecznie gratulujemy naszym chłopcom i panu Mariuszowi Śmieglowi tak ogromnego sukcesu. Ich zaangażowanie, wysiłek oraz praca włożona w przygotowanie do zawodów „Sprawni jak żołnierze” zostały docenione i nagrodzone. Brawo!
Drużyna Ekonomika znalazła się tym samym wśród najlepszych reprezentacji męskich ze wszystkich województw. Celne oko, wytrzymałość i precyzja w działaniu chłopców reprezentujących ZS Nr 4 przyczyniła się więc do popularyzacji celów wskazanych przez organizatorów zawodów (Wojskowe Stowarzyszenie „Sport-Turystyka-Obronność”), czyli podnoszenie sprawności fizycznej młodzieży oraz krzewienie wiedzy o współczesnych siłach zbrojnych i zagadnień związanych z obronnością kraju.
Projekt edukacyjny "Mazowsze - stypendia dla uczniów zawodowych"
W roku szk. 2016/17 dwie uczennice klasy 3t Technikum Ekonomicznego, Kinga Gawlińska i Natalia Marchlewicz brały udział w projekcie edukacyjnym „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych”. Celem tej akcji stypendialnej jest umożliwienie rozwoju uczniów uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych.
Opieką merytoryczną stypendystki objęła nauczycielka przedmiotów ekonomicznych – Anna Zglinicka. Efektem rocznej pracy stały się dwa ciekawe opracowania. Kinga poświęciła się badaniu wpływu dotacji unijnych na rozwój gminy Radzanów. Powstała prezentacja multimedialna i album „Inwestycje unijne w obiektywie”.
Natalia zajęła się Absolwentami Technikum Ekonomicznego, zbadała utrzymujące się tendencje na rynku pracy i stworzyła prezentację pt: „Los przyszłego ekonomisty w Mławie – ciekawa praca czy szeregi bezrobotnych?” Główną sentencję swojej pracy ujęła w artykule pt: „Los przyszłego ekonomisty w Mławie”, do którego przeczytania serdecznie zachęca.
Piknik integracyjny „Połączyć dwa światy”
W dniu 10 czerwca 2017r. uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu brali udział w ognisku integracyjnym „Połączyć dwa światy”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wspierania Społeczności Lokalnej ,,BĄDŹMY RAZEM'' działające przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mławie. Wspólne ognisko miało na celu integrację osób niepełnosprawnych i ich rodzin z osobami pełnosprawnymi. Nie zabrakło też wielu atrakcji dla dzieci były to m.in. gry i zabawy z nagrodami. Wolontariusze z naszej szkoły malowali dzieciom twarze oraz rozdawali zwierzątka robione z balonów, wielu z nich przebrało się za postacie z bajek, z którymi dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Pomagali w obsłudze grilla (pieczenie kiełbasek, rozdawanie słodyczy, napojów i owoców), jak również w pracach porządkowych na zakończenie spotkania.
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie