W dniu 29 września 2016 r. klasa II h wyjechała do Ciechanowa na wycieczkę. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbywały się warsztaty dziennikarskie "Zrozumieć media". Prowadzone były przez pracowników TV Trwam i Radia Maryja z Torunia. Zajęcia te, w porozumieniu z władzami PWSZ, zorganizowała posłanka - Anna Cicholska.
Wraz z rówieśnikami z innych szkół z Mławy, Ciechanowa, Pułtuska i Płońska, uczestniczyliśmy w zajęciach podzielonych na trzy części: telewizyjną, radiową i prasową.
Z pierwszego wykładu dowiedzieliśmy się, że telewizja bardzo wpływa na człowieka. Zwrócono nam uwagę na to, że nie wszystko, co dzieje się na ekranie jest prawdą. To co widzimy w dużej mierze jest zasługą green screenów, ponieważ wyjazdy w plener są bardzo drogie. Mogliśmy też zobaczyć jak charakteryzuje się prezenterów lub aktorów zanim staną przed okiem kamery. Widzieliśmy wyposażenie i możliwości techniczne wozu transmisyjnego.
Podczas tej prezentacji nasz kolega z klasy, Adrian, wziął udział w projekcie mającym na celu pokazanie różnych tricków oświetlenia, dźwięku i aktorskich. Adrian odegrał miłosną scenę na różne sposoby, a także wcielił się rolę prezydenta, wykazując się szczególnymi umiejętnościami aktorskimi. Pokazano nam telewizyjne sposoby kreowania postaci, od wyglądu zewnętrznego poprzez ubiór i odpowiednie zachowanie. A wszystko to, by zainteresować potencjalnego widza.
W drugiej części spotkania pokazano nam, jak ze zwykłego, bardzo przeciętnego piosenkarza można wypromować wspaniałego artystę. Dowiedzieliśmy się, jak można manipulować dźwiękiem, zmieniać sens wypowiedzi, dowolnie ją montować, by uzyskać zupełnie nowy efekt.
Ostatnia część spotkania dotyczyła prasy, tej papierowej i elektronicznej. Poinformowano nas o sposobach dziennikarzy, którzy starają się przykuć naszą uwagę, zachęcić do przeczytania artykułu odpowiednimi nagłówkami. Prasa to potęga - aż 70% informacji to konkrety opisujące ważne sprawy.
Świetnie, że mogliśmy czynnie uczestniczyć w warsztatach: wystąpić w scenkach, udzielić wywiadu, zobaczyć sprzęt. Całe warsztaty były bardzo ciekawe i wiele się na nich nauczyliśmy.