17 i 19 października 2016r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w projekcji filmu „Wołyń”
w sali kina Kosmos w Mławie.
„Wołyń” to siódmy film w reżyserskiej karierze Wojciecha Smarzowskiego. Stanowi pierwszą próbę podjęcia tematu tragicznego wydarzenia na Kresach Wschodnich w latach 40 – tych XX wieku, przez polskie kino. Film przedstawia realia okupowanej Rzeczypospolitej, ukazując tę trudną historię
z perspektywy, zarówno polskich, jak i ukraińskich bohaterów. Zamysłem twórców filmu było przywrócenie pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej i do poszukiwania prawdy o tamtych wydarzeniach. Reżyser tak mówił o swoim dziele: „Moją ambicją jest zrobienie filmu, który byłby mostem, a nie murem. Film o miłości w czasach nieludzkich, ponad podziałami. Zrobienie filmu o tym, że warto być człowiekiem”.
Reżyserowi udało się odtworzyć nieistniejący już świat polskich Kresów Wschodnich, wraz
z jego obyczajowością, językiem, kulturą materialną.
„Wołyń” to ciekawe wydarzenie kulturalne w życiu społeczności uczniowskiej Ekonomika. Fabuła filmu stanowi znakomity przekaźnik wiedzy historycznej. To równię ostrzeżenie i nauka dla współczesnego świata, dla młodych ludzi przed skutkami, jakie niesie wojna i nienawiść.
Z relacji uczniów:
Bez wątpienia „Wołyń” to film bardzo specyficzny, „naturalistyczne” sceny zarówno miłosne jak
i brutalne, były bardzo realistyczne, prawdziwe. Fabuła filmu opiera się na historii ucieczki głównej bohaterki – Zosi, przed „banderowcami” oraz na poszukiwaniu przez nią miłości. Otwarte zakończenie filmu pozwala na własną indywidualną interpretację losów samotnej, doświadczonej przez los dziewczyny.
Daniel (III h)
Film „Wołyń” wywarł na mnie duże wrażenie, przede wszystkim dlatego, że pozwolił spotkać się
z żywą historią, dawnymi obyczajami i pokazywał relacje między ludnością polską i ukraińską. Mimo, iż reżyser umieścił dużo drastycznych, brutalnych scen, „Wołyń” to film naprawdę intrygujący, godny obejrzenia.
Andżelika (IV th)