29 września br. odbyło się uroczyste otwarcie nowej Sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Nr 4 w Mławie.
Ogólnopolski Program oświatowy dla szkół ponadpodstawowych INŻYNIEROWIE PRZYSZŁOŚCI
Ogólnopolski Program oświatowy dla szkół ponadpodstawowych INŻYNIEROWIE PRZYSZŁOŚCI
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Zespole Szkół Nr 4 w Mławie
Od 2001 roku roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki obchodzimy 29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Data ta związana jest z datą urodzin autorki książek dla dzieci i młodzieży – Janiny Porazińskiej
tym roku na obchody tego wydarzenia zaprosiliśmy (organizatorzy: Elżbieta Kwiatkowska i Ewa Zagożdżon) lokalną poetkę Paną Helenę Grącką.
Młodzież technikum - klasa III Ta i gość honorowy czytali teksty filozoficzne z morałem, dzięki czemu spędziliśmy czas zarówno przyjemnie jak i pożytecznie. Uczniowie zwrócili uwagę na morał wysłuchanych tekstów i okazało się, że zło może okazać się wybawieniem. Wspólnie doszliśmy do wniosków, że głośne czytanie poprawia samopoczucie, rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację, pogłębia wiedzę, rozluźnia ciało, dotlenia i chroni mózg, zwiększa zasób słów jak również przedłuża życie.
Młodzież miała również okazję poznać gościa jak i jego twórczość, którą Pani Helena Grącka cytowała i czytała uczniom.
Spotkanie przebiegło w miłej i pełnej życzliwości atmosferze oraz zrozumienia prezentowanych tekstów.
Brawa dla odważnej!
W sobotę, 23 września 2023 roku, w foyer Państwowej Szkoły Muzycznej w Mławie odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursach : plastycznym i literackim w ramach V odsłony VICTOR YOUNG JAZZ FESTIVAL.
Nasza uczennica, Milena Biegańska ,z klasy II technikum, zdobyła wyróżnienie w konkursie literackim „Gdzie są skrzypce Jounga?” w kategorii szkół ponadpodstawowych. Jako pierwsza z naszej szkoły zdecydowała się wysłać swoją pracę.
Milena szlak już przetarła, może w przyszłym roku znajdzie się więcej chętnych osób.
Towarzyszyliśmy Milenie w tej ważnej chwili, gratulujemy jej i życzymy dalszych pisarskich sukcesów!
Tradycja zobowiązuje!
17 września w naszej ojczyźnie co roku przypada Dzień Sybiraka. Od lat Zespół Szkół nr 4 w Mławie uczestniczył w obchodach tego Święta na terenie Mławy.
8Przygotowywaliśmy Apel Poległych przy pomniku zesłańców na cmentarzu parafialnym lub występ w sali kina. Przez okres pandemii zawieszono prezentację części artystycznej, ale w tym roku mogliśmy ponownie dołączyć do obchodów organizowanych przez Prezesa Związku Sybiraków, Pana Grzegorza Dzikowskiego. Młodzież ZS nr 4 przygotowała podniosły program muzyczno-literacki, który został wystawiony na scenie w Parku Miejskim 15 września.
Uczniom gratulujemy talentu, powagi i dziękujemy za lekcję patriotyzmu.
Na Nas zawsze można liczyć!
Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk w Zespole Szkół Nr 4 w Mławie
Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka.
Program stypendialny realizowany jest przez Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Celem projektu jest umożliwienie rozwoju edukacyjnego uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych oraz uczniów liceów ogólnokształcących w Województwie Mazowieckim Skierowany jest do uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce, w szczególności w zakresie przedmiotów przyczyniających się do podniesienia ich kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych. Wzrost kompetencji kluczowych jest jednym z celów szczegółowych projektu i ma się realizować w obszarze nauk matematycznych, informatycznych, przyrodniczych, języków obcych nowożytnych i przedsiębiorczości. W pomaganiu w rozwoju zdolności i motywowaniu do podnoszenia swoich kompetencji, kluczową rolę będą odgrywały również środki finansowe w postaci stypendium, które będą mogły być przeznaczone m.in. na pomoce dydaktyczne, materiały edukacyjne, kursy, obozy naukowe etc.
