Tu też jesteśmy
Wolontariat
W dniu 11 czerwca 2016r. wolontariusze z naszej szkoły brali udział w ognisku integracyjnym „Połączyć dwa światy”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wspierania Społeczności Lokalnej ,,BĄDŹMY RAZEM'', działające przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mławie. Wspólne ognisko miało na celu integrację osób niepełnosprawnych i ich rodzin z osobami pełnosprawnymi. Podczas spotkania było dużo atrakcji dla dzieci m.in. gry i zabawy z nagrodami przygotowane przez Panią Marię Świtoń Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mławie oraz animatora zabaw dla dzieci Panią Joannę Sztybor. Dzieci miały okazję również wcielić się w detektywów dzięki Pani Annie Pawłowskiej Rzecznikowi Prasowemu Komendy Powiatowej Policji w Mławie.
Wolontariusze z naszej szkoły malowali dzieciom twarze oraz rozdawali zwierzątka robione z balonów, wielu z nich przebrało się za postacie z bajek, z którymi dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Brali udział w obsłudze grilla (pieczenie kiełbasek, rozdawanie słodyczy, napojów i owoców), jak również pracach porządkowych na zakończenie spotkania. Piknikowy nastrój stworzyli harcerze grając i śpiewając przy ognisku. Dzieci i dorośli obejrzeli występ grupy seniorów „Złota Jesień”. Wyłoniono również zwycięzców konkursu plastycznego pt. „Ulubione miejsce w moim mieście”.
25 czerwca wolontariusze z „Ekonomika” uczestniczyli w VIII Pikniku integracyjno-profilaktycznym w Parku miejskim. Na scenie swoje umiejętności prezentowali podopieczni MOPS i grupy "Zakręceni Pozytywnie”. Były klocki dla najmłodszych i kolorowanki. Najmłodsi mogli sprawdzić się też w rzucaniu rzutkami do celu i pomalować twarze oraz zaprezentować na scenie swoje umiejętności taneczne i skorzystać z nauki tańca.
Zakończenie roku szkolnego 2015/2016
24 czerwca odbyło się zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Uroczystość miała wyjątkowo radosny charakter. Wszystko za sprawą grupy naszych uczniów, w których jak się okazało drzemią pokłady spontaniczności, kreatywności i twórczego działania. Mimo dynamicznej końcówki roku szkolnego, poświęcili swój czas i energię na przygotowanie tego wydarzenia. A działo się! W roli prowadzących występowali: Przewodnicząca Samorządu Szkolnego Weronika Dobrosielska i Jakub Żebrowski, który swym magicznym głosem wprowadził wszystkich w wakacyjny nastrój. Michalina Bester opracowała teksty piosenek. Wioleta Gorząch i Maja Rogozińska zaprezentowały w duecie swój niebywały talent wokalny. Prawdziwą wisienką na torcie okazał się występ trzech uczniów: Sebastiana Szemplińskiego, Adriana Makocia i Kamila Mackiewicza. Hitem było brawurowe wykonanie utworu nawiązującego do jednego z przedmiotów. Oprócz talentu wokalnego mogliśmy podziwiać również świetną grę Sebastiana na akordeonie. Michał Wrotny zaprezentował swój talent aktorski występując w scence kabaretowej. W tej samej scence udział wzięli: Emila Maćkowska, Paulina Skalska, Patryk Kwiatkowski, Jakub Szewczak, Szymon Rykowski i Paweł Chrzczon. Wystapiła także Katarzyna Nagucka, a za wsparcie techniczne odpowiadał Paweł Chrzczon. W chórku wystąpiły Klaudia Wesołek i Dominika Strzelec.
Za niezwykły czas wspólnej pracy, zaangażowanie, chęć i solidną dawkę humoru serdeczne podziękowania składają nauczyciele:
Joanna Bednarska i Martyna Szczygłowska
Niezwykli goście w Ekonomiku
15 czerwca 2016r. naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście – uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Mławie wraz z wychowawczyniami, panią Agata Boczkowską i panią Marta Sitkowską.
„Ekonomik” jest otwartą szkołą. Zapraszamy nie tylko ludzi związanych z różnymi dziedzinami nauki, sztuki czy ekonomii. Tym razem nasze zaproszenie przyjęli milusińscy. Najpierw zaproponowaliśmy im krótki spacer po szkole. dzieci szczególnie zaciekawiły symbole militarne inspirowane działalnością patronów szkoły, czyli Obrońców Mławy z Września 1939r. Najbardziej zaś podobał im się gabinet pana dyrektora.
Następnie przystąpiliśmy do realizacji najważniejszego punktu tej wizyty, czyli „spotkania” z książką Atrid Lindgren pt. „Dzieci z Bullerbyn”. Przeczytaliśmy wybrane fragmenty utworu, m. In. rozdziały: „My dzieci z Bullerbyn”, „Lekcje się skończyły” czy „Śpiewy w stogu”. Nasi mali goście okazali się niebywale spostrzegawczymi i uważnymi słuchaczami. Przygotowaliśmy dla nich specjalny quiz (na podstawie przeczytanych fragmentów książki) i z radością zawiadamiamy, że żadne z konkursowych pytań nie pozostało bez odpowiedzi. Dzieci świetnie poradziły sobie nawet z zadaniami dotyczącymi zasady ortograficznej regulującej pisownię rz po spółgłoskach! Brawo! W nagrodę każdy uczeń (wszyscy byli zwycięzcami J ) otrzymał słodki upominek.
Wizytę uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 uważamy za wyjątkowo udaną a akcję głośnego czytania literatury dziecięcej zakończoną pełnym sukcesem. Naszym małym przyjaciołom pięknie dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy do „Ekonomika” w przyszłym roku szkolnym.
Joanna Skowronek
wraz z uczniami kl. II h
Święto Nauki
14 maja 2016 r. młodzież naszej szkoły wzięła udział w Święcie Nauki zorganizowanym w Zespole Szkół nr 1 w Mławie przy współpracy Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej i PODN Mława.
Święto to obejmowało, m.in: finał konkursu „A czy znasz Ty bracie młody...?” Było to rozstrzygnięcie konkursu dotyczącego życia i dorobku zawodowego prof. Tadeusza Korzybskiego, urodzonego w Mławie wybitnego biochemika i „ojca” polskiej penicyliny.
Do konkursu przystąpiły pod opieką p. Mileny Uniewicz 2 zespoły uczniów klasy 2 o.
Pierwszy zespół:
- Renata Jaskulska
- Aleksandra Maranowska
- Weronika Zakrzewska
- Ewa Mówińska
Drugi zespół:
- Karolina Zbrzezna
- Olga Bartkowska
- Aleksandra Rząp
- Karolina Chmielewska
Konkurs ten cieszył się również dużym zainteresowaniem ze strony innych szkół, dlatego bardzo trudno było wybrać zwycięzcę. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.
Jednocześnie prowadzone były warsztaty naukowe im. prof. Tadeusza Korzybskiego prowadzone przez wolontariuszy Fundacji „Przyszłość w nauce”. W czasie ich trwania młodzież naszej szkoły pod opieką p. Ewy Frąckiewicz – Szałas, brała udział w bardzo ciekawych warsztatach laboratoryjnych.
Pożegnanie absolwentów rocznika 2016.
Łapcie w żagle pomyślne wiatry. Podróżujcie, śnijcie, odkrywajcie.
Dnia 22.04.2016r. o godzinie 11.00. rozpoczęła się w naszej szkole wzruszająca uroczystość , związana z pożegnaniem tegorocznych absolwentów. Prowadzenie uroczystości oraz część artystyczną przygotowała, pod kierownictwem Pani Profesor Beaty Orkwiszewskiej, klasa II o. Nad muzyczną oprawą wydarzenia czuwał Pan Profesor Paweł Stawiński.
Po powitaniu przez prowadzącego wszystkich zebranych nastąpiło uroczyste wprowadzenie sztandaru szkoły oraz odśpiewanie hymnów. Następnie glos zabrał Pan Dyrektor Stanisław Matyjasik, , który gratulował absolwentom ukończenia kolejnego etapu edukacji oraz w pełnych życzliwości słowach złożył życzenia wszelkiej pomyślności na przyszłość. W pięknych słowach żegnała również tegorocznych abiturientów Pani Dyrektor Ewa Frąckiewicz - Szałas , przywołując słowa pisarza Marka Twaina : "Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj."
