Rada Urzędu Miasta w Mławie rok 2017 uchwalił rokiem Sary Lipskiej w naszym mieście i dlatego między innymi powstała w „Ekonomiku” poświęcona jej wystawa.
Na korytarzu na drugim piętrze prezentowana jest wystawa o Sarze Lipskiej, która urodziła się w Mławie, „pochodziła z zamożnej, chasydzkiej rodziny. W 1904 rozpoczęła studia na Wydziale Rzeźby w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, studiowała w pracowni Xawerego Dunikowskiego, z którym połączył ją romans. Z nieformalnego związku para miała, urodzoną w 1908, córkę Marię Xawerę. W 1911 i w 1912 prace Sary były wystawiane w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym samym czasie wykonała ilustracje do książki Janusza Korczaka Mośki, Joski i Srule. Na stronie tytułowej tej książki, podobnie zresztą, jak na liście studentów, figuruje pod nazwiskiem Lipszyc.
W 1912, wraz z córką i przyjaciółką Zofią Piramowicz, opuściła Warszawę i wyjechała do Paryża, gdzie spędziła resztę życia”.
Sara Lipska to sławna projektantka mody, projektowała stroje dla tancerzy baletu rosyjskiego przebywających na tournée po Wielkiej Brytanii. Zasłynęła jako autorka kostiumów teatralnych w Paryskiej Operze lat 20 tych. „Lipska nawiązywała w swoich projektach do stylistyki Bliskiego Wschodu. Paryżanki oszalały na punkcie jej kolorowych, bogato zdobionych sukienek. Każdy z projektów przypominał małe dzieło sztuki. Atłasowe, ręcznie haftowane płaszcze ze stójką okazały się takim hitem, że pod koniec lat 20. Lipska otworzyła swój pierwszy butik przy rue Belloni na Montparnassie, potem przeniosła go na Champs Élysées pod numer 146. Zaglądała tam między innymi Colette czy wieloletnia przyjaciółka Lipskiej, królowa kosmetyków Helena Rubinstein, znana z zamiłowania do przepychu i spektakularnej biżuterii”. Jednym z klientów Lipskiej był też najsłynniejszy paryski fryzjer i artysta polskiego pochodzenia Antoni Cierplikowski, któremu projektowała stroje i zaaranżowała dwa apartamenty, wykorzystując w nich grube, matowe szkło przemysłowe, z którego powstały reprezentacyjne schody, podłogi oraz meble, między innymi słynne łóżko kształtem przypominające trumnę.
„Artystka urządzała też posiadłość Natalie Paley, kuzynki cara Mikołaja II, a także wystawy butików Heleny Rubinstein. Dla niej projektowała również plakaty, flakony na perfumy oraz opakowania kosmetyków”.
Zapraszamy do oglądania prezentowanych wystaw.