Wśród 1100 uczniów Województwa Mazowieckiego objętych wsparciem stypendialnym są uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego: Weronika Grabowska, Natalia Dmuchowska, Aleksandra Rama, Dominik Tomkiel, Paweł Gąsiorowski.
Gratulujemy naszym uczniom życząc dalszych sukcesów i zachęcamy innych do rozwijania pasji i pogłębiania wiedzy.
Poniżej zamieszczamy prezentacje, które wykonali w ramach projektu.
Weronika Grabowska - klasa II A
Język angielski w życiu codziennym
Natalia Dmuchowska - klasa IIA
Czy można nauczyć się języka angielskiego poprzez Internet i urządzenia elektroniczne?
Aleksandra Rama - klasa II B
Wpływ dwutlenku siarki na środowisko i zdrowie człowieka
Wplyw_dwutlenku_siarki_na_srodowisko_i_zdrowie_czlowieka.pptx
Dominik Tomkiel - klasa IIB
Walory przyrodnicze i zagrożenia Jeziorka Krajewo
Paweł Gąsiorowski - klasa II C
Wykorzystanie fizyki w wybranych dyscyplinach sportowych
NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM” ELIZY ORZESZKOWEJ
11 września 2023r. nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji Narodowego Czytania, tym razem pozytywistycznego dzieła Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”.
3W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych, którzy wysłuchali fragmentów powieści w interpretacji Pani Dyrektor Ewy Frąckiewicz – Szałas oraz uczniów klas trzecich i czwartych liceum oraz technikum.
W trakcie tegorocznej szkolnej odsłony Narodowego Czytania został odczytany także list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który zwrócił uwagę, że „Nad Niemnem” to książka napisana barwnym językiem, mająca patriotyczne przesłanie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym wydarzeniu i zapraszamy za rok, kiedy to czytać będziemy „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Elżbieta Kwiatkowska
Joanna Skowronek
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
W dniu 4 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Pan Dyrektor Stanisław Matyjasik przywitał uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły po przerwie wakacyjnej i życzył wszystkim sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym
6Szczególnie ciepło przywitał uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają swoją przygodę w naszej szkole. Po tych wstępnych informacjach nastąpiła ważna dla pierwszoklasistów chwila – uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły, które złożyli reprezentanci poszczególnych oddziałów. Obiecali oni godnie reprezentować imię naszej szkoły, uczyć się i rozwijać swoje zainteresowania, szanować tradycję narodową, imię patrona szkoły, nauczycieli, kolegów/koleżanki i wszystkich pracowników. Społeczność uczniowska upamiętniła rocznicę wybuchu II wojny światowej składając kwiaty pod pamiątkową tablicą poświęconą Obrońcom Mławy z Września 1939r. , czyli patronów „Ekonomika”. Każdy początek to nowe oczekiwania i plany. Życzymy Wszystkim ich spełnienia i radości z dobrze wykonanych zadań oraz cierpliwości i zapału do nauki i pracy. Mamy nadzieję na dobrą atmosferę, klimat przyjaźni i współpracy.
Wykaz podręczników na rok szkolny 2023/2024
Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej
Uczniowie klas pierwszych II Liceum Ogólnokształcącego 1b i 1c w dniach od 22 - 26 maja przebywali na pięciodniowej wycieczce w Kotlinie Kłodzkiej. Wycieczka była dofinansowana w ramach przedsięwzięcia pn. Poznaj Polskę.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy najważniejsze zabytki Wrocławia: Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, Kolegiatę Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja, Pomnik św. Jana Nepomucena, Most Tumski, Halę Targową przy ul. Piaskowej, Wrocławski Rynek z charakterystyczną fontanną, kamieniczki Jaś i Małgosia, kościół garnizonowy pw. św. Elżbiety oraz najstarszy ośrodek kultury polskiej Ossolineum. Oczywiście podczas naszej wędrówki trwały poszukiwania wrocławskich krasnali, których obecnie jest już w tym mieście ok. 800, a ich liczba ciągle rośnie.