Kolejnym elementem uroczystości było , zgodnie z wieloletnią już tradycją, ślubowanie maturzystów. Po uroczystym ślubowaniu głos zabrała przedstawicielka tegorocznych absolwentów, Weronika Pajewska. W słowach pełnych wzruszenia dziękowała dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom za ich życzliwość, pracę i cierpliwość, oraz koleżankom i kolegom - za spędzone wspólnie, niezapomniane chwile. Ukoronowaniem owych podziękowań stała się piękna piosenka pt. „Wracam do domu” w wykonaniu tegorocznej maturzystki, Alicji Stępki. Nie zabrakło również kwiatów i łez wzruszenia, które towarzyszyły zarówno żegnającym się ze szkołą, jak i nauczycielom.
Na uwagę zasługuje również fakt, że po raz pierwszy w naszej szkole została przyznana Nagroda dla Najlepszego Absolwenta Zespołu Szkół Nr 4,którym została Weronika Pajewska ,uczennica klasy IV t . Otrzymała dyplom, statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 500zł, a jej rodzice otrzymali list gratulacyjny. Nagroda jest formą wyróżnienia, docenienia i podziękowania za pracowitość i umiejętność jak najlepszego wykorzystania swoich zdolności. Tytuł jest formą motywacji uczniów do osiągania jak najwyższych wyników w nauce oraz do podejmowania aktywnej działalności społecznej i artystycznej na rzecz szkoły . Oprócz Weroniki nagrody z rąk dyrekcji otrzymali także uczniowie wyróżniający się w nauce i aktywnej pracy społecznej.
Po wyprowadzeniu sztandaru szkoły rozpoczął się ostatni już etap uroczystości, część artystyczna. Żegnający swoich starszych kolegów uczniowie przywołali w pełnych humoru scenkach wydarzenia ze szkolnej rzeczywistości. Na zakończenie apelu Przewodnicząca SU , Weronika Dobrosielska, pożegnała w imieniu młodszych koleżanek i kolegów tegorocznych maturzystów, życząc im „radości zasiewu, wytrwałości oczekiwania i najpiękniejszych zbiorów tam, gdzie codziennie zostawią swoje serce, umysł i siły”.
Tegorocznych absolwentów nasza szkolna brać pożegnała piosenką Maryli Rodowicz „Ale to już było”. Po uroczystości maturzyści udali się na ostanie spotkanie ze swoimi wychowawcami i odebranie świadectw ukończenia szkoły.
Jesteśmy Przyjaciółmi Lasu
Dnia 22 kwietnia 2016r. uczniowie klasy II o dołączyli do braci leśnej Nadleśnictwa Dwukoły, aby wesprzeć wyjątkową inicjatywę , zorganizowaną pod hasłem „100 milionów drzew do 2017 roku”. Nasi uczniowie, wysiłku i staranności nie szczędząc, posadzili drzewka dębu szypułkowego w Lesie Mławskim. Stali się tym samym Przyjaciółmi Lasu, przyjmując na siebie następujące zobowiązanie : Zapuszczając się w las będę szanował wszystkie jego prawa i żył w zgodzie z nimi, nie niszcząc nic i nie zabijając nawet najmniejszego stworzenia bezsensownie.
Jesteśmy dumni z uczestnictwa naszych uczniów w tak pięknej inicjatywie, bo przecież kochamy polskie lasy.
Spotkanie autorskie z Panią Jolantą Szwalbe
Biblioteka szkolna Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie w dniu 10 czerwca 2016 roku dla uczniów II LO - klas humanistycznych: kl. I h i II h zorganizowała spotkanie z Panią Jolantą Szwalbe z Łodzi. Zaproszony gość to przede wszystkim niepoprawna optymistka ( jak sama o sobie mówi), autorka wzorująca się na ludziach, którzy do czegoś doszli pokonując swoje słabości i nie zniechęcili się przy pierwszym niepowodzeniu oraz tych którzy działają na rzecz potrzebujących, właścicielka prywatnego wydawnictwa im. B. Franklina. Pani Szwalbe uważa, że bez względu na wiek trzeba marzyć i dążyć do realizacji tych marzeń, ponieważ nic nie tworzy przyszłości tak jak marzenia, dlatego należy wydobywać je z siebie. Autorka zachęcała do słuchania własnego serca i intuicji, ponieważ człowiek jest jak kopalnia złota, z której należy wydobywać to wszystko co jest mu potrzebne do wspaniałego i radosnego życia.
Jolanta Szwalbe na spotkaniu z młodzieżą ZS Nr 4 mówiła na temat:
„Kultura – odkrywanie piękna i prawdy”. Nakłaniała uczniów do marzeń i ich realizacji. Według gościa marzenia spełniają się dzięki:
- wierze w siebie
- odwadze, która jest zwycięstwem nad strachem (zwątpienie to zdrajca)
- wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń i celów.
Przekonywała uczniów do aktywności, a bezczynność wskazywała jako zło.
Potrafiła słuchaczy wzruszyć i rozśmieszyć, natchnąć optymizmem i skłonić do chęci realizowania swoich marzeń, bycia ciągle aktywnym mimo upływu lat zgodnie z powiedzeniem „Jeśli jest coś, co możesz zrobić, albo ci się śni, że możesz, zacznij to robić. W śmiałości tkwi geniusz, potęga i sława”.
Książki Pani Jolanty Szwalbe - zbiory cytatów, to:
„Myśl i działaj dla przyszłości”,
„Złap na zawsze wiatr w żagle”,
„Wyrusz w drogę”.
„Sekrety istnienia”,
„Sto i więcej lat w aktywności”
„Obudź się do życia”
Spotkanie Pani Jolanta Szwalbe zakończyła życzeniami dla wszystkich. Życzyła odwagi do marzeń i ich realizacji, wiary w siebie oraz nieustającej pasji w odkrywaniu świata i ludzi.
Inicjatorką i organizatorką spotkania była Elżbieta Kwiatkowska nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie.
100% zdawalność egzaminu potwierdzającego kwalifikację w zawodzie technik ekonomista i technik handlowiec
W dniu 30.03.2016r. otrzymaliśmy wyniki egzaminu potwierdzającego kwalifikację w zawodzie technik ekonomista
i technik handlowiec.Egzamin odbywał się w terminie:
- część pisemna – 14 stycznia 2016r.
- część praktyczna – od 20 do 22 stycznia 2016r.
Wyniki naszych uczniów:
ZDAWALNOŚĆ
Zawód
Kod kwalifikacji
Nazwa kwalifikacji
Liczba osób w klasie
Przystąpili
Zaliczyli
Zdawalność
w szkoleZdawalność
w województwie mazowieckimtechnik ekonomista
A.36
prowadzenie rachunkowości
25
25
25
100%
68%
technik handlowiec
A.22
prowadzenie działalności handlowej
17
17
17
100%
83%
ŚREDNI WYNIK
Lp.
Zawód
Kod kwalifikacji
Nazwa kwalifikacji
Liczba osób w klasie
Przystąpili
Zaliczyli
Część pisemna
Część praktyczna
1.
technik ekonomista
A.36
prowadzenie rachunkowości
25
25
25
76%
95%
2.
technik handlowiec
A.22
prowadzenie działalności handlowej
17
17
17
82%
93%
Wszyscy uczniowie technikum otrzymali certyfikaty uzyskania w/w kwalifikacji. Wśród nich były również osoby, które z części praktycznej uzyskały wynik 100% - w sumie 8 osób.
W związku z tym, że zdawalność pierwszej kwalifikacji również wynosiła 100%, po ukończeniu szkoły absolwenci otrzymają dyplomy uzyskania tytułu zawodowego odpowiednio w zawodzie technik ekonomista i technik handlowiec.
Gratulujemy naszym uczniom i życzymy 100% zdawalności egzaminu maturalnego!!
Co mi dasz Konstytucjo!
W ramach trwającego w Polsce Tygodnia Konstytucyjnego do Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie na
ul. Warszawskiej 44a zawitał prawnik, Dominik Pyśk, działający dla Stowarzyszenia im. Profesora Zbigniewa Hołdy.W dwugodzinnym spotkaniu brały udział klasy II Liceum Ogólnokształcącego o profilu humanistyczno-prawnym. Młodzież poznała praktyczne strony wymiaru sprawiedliwości i wpływ Konstytucji na codzienne życie obywateli. Prezentacja multimedialna uzmysłowiła, jakie przywileje, a jakie obowiązki ma obywatel RP.
Interesująca dla uczniów okazała się część warsztatowa, podczas której rozważali zasadność zastosowania praw konstytucyjnych obywateli w różnych życiowych sytuacjach (na podstawie scenek), bronili zachowań bohaterów lub uzasadniali swoje potępiające zdania.
Swobodne pytania, zadawane prawnikowi po zakończeniu oficjalnego spotkania dotyczyły pracy, studiów prawniczych, ciekawych spraw sądowniczych.
Całość zakończyła się wykonaniem pamiątkowego zdjęcia. To była dobra lekcja wiedzy
o społeczeństwie.
Wycieczka majowa
W dniu 11 maja 2016r. uczniowie klas Ih, It, Io, Ith Zespołu Szkół nr 4 w Mławie uczestniczyli w wycieczce do Obór i Torunia.
Opiekunami byli siostra MariettaKuniszewska, siostra Marta Brokułak, profesor Michał Nowakowski, profesor Martyna Szczygłowska oraz profesor Marlena Maćkowska. Pierwszym punktem wycieczki było Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej we wcześniej wspomnianych Oborach. Jest to mała pięknie położona miejscowość na terenie ziemi dobrzyńskiej. Przywitał nas kustosz tego Sanktuarium Ojciec Karmelita Piotr Męczyński. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy o tym Sanktuarium i jego historii. Mieliśmy okazję przyjąć Szkaplerz., który jest zewnętrznym znakiem opieki Matki Bożej.
Następnie ruszyliśmy podbić Toruń. Jechaliśmy przez wiosennie ozdobione tereny, miejscowości i łąki pełne kwiatów oraz kwitnące rzepakiem pola. Zrobiło się deszczowo, ale pomimo to nasz przewodnik po Toruniu, pan Bartek, przyjął nas bardzo ciepło. Pokazał nam część historii tego pięknego miasta. Zwrócił uwagę na to co jeszcze warto wiedzieć i zobaczyć. Później mieliśmy chwilę wolnego czasu na zakup pysznych toruńskich pierników.
Kolejnym punktem zwiedzania było Radio Maryja. Troje uczniów odważyło się na modlitwę i rozmowę na antenie razem z s. Mariettą i panem Nowakowskim .Reszta uczestników odmawiała Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kaplicy radia, gdzie słyszeliśmy to wszystko co działo się w studio. Następnie przyszedł do nas Ojciec Dyrektor Rydzyk. Dzielił się tym co w radiu jest codziennością, mogliśmy Ojcu zadawać pytania. Rozmawialiśmy z nim, a na koniec uwieczniliśmy to pamiątkowym zdjęciem.
Ostatnim miejscem, które widzieliśmy było studio telewizji TRWAM. Oglądaliśmy jego zakątki i pokazano nam to co poprzedza wystąpienie w studio, jak należy się przygotować oraz niektóre efekty świetlne i dźwiękowe decydujące o efekcie końcowym jaki producent audycji chce osiągnąć. Mogliśmy też zasiąść na miejscach prezenterów w studio telewizyjnym, co potwierdzają załączone zdjęcia.
Cała wycieczka była bardzo ciekawa i atrakcyjna. Bawiliśmy się świetnie, humor dopisywał wszystkim uczestnikom.
Naprawdę ostatnim punktem naszego programu, już zwyczajowo, były „odwiedziny” w McDonaldzie.
Dziękuję w imieniu wszystkich uczestników tej wycieczki za możliwość pięknych przeżyć i wrażeń za to że mogliśmy ubogacić swoją wiedzę historyczną, krajoznawczą a także spotkać się ze współczesnymi mediami.Dziękuję nauczycielom, panu kierowcy za życzliwość i troskę, z którą się spotkaliśmy podczas tej wycieczki.
Michalina Cendrowska ucz. kl.1t
Lekcja z „GUS”
W dniu 28 kwietnia 2016r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Urzędu Statystycznego Oddziału w Ciechanowie. W zajęciach na temat „Rynek pracy w województwie mazowieckim - podstawowe dane statystyczne” wzięli udział uczniowie klas Ih i IIg. Młodzież podczas wykładu dowiedziała się m.in. jak wygląda rynek pracy w naszym województwie, czy zjawisko bezrobocia jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania gospodarki, gdzie w Polsce są najlepsze warunki na podjęcie pracy. Ponadto zajęcia pozwoliły odpowiedzieć na pytania: Czym jest stopa bezrobocia i jak się ją wylicza? Jakimi cechami odznacza się statystyczny bezrobotny i statystyczny pracujący w województwie mazowieckim? Czy statystyka może pomóc w odnalezieniu się na rynku pracy? Wykład został uatrakcyjniony wieloma ciekawostkami, np. jakie zawody w powiecie mławskim są nadwyżkowe, a jakie deficytowe. W trakcie lekcji uczniowie mogli popisać się swoją wiedzą, odpowiadając na zadane pytania lub brać czynny udział w konkursach. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny w ramach akcji „Zrozumieć Statystykę” pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty w celu popularyzowania wiedzy statystycznej wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Warsztaty z AVON
26.04.2016r. uczniowie klas 1o, 1h, 1f i 2h mieli możliwość wzięcia udziału w miniwarsztatach - „Planowanie kariery”. Warsztaty po raz drugi, na zaproszenie pani Anny Borkowskiej poprowadziła pani Katarzyna Sadłakowska.
Warsztaty miały na celu:
- Dostarczenie podstawowej wiedzy na temat kariery zawodowej – czym jest kariera?
- Wywołanie refleksji odnośnie czynników, które determinują wybór i przebieg kariery zawodowej
- Diagnoza atutów, „mocnych stron”, w oparciu o które można planować karierę zawodową
- Prezentacja aktualnego rynku pracy, bezrobocia wśród osób młodych, kończących studia (dane z UP, GUS)
- Wywołanie refleksji odnośnie tego, że wstęp do PLANOWANIA KARIERY ZAWODOWEJ może mieć miejsce „TU I TERAZ”
- Przedstawienie możliwości oferowanych na rynku przez Avon
Dodatkową atrakcją warsztatów były bezpłtne zabiegi pielęgnacyjne na dłonie, wykonane kosmetykami firmy AVON.
W „EKONOMIKU” spotkanie autorskie z Panem Jerzym Kostowskim
Biblioteka szkolna Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie zorganizowała 25 kwietnia 2016 r dla uczniów klas humanistycznych (Ih i IIh) spotkanie z Jerzym Kostowskim, autorem książki „Przywilej wyboru” z pogranicza psychologii i filozofii, o tym jak żyć twórczo i szczęśliwie, wykorzystując swoje talenty. Ilustracje do książki wykonała Katarzyna Ślusarska, a wierszami każdy rozdział opatrzyła Małgorzata Marenin.
Autor książki okazał się wybitnym i wspaniałym mówcą inspirująco-motywującym. Zachęcał młodzież do zainteresowania się posiadanymi talentami (wg teorii opracowanej przez M. Buckinghama i D. O. Cliftona), które pomagają osiągnąć to, co sobie będą umieli tylko wymarzyć. Przekonywał uczniów, aby umiejętnie wykorzystali posiadane talenty do urzeczywistnienia swoich najpiękniejszych marzeń.
Opowiadał o swoich pięciu dominujących talentach, którymi są: umiarkowanie, indywidualizacja, pryncypialność, odpowiedzialność i rozwaga. Przedstawił również swoje zainteresowania psychologiczne, które spowodowały, że przezwyciężył wreszcie własne poczucie niskiej wartości (które według autora może mieć podłoże rodzinne).
Przekonywał młodzież, że jeśli lepiej zrozumieją siebie, to ich wpływ na innych ludzi będzie o wiele większy, a tym samym ich życie stanie się o wiele bardziej wartościowe, co przełoży się przełoży się na szacunek i poważanie otoczenia.
Gość wszystkim życzył satysfakcji z pomagania innym, zadowolenia i radości z własnego życia, którego twórcami są sami.
Inicjatorką i organizatorką spotkania była Elżbieta Kwiatkowska – nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie.
Dzień Przedsiębiorczości
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie 20.04.2016r. wzięli udział w XIII edycji „Dnia Przedsiębiorczości”. Szkoła po raz drugi uczestniczyła w tym programie. Organizatorem projektu jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Honorowy patronat nad projektem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Celem akcji jest przygotowanie młodych ludzi do życia w warunkach gospodarki rynkowej i umożliwienie im zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych.
Dzień przedsiębiorczości jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
W projekcie brali udział uczniowie 7 klas: 1o, 1g, 1h, 1f, 1t, 1th i 2g, w sumie 141 uczniów, którzy odbyli jednodniową praktykę w 80 różnych firmach i instytucjach na terenie gminy i miasta Mława. Taka praktyka umożliwi uczniom nawiązanie współpracy ze środowiskiem lokalnym.
Szkolny koordynator projektu Anna Borkowska.
Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość:
• odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy,
• zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
• pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
• doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
• zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.
II seminarium naukowe: Bezpieczeństwo i obronność RP na początku XXI wieku
W czwartek, 7 kwietnia, klasy I o i II o pod opieką pana Mariusza Śmiegla oraz pani Justyny Olewińskiej wzięły udział w seminarium odbywającym się na Zamiejscowym Wydziale Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie. Seminarium to poruszało temat głównych zagrożeń dla Polski związanych z aktualną niestabilną sytuacją w Europie oraz niepodległością ekonomiczną i energetyczną naszego państwa.
Lekcja w ZUS
22 marca 2016r. klasa 1o, pod opieką pani Anny Borkowskiej brała udział w projekcie realizowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Mławie.
"Lekcje z ZUS" to projekt Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Pomysł na akcję powstał w wyniku potrzeby budowania wśród młodych Polaków świadomości na temat ubezpieczeń społecznych.
Uczniowie klasy 1o biorąc udział w tym projekcie mieli możliwość pozyskania wiedzy na temat systemu ubezpieczeń społecznych. Dzięki temu będą bardziej świadomi, wchodząc na rynek pracy. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się m.in., jakie obowiązki ma pracownik i pracodawca oraz po co nam solidaryzm społeczny.
„Lekcje z ZUS” poprowadziły dla uczniów klasy 1o poprowadziły panie Marzena Pulińska i Jolanta Jankowska.
Lekcja multikulturowa
W dniu 17 marca w naszej szkole gościli studenci z Malezji, Armenii oraz Egiptu. Dzięki pomocy i uprzejmości ucznia klasy II F, Mateusza Harzyńskiego, który zorganizował to spotkanie, uczniowie klas II t, II g oraz II f mieli szansę zapoznać się z najciekawszymi informacjami dotyczącymi kultur tych trzech państw, zamienić słowo z naszymi goścmi oraz otrzymać niespodziankę w postaci swoich imion napisanych w trzech językach. Spotkanie trwało 2 godziny i prowadzone było głównie w języku angielskim, co pozwoliło naszym Uczniom sprawdzić swoją znajomość tego języka w praktyce.
Dzień zdrowia
W dniu 8 kwietnia świętowaliśmy Narodowy Dzień Zdrowia. Oprócz prelekcji dotyczących zdrowego trybu życia oraz przeciwdziałania i radzenia sobie z cukrzucą, uczniowie mieli szansę na spróbowanie, czy zdrowe = smaczne. Pyszne przekąski w postaci owoców, warzyw oraz produktów mlecznych – jogurtów oraz maślanki, przyciągnęły prawdziwe tłumy zainteresowanych!
Warsztaty językowe
Dnia 06.04.2016 odbyła się wycieczka szkolna do Warszawy, w której wzięło udział 46 uczniów z naszej szkoły. Młodzież uczestniczyła w dwóch warsztatach językowych:
-Study Skills
-USA & Canada
prowadzonych przez Kanadyjczyka Bulanta Akmana, pisarza i nauczyciela języka angielskiego. Warsztaty te to dodatkowa forma zajęć pozalekcyjnych, w czasie których uczniowie rozwijają swoje kompetencje językowe, poszerzają wiedzę o krajach anglojęzycznych, są zachęcani do samodzielnej pracy nad umiejętnościami językowymi. Następnie uczniowie odwiedzili Oceanarium prehistoryczne 3D, gdzie mieli możliwość poznać prehistoryczny świat podwodny i poszerzyć wiedzę zdobytą na lekcjach przyrody. Ostatnim punktem wycieczki był seans filmowy w Cinema City.
Archiwum Aktualności