Drugi dzień to wizyta w Twierdzy Kłodzkiej i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, gdzie oprócz zwiedzania obiektu wzięliśmy udział w warsztatach czerpania papieru. Tego samego dnia pojechaliśmy jeszcze do Wambierzyc, gdzie odwiedziliśmy Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii, ruchomą szopkę oraz Skansen Dawnych Sprzętów.
Trzeci dzień to wyprawa to w góry. Po drodze zatrzymaliśmy się w Czermnej, by zobaczyć Kaplicę Czaszek, a potem czekał już nas długi spacer wśród formacji skalnych Gór Stołowych. Najpierw weszliśmy na Błędne Skały, pokonując labirynt pełen grzybów skalnych, korytarzy i szczelin, którymi trudno było się przecisnąć. Po wyjściu ze Skalnego Labiryntu zdobyliśmy najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Idąc pomiędzy zwietrzałymi i popękanymi piaskowcami podziwialiśmy najróżniejsze formy skalne doszukując się kształtów zwierząt i ludzi. Pokonywaliśmy głębokie korytarze i wąskie wąwozy, w tym Diabelską Kuchnię czy głębokie na 25 metrów Piekiełko, w którym nadal leżał śnieg i była okazja porzucać się śnieżkami. To tu na Szczelińcu Wielkim i Błędnych Skałach kręcono sceny filmów Opowieści z Narnii i Przyjaciel Wesołego Diabła.
Czwarty dzień naszej wycieczki to wizyta w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, gdzie mogliśmy podziwiać ściany jaskini pokryte takimi formami krasowymi jak stalaktyty, stalagmity, makarony, draperie, heliktyty czy żebra krasowe. Po południu czekał nas długo oczekiwany spływ pontonowy Nysą Kłodzką. Dotarliśmy do Pałacu Ławica, skąd po zaopatrzeniu w kamizelki przewiezieni zostaliśmy kolejką turystyczną na przystań do Ławicy. Płynęliśmy pomiędzy łąkami, skalistymi brzegami i lasami, podziwiając przepiękne widoki i doskonale się bawiąc. Mokrzy, zmęczeni i szczęśliwi wróciliśmy do ośrodka, gdzie czekało na nas ognisko z kiełbaskami.
Piątego dnia wycieczki wracając do domu, zwiedziliśmy Kościół Pokoju w Świdnicy. Pamiętaliśmy, że w tym dniu jest Dzień Matki, dlatego każdy z nas wiózł papierowe różowe serce własnoręcznie wykonane w Dusznikach Zdroju. Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej dostarczyła nam wspaniałych, niezapomnianych widoków i wrażeń.
8
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023
Dnia 23 czerwca 2023 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Po powitaniu dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów i rodziców głos zabrał pan dyrektor Stanisław Matyjasik, który pogratulował uczniom osiągniętych wyników w nauce. Następnie dyrekcja wręczyła nagrody i świadectwa z wyróżnieniem uczniom, którzy uzyskali średnią ocen 4,75 i więcej. Kolejnym punktem ceremonii było wręczenie dyplomów i bonów uczniom z Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, która zajęła III miejsce w kategorii “Warsztat uczniowski” w ogólnopolskim programie edukacyjnym “Złote Szkoły NBP”. Później została zaprezentowana krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy 1a i 1ta pod kierownictwem pani Katarzyny Załęskiej- Karbowskiej i pani Katarzyny Kaczmarczyk. Uczniowie podziękowali nauczycielom i wychowawcom za trud, opiekę i przekazaną wiedzę. Szczególne słowa podziękowania skierowane zostały do księdza Bartosza Krzykowskiego i pani Anny Kiełbińskiej, którzy opuszczają naszą szkołę i zmieniają miejsca pracy. Drodzy nauczyciele, drodzy uczniowie życzymy, by te wakacje na zawsze pozostały w Waszej pamięci jako wyjątkowo udane a nowo odkryte miejsca i nowo poznani ludzie nich sprawią, że poczujecie się szczęśliwi.
8
"Jak nie czytam, jak czytam"
Uczniowie Ekonomika, klasa IV TB, uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam jak czytam” organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Mławie przy współudziale Zesołu Szkół nr 3
Pomysłodawcą tej ogólnopolskiej akcji czytelniczej jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, a realizacją pomysłu zajęły się różne typy bibliotek w naszym kraju. Akcji polega na zebraniu w określonym dniu i o podanej godzinie dużej liczby czytelników w jednym miejscu i ciche czytanie przyniesionych książek przez 15 minut.
Buduje to pozytywny wizerunek czytania, rozwija wyobraźnię, stymuluje rozwój. Czytanie nie kojarzy się wówczas z przykrym obowiązkiem, ale przede wszystkim z dobrą zabawą. Takie akcje powoli, ale przywracają „modę na czytanie”.
EKONOMIK z tytułem ZŁOTEJ SZKOŁY NBP WIELKI SUKCES
Dnia 30.05.2023 r. odbyła się gala III edycji ogólnopolskiego programu „Złote Szkoły NBP”.
„Złote Szkoły NBP” to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do środowisk szkolnych. ldeą programu jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów.
Jesteśmy dumni z III miejsca, które otrzymaliśmy w kategorii „WARSZTAT UCZNIOWSKI”. Był to nasz debiut w tym projekcie, zwieńczony ogromnym sukcesem. Nagrodę pieniężną w kwocie 6000 zł i tytuł Złotej Szkoły NBP zdobyliśmy dzięki pracy wielu osób, a w szczególności Drużynie Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, którą stworzyli uczniowie i nauczyciele:
Reprezentacja uczniów:
Anna Nowicka 2 TR
Emilka Prześlakiewicz2 TR
Dominik Puźmirowski 2 TR
Zuzanna Falencka 3 TA
Julia Łyczek 3 TA
Oliwia Siemianowska 3 TA
Zuzanna Talarek 3 TA
Julia Wardęga 3 TA
Bartosz Włodarski 3 Ta
Reprezentacja nauczycieli:
Anna Borkowska
Ewa Frąckiewicz Szałas
Joanna Zimolzak
Podczas gali w Warszawie, Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej reprezentowali Dominik Puźmirowski oraz Joanna Zimolzak – koordynator projektu. Uroczystość uświetniła swoją obecnością wiceprezes NBP profesor Marta Kightley.
III edycja programu odbyła się pod hasłem: „Poznajemy bank centralny”. Do rywalizacji zgłosiło się aż 406 szkół, które wykonały rekordową liczbę 6337 lekcji z ekonomią, debat szkolnych i warsztatów uczniowskich z udziałem 173 530 uczestników. Do finału dotarło 311 szkół, by ubiegać się o tytuł „Złotej Szkoły NBP” i nagrody pieniężne. Z tego grona 126 wyróżniono nagrodami pieniężnymi.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i ogrom pracy włożonej w realizację projektu. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zrealizować ten projekt. To wielki sukces całej społeczności ZS 4 w Mławie. Jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy.
Koordynatorzy projektu.
Dzień Grecki w Ekonomiku
- 22
Dzień dziecka w naszej szkole świętowaliśmy w połączeniu z DNIEM GRECKIM,🇬🇷☀🇬🇷 który był podsumowaniem realizacji mobilności uczniów naszej szkoły w ramach projektu ERASMUS +, w której udział wzięło 26 uczniów z trzech klas Technikum o profilu - ekonomista, handlowiec, rachunkowość.
Z tej okazji uczniowie, nauczyciele oraz Dyrekcja szkoły, którzy wzięli udział w spotkaniu mogli przez chwilę poczuć klimat Grecji. Z zainteresowaniem wysłuchali relacji uczniów oraz obejrzeli prezentację multimedialną zawierającą zdjęcia, filmiki przedstawiające najważniejsze miejsca jakie mieli okazję poznać w Grecji, zarówno z turystycznego, jak i kulturowego oraz religijnego punktu widzenia. Następnie przedstawiciele klas młodszych wzięli udział w Quizie o Grecji. Nie zabrakło również tańca greckiego Sirtaki. 💃🕺💃 Młodzież jak i też ich opiekunowie biorący udział w projekcie zaprosili wszystkich do degustacji potraw kuchni greckiej, które wspólnie przygotowali.🥗🍬🧁 Był też czas na pamiątkowe zdjęcia
z jednym z Bogów Greckich.
To było niesamowite spotkanie, dzięki któremu młodzież biorąca udział w projekcie mogła chociaż w małej części podzielić się z kolegami i koleżankami klas młodszych rezultatami swojej pracy wynikającej
z realizacji projektu ERASMUS +
Dziękujemy klasom III ta, III tb, III tr oraz opiekunom Pani Joannie Jarzębskiej i Pani Agacie Grabowskiej za wkład pracy włożony w przygotowanie Dnia Greckiego. Dziękujemy również wszystkim którzy w tym dniu byli z nami.🥳👏🇬🇷
Powodzenia w dorosłym życiu!
W piątek, 28 kwietnia, tegoroczni absolwenci zakończyli rok szkolny oraz naukę w naszej szkole. Nie obyło się bez łez wzruszenia i życzeń. Powodzenia w dorosłym świecie!
24Po przemówieniach Pana Dyrektora i Pani Dyrektor głos zabrał przedstawiciel abolwentów Jakub Banaś, który wielokrotnie reprezentował szkołę w konkursach recytatorskich na forum ogólnopolskim i serdecznie podziękował nauczycielom za ciężką pracę włożoną w ich edukację. Absolwenci wręczyli też Dyrekcji piłki i voucher o wartości 2000 zł z przeznaczeniem na wyposażenie budującej się nowoczesnej hali sportowej.
Każdy z maturzystów otrzymał od klas trzecich pamiątkowy długopis z napisem ,,Powodzenia”, który zapewne będzie towarzyszył im na egzaminie dojrzałości.
W dalszej częsci uroczystości Pan Dyrektor i Pani Wicedyrektor wręczyli uczniom nagody za szczególne osiągnięcia w nauce, w tym dla Najlepszej Absolwentki Marii Brzozowskiej uczennicy klasy IVa o profilu humanistyczno-prawnym. Warto nadmienić, że Maria była trzykrotną stypendystką Prezesa Rady Ministrów za swoje wcześniejsze osiągnięcia w nauce.
Nie mogło też zabraknąć podziękowań dla uczniów reprezentujących szkołę w poczcie sztandarowym, pracujących na rzecz wolontariatu, honorowych krwiodawców oraz tych, którzy osiągnęli świetne wyniki w sporcie.
W części artystycznej klasa Ic i IIIb przygotowały humorystyczną scenkę przedstawiającą naukę w naszej szkole od klasy pierwszej po ostatnią, dzięki której abslowenci mogli powrócić wspomnieniami do tych pierwszych chwil w szkolnej ławce ,,Ekonomika”.
W pamięci abslowentów zapewne zostanie ostatni wspólny taniec zatańczony po uroczystości z nauczycielami, kożankami i kolegami oraz słowa z przemówienia Pani Wicedyrektor: „Czasu nie da się zatrzymać, ale warto wracać do chwil, które pozostaną w naszej pamięci na zawsze”.